Metrik Sistem Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu?

Dünyanın 3 ülkesi hariç bütün ülkelerinde aynı ölçü birimleri kullanılıyor. Eğer Metrik Sistem Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu?

Metrik SistemNedir?

Metrik sistem dünya genelinde kabul görmüş ondalık tabanlı bir ölçüm sistemi. Şükür ki 3 ülke hariç tüm ülkelerde metre, kilogram gibi birimleri söylediğimizde derdimizi anlatabiliyoruz. Derdimizi anlatmaktan önemlisi ise bilimsel çalışmalar ve medeniyetin ilerleyebilmesi. Bunun için Fransızlara teşekkür etmeliyiz çünkü Fransız Devrimi sayesinde metrik sistemi tüm dünyaya yaymayı başaran onlar oldu.

Metrik Sistem Olmasaydı Halimiz Ne Olurdu?

Günümüzde “Uluslararası Birimler Sistemi” olarak da kabul edilen metrik sistemi Birleşik Devletler, Liberya ve Myanmar dışında tüm ülkeler kullanıyor. ABD’de metrik sistemi kabul etse de geçişini henüz tamamlayabilmiş değil. Bilimsel ve endüstriyel alanda bu değişimi yapmak için büyük bütçeler gerekiyor ve günlük hayatta alışılagelmiş “ABD Geleneksel Birimleri” kullanılıyor.

Metrik sistemin globalleşmesinin önemi ise büyük. Aksi halde tüm dünyada başka ölçüm sistemleri ile karşılaşabilir ve bunların arasındaki hesaplama hatalarından dolayı birçok sorun yaşayabilirdik. Örnek mi? 1998 yılında Mars Climate Orbiter isimli cihaz tamamında metrik sistem kullanılmaması ve yazılımda iki sistemin birbirine çevrilememesi nedeniyle Mars yörüngesine girmeden düştü. Yani, “iki formülle çevirilir ki ne olacak?” yaklaşımı bu ince hesaplamalarda pek işe yaramıyor. Ne diyelim, iyi ki tüm dünyanın uzalaştığı bir ölçü birimi var.

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.