Modem Arayüzüne Giriş

Modem Arayüzüne Giriş nasıl yapılır? Modem Arayüzünde ne tür ayarlar yapılabilir? Bu yazımızda bunları inceleyeceğiz.

Modem, bilgisayarların ve kendisine bağlı diğer teknolojik araçların genel internet ağına bağlanmasını sağlayan, verileri ses sinyaline, ses sinyallerini ise anlamlı verilere çeviren karmaşık bir yapıdır. Bu teknolojik aygıtlar oturduğumuz yerden dünyanın dört bir tarafına ulaşabilmemizi sağlayacak özelliklere sahiptir.

Modem özellikleri genel bilgisayar kullanıcıları tarafından çok fazla bilinmez. İnternet bağlantısının kurulumu sırasında anlaşma yaptığımız servis sağlayıcı tarafından kurulum işlemleri gerçekleştirilir ve standart internet kullanıcısının modem ile ilgili yapmasını gerektirecek herhangi bir işlem bulunmaz.

Modem Arayüzüne Giriş

Modem arayüzü, internet erişimi için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre bilgilerini sisteme girerek internete girişi yapmak, kablosuz ağ bağlantı ayarlarınızı yaparak bilgisayar ve cep telefonlarınızın kablosuz bağlantınızı bulması ve tanımladığınız şifreyi girmesi ile ağınıza bağlanmasını sağlamak, ağ bağlantınızı kullanan kullanıcıları görmek, bu kullanıcıların bağlantılarını sınırlamak veya düzenlemek, modeminizi uzaktan yeniden başlatmak ve ip tv gibi program ve sistemlerin çeşitli konfigürasyon ayarlarını gerçekleştirmeyi sağlar.

Modem arayüz işlemleri bağlantı ayarları konusunda yetkin kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Modeme giriş yapabilmek için bilgisayarınızda bulunan Internet Explorer, Chrome gibi tarayıcılarınızın adres satırına modem ip numarasını girmeniz gerekir. Bu numara genel olarak 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 gibi standart numaralardır. Eğer modeminize girmek için gerekli ip bilgisini bilmiyor ve verdiklerimiz ile sisteme giriş yapamıyor iseniz, ekranda sol altta bulunan Başlat> Çalıştır seçeneğine tıklayıp çıkan ekrana cmd yazıp çıkan dos ekranında ipconfig yazarak enterı tuşlamalısınız. Ekranda beliren yazılarda Wireless LAN adapter Wi-Fi: seçeneğinin altında kendi bilgisayarınızın ve modemin kullandığı ip numaralarını görebilirsiniz. (Modem ip numarası Default Gateway seçeneğinde belirtilmiştir.)

Modem Arayüzüne Giriş

Modem ip numaranızı browserda tuşladığınızda karşınızda modeminizin markasına ve modeline bağlı olarak bir ekran belirecektir. Bu ekranda sizden bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz talep edilir. Bu bilgilerde kendiniz bir değişiklik yapmadıysanız fabrika ayarları standart olarak gelir.

Bakınız : Modem Arayüz Şifreleri

Ttnet modem arayüzü için kullanılan kullanıcı adı ve şifreler de kullanıcı adı admin şifre ttnet olarak çıkmaktadır. Veya kullanıcı adı admin şifre admin, kullanıcı adı admin şifre 1234 gibi değişik varyasyonlar ile modem arayüzüne giriş yapmaya çalışabilirsiniz.

Modem Arayüzüne Giriş

 

Eğer modeminizin markasını ve model numarasını biliyorsanız internet üzerinden arama yaparak şifreyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Ttnet  arayüz şifresini değiştirdi iseniz ve hatırlamakta zorluk yaşıyorsanız modeminizi fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir.

Fakat bu işlemin bağlantı bilgilerinizi de sileceğini bilmelisiniz.

Modem Arayüzüne Giriş

Modem fabrika ayarlarına dönüş için modeminizin üzerinde bulunan reset düğmesine 10-15 saniye süresince basılı tutunuz. Bu sayede modem kendi kendini sıfırlayacak ve başlangıçta tanımlanan kullanıcı adı ve şifreyi girerek arayüze giriş sağlanabilecektir.

İnternet servis sağlayıcıların müşterilerine ücretsiz sağladığı bazı modemler ve kullanıcı adı şifre bilgilerini listemizde sizin için derledik:

TTNET’in müşterilerine sağladığı modemler marka ve model açısından değişiklik göstermektedir. Genel olarak Airties, Huawei, Tp-Link, Pikatel ve Zyxel modemler dağıtan firma bu modemlerin kullanıcı adı bölümünü admin olarak bırakırken şifre bölümünde ttnet ibaresi girilmesini gerektirmektedir.

Superonline internet hizmetleri ise Superonline tarafından sağlanılan Zyxel ve Huawei modemler ile sağlanabilir. Huawei marka modemler de kullanıcı adı ve şifre admin’ dir. Zyxel marka modemlerde ise kullanıcı adı ekranına admin şifre ekranına ise 1234 yazılmalıdır.

Doping İnternet Servis Sağlayıcısı tarafından müşterilerine temin edilen modem cihazları Fishnet Ar-1101 modeldir. Bu modelde ise kullanıcı adı admin şifre 1234 olarak belirlenmiştir.

Modeminizin markasından emin değilseniz modem arayüz ekranında bu bilginin bulunup bulunmadığını kontrol etmenizde fayda var. Genel olarak modemler giriş ekranında cihazın hangi marka- model olduğunu belirten ifadelere yer verirler.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir