iPhone veya iPad Şarj Olmama Problemi ve Çözümü

iPhone veya iPad şarj olmama sorunu, en yeni cihazlarda bile yaşanabiliyor. Şarj olmama sorununun sebebi, donanımla (cihazın kendisi, lightning kablosu, bağlantı kısmı veya şarj aleti ile) ilgili olabileceği gibi, yazılımla ilgili de olabilir. Sorun donanım kaynaklı ise servislerde sorunuzu çözebilirler ama sorun yazılımsal ise, size bu konuda yardımcı olabiliriz.

iPhone veya iPad Şarj Olmama Problemi ve Çözümü

1. Hard reset

Eğer iPhone veya iPad şarj olmuyorsa, yapabileceğiniz en kolay şey Hard Resettir. Hard Reset yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

iPhone veya iPad Şarj Olmama Problemi ve Çözümü
  1. On/Off butonuna basın. (iPhone 6 veya sonrasında sağ tarafta, Diğer iPhone’larda, iPodlarda ve iPadlerde üstte)
  2. On/Off butonuna basılı tutarken, Home butonuna (Ana ekran tuşu-cihazın önünde) basın ve basıl tutun.
  3. Bu tuşlara ekran kapanana kadar ve tekrar görüntü gelene kadar (Apple logosu gelene kadar)basılı tutun.

2. Kabloyu kontrol edin. Elektriği kontrol edin.

Tecrübelerime göre çıkan sorunların %90’ı en basit nedenlerden kaynaklanır. Sorun çözerken de basitten karmaşığa yol izlemek, bizi birçok zahmetten kurtarabilir.

Şarj kablosunu kontrol edin. Ezilme, kopma, gibi bir sorun olabilir. USB girişi tam oturmamış olabilir. Prizde elektrik olmayabilir. Şarj aletini başka bir prize takın. Olmuyorsa, çevrenizde iPhone/iPad/iPod kullananların şarj aletlerini, kendi cihazınızda deneyin. Eğer başka şarj aletleriyle sorun olmuyorsa, muhtemelen sorun şarj aletinizde veya kablonuzdadır. Kabloyu değiştirerek tekrar deneyin. Bu şekilde ilerleyerek sorunu tespit etmeye çalışın.

Eğer sorun bu değilse, okumaya devam edin.

3. Kabloyu değiştirin

Bazen Apple’a ait olmayan kablolarda sorun çıkıyor.  Orjinal şarj kablosu olan bir arkadaşınızdan kablosunu alıp deneme yapın. Sorun düzeliyorsa, orjinal kablo veya sorun çıkarmayan başka bir kablo almalısınız.

4. iTunes üzerinden Restore edin

Yukarıdaki çözüm yolları işe yaramadıysa, biraz daha sert çözümlere geçmenin zamanı geldi. Bu aşamada iPhone,iPad veya iPod cihazınızı, iTunes üzerinden restore etmemiz gerekiyor.

iPhone Restore Nasıl Yapılır? yazımızdan restore işlemini yapabilirsiniz.

5. Apple ile iletişime geçin

Bazen gerçekten ciddi bir problemle karşılaşabiliriz. Donanım arızası denilen, cihazının şarj devresinin bozulması, şarj girişinin bozulması, bataryanın arızalanması gibi sorunları resetleme gibi yöntemlerle çözemeyiz. Bunun için cihazımızı servise götürmemiz gerekiyor.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.