Laptop Çok Isınıyor ne Yapmalıyım?

Laptop Çok Isınıyor ne Yapmalıyım diyenlerdenseniz bu yazımızda Laptop’un Isınma Sorununu Nasıl Çözerim ? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Laptop Çok Isınıyor ne Yapmalıyım?

Tozlanmaya Dikkat

Uzun zamandır laptopunuza bakım yapılmadıysa çok uzun süredir laptopunuzu bu şekilde kullanıyorsanız laptopunuzun fanın tozlanma oluşmuş ve soğutma işlemi yavaşlamış olabilir. Bu yüzden ilk etapta her zaman laptopun fanı kontrol edilmelidir. Klimalı ortamlarda bilgisayar kullanmak her zaman bilgisayar ve laptopların ömürlerini uzatmıştır. Çünkü bu tarz manyetik ve elektronik aletler hassas oldukları için sıcak ve soğuktan çok fazla etkilenmektedirler.

Laptop havalandırıcı fanları kullanın

Mutlaka özellikle laptop kullanırken laptop havalandırıcı fanlar kullanmanız şarttır. Çeşitli laptop altlıkları soğutucular bu işlevi yerine getirmektedir. Bunları kullandığınız takdirde laptopunuzun çalışma performansı da artmaktadır.

Laptop’ınızı Temizleyin

Laptopun bakımı sürekli yapılmalı ve temizlenmelidir. Bilinenin aksine laptopu süpürge makinası ile temizlemek çok yanlıştır. Laptop fanını temizlemek için asla süpürge makinası kullanmamalısınız. Süpürge makinası içe çekim gücü ile hem laptopun fanlarına zarar verebilir hem de süpürge ya da kompresörün etkisiyle dönen fan dinamo etkisi yaratıp anakarta kontrolsüz bir akım yollayarak zarar verebilir. Böyle bir durumda yeni bir laptop arayışı içerisine girebilirsiniz. Bunların yanında fanı temizlenmeyen laptopların altına soğutucu koysanızda çok bir fayda göremezsiniz.

Sadece laptopun fanı değil soğutucunun da fanı ara ara temizlenmelidir. Eğer laptopunuzu sürekli fişi prize takılı bir şekilde kullanıyorsanız hem laptopun bataryasına zarar verirsiniz hem de bilgisayarınızın daha çabuk ısınmasını sağlamış olursunuz. Bu hatalı bir kulanımdır.

Laptopunuz fişe takılı çalıştırılmadığında hemen kapanıyor ise bataryasında sorun var demektir. Bataryası yanmış ve devre dışıdır. Böyle bir durumda laptopunuza işlenmemiş elektrik akımı direkt olarak girdiğinden dolayı laptop aşırı bir şekilde ısınma yapmaktadır. Aşırı bir şekilde ısınan laptoplar bilgisayarınızın her bir uzvuna zarar verebilir. Bu sorun çözülmedikçe bilgisayarınızın ömrünü kısaltmaktasınızdır. Aşırı ısınma sorununu önlemek laptop bilgisayarlarından daha iyi bir performans almanızı sağlar ve laptopunuzun kullanım ömrünü uzatır. Laptopum çok ısınıyor ne yapmalıyım? Diyorsanız, işte yapmanız gerekenler.

Laptop’un Isınma Sorununu Nasıl Çözerim

Bilgisayarınıza toz temizliği yaptırmaktır. Hayır, toz temizliğini kendimde yapabilirim diyorsanız size ipuçlarını hemen verelim.Öncelikle bilgisayarınızın toz temizliğine başlamadan önce kullanım kılavuzunda bununla ilgili kısmı incelemelisiniz. Böylelikle bilgisayarınızın ne kadar hassas olup olmadığını kontrol etme şansınız olur. Ardından temizliğe başlarken bu adımları izlemekte fayda var.
Öncelikle bilgisayarınızı kapattığınızdan emin olun. Ardından bataryasını güvenli bir şekilde çıkarıp güç kablosunun gücünü kesin. Son hazırlık işleminiz ise statik elektriğe karşı önlem almak olacaktır. Eğer bilgisayarınızın garantisi hala devam ediyor ise bu işlemi laptopunuzu garanti servisine vererek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
Anlatılan bu işlemler sonucundan yanlış bir durum ile karşılaşıldığında garanti bundan sorumlu tutulmaktadır. Bu yüzden eğer laptopunuzun aşırı ısınma sorunu varsa bu sorunu garanti servislerinde çözdürmenizi öneririz.

Laptop Çok Isınıyor ne Yapmalıyım?

İşleme başlamadan önce kullanım kılavuzunu incelediğiniz laptopun açıklandığı şekilde hava kanallarına ve soğutucu fanlarına ulaşın. Bu işlem farklı marka ve seri üretimi olan laptoptan laptopa farklılık göstermektedir. Ardından soğutucu fanlarını kulak çubuğu ya da pamuklu bir çubukla ince ince sıyırarak çok bastırmadan temizleyin. Ve bu işlem sırasında asla ve asla su kullanmayın.

Su elektronik aletlere zarar vermektedir.
Su yerine saf alkol kullanabilirsiniz.
İşlemi tamamladıktan sonra saf alkolün tamamen buharlaşıp buharlaşmadığına emin olduktan sonra laptopunuzu kapatabilirsiniz.
Bu yazımızda Laptop Çok Isınıyor ne Yapmalıyım? sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.