İşe İade Davası Nasıl Açılır?

Çalışma hayatında karşılaşılan sorunlardan bir tanesi işçinin herhangi geçerli bir neden göstermeden işçiyi işten atmasıdır. Bu durumun önüne geçebilmek adına işçiye, iş kanununda işe iade davası açma hakkı verilmiştir.

İşe iade davasında işverenin geçerli bir neden göstermeden işçinin iş akdinin sona erdirilmesi gerekir. Dava sonrasında kazanılması halinde işçi tekrardan işine dönebilir. İşe iade davasında iyi bir işçi avukatı tüm haklarınızı geri almanızı ve işinize tekrar geri dönmenizi sağlayacaktır.

İşe İade Davası Hangi Şartlarda Açılır?

İşe iade davasının açılabilmesi için işyerinde en az 30 personelin çalışıyor olması gerekir. Bunun dışında kıdem de önemli bir koşuldur. İşçinin aynı işyerinde en az 6 aylık bir çalışma hayatının bulunması gerekir. 6 aylık sürenin hesaplaması yapılırken işçinin işe başladığı tarih baz alınır.

İş sözleşmesinin belirsiz bir süre yapılmış olması halinde açılacak olan bu davanın ne kadar süreceği belli değildir. Bursa işçi avukatı bu süreci en aza indirmek ve daha fazla hak kaybına uğramanızı engellemek için tüm hukuki süreçlere hakimdir.

İşten çıkarma geçerli bir nedene dayanmıyorsa bu durumda dava süreci hızlıca başlatılabilir. Aşağıda işten çıkarılmayla ilgili geçerli sebepler belirtilmiştir. Dava açmadan önce bu sebeplerin olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır.

• Sık sık işe geç gelmek,
• Sık sık tartışma yaratmak,
• İşyerinin daraltılması,
• İşçinin beklenenden az çalışması,
• Piyasanın daralması ve taleplerin azalması.

Yukarıdaki şartlar gerçekleşmiş olsa bile işverenin tüm çözüm yollarını denemesi gerekir.

İşveren işten çıkarma eylemini yazılı ve kesin sebebi belirterek yapması gerekir.

İşe İade Davası Kaç Gün İçinde Açılmalıdır?

İşten çıkarılan işçi işe iade davasını en geç 1 ay içerisinde açmak zorundadır. Bu sürenin içinde dava açılmazsa bu durumda işçi atılmayı kabul etmiş sayılır ve daha sonrasında dava açamaz. Bursa işçi avukatı bu süreci aşmadan size gerekli hukuki danışmanlık desteğini sağlayacaktır.

İşe İade Davasının Kabul Edilmesi Halinde Ne Yapılır?

İşçinin ileri sürmüş olduğu iddialar geçerli görülürse mahkeme davayı kabul eder. Dava sonucunun açıklanması ve kararın kesinleşmesi ardından işçi 10 gün içerisinde işverene iş girmek istediğine dair başvuruda bulunması gerekir. Başvuru sonrasında işçi en geç 1 ay içinde işe alınmak zorundadır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.