iPhone, iPad veya iPod Touch‘ınız Kaybolması veya Çalınması Halinde Yapılacaklar

İkinci El iPhone Alırken Hangi Kontroller Yapılmalı

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı kaybederseniz veya çalınmış olabileceğini düşünüyorsanız bu adımlar aygıtınızı bulmanıza ve verilerinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Kayıp aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinleştirildiyse

Aygıtınızı bulmak için iPhone’umu Bul’u kullanabilir, aygıtı geri almaya ve verilerinizi güvenli tutmaya yönelik eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Bir Mac veya PC’de icloud.com/find adresine giriş yapın veya başka bir iOS aygıtında iPhone’umu Bul uygulamasını kullanın.

 1. Aygıtınızın yerini belirleyin. iPhone’umu Bul’u açın ve harita üzerinde konumunu görüntülemek için bir aygıt seçin. Aygıt yakındaysa, sizin veya yakındaki birinin aygıtı bulmasına yardımcı olması için aygıta bir ses çaldırabilirsiniz.
 2. Kayıp Modunu Açma. Kayıp Modunu kullanarak aygıtınızı dört haneli bir parola ile uzaktan kilitleyebilir, kayıp aygıtınızın Kilit ekranında telefon numaranızın bulunduğu özel bir mesaj görüntüleyebilir ve aygıtınızın konumunu izleyebilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod Touch‘ınız Kaybolursa veya Çalınması Halinde Yapılacaklar

 1. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı polise bildirin. Polis aygıtınızın seri numarasını isteyebilir. Seri numaranızı şurada bulabilirsiniz:
  • Orijinal pakette veya satış belgesinde
  • Aygıtınızı Apple Kimliğinizle kaydettiyseniz Destek Profilim’de (supportprofile.apple.com)
 2. Aygıtınızı silin. Kaybolan aygıtınızdaki verilere başkalarının erişmesini önlemek için aygıtı uzaktan silebilirsiniz. Aygıtınızı sildiğinizde bilgilerinizin tamamı aygıttan silinir ve iPhone’umu Bul’u kullanarak aygıtınızı bulamazsınız. Aygıtınızı sildikten sonra onu izleyemezsiniz. Aygıtı sildikten sonra hesabınızdan kaldırırsanız Etkinleştirme Kilidi kapatılır. Bu, başka bir kişinin aygıtınızı etkinleştirmesine ve kullanmasına olanak sağlar.

iOS aygıtınız kapalıysa veya çevrimdışıysa ne olur?

Aygıtınız kapalıysa veya çevrimdışıysa da onu Kayıp Moduna alabilir, kilitleyebilir veya uzaktan silebilirsiniz. Aygıtınız yeniden çevrimiçi olduğunda bu eylemler etkin hale gelir. Aygıtınızı hesabınızdan kaldırdığınız sırada aygıt çevrimdışı ise aygıtla ilgili bekleyen tüm eylemler iptal edilir.

Kayıp Modunu nasıl kapatırsınız veya iptal edersiniz?

Kayıp Modunu parolayı aygıtınıza girerek kapatabilirsiniz. Ayrıca, Kayıp Modunu iCloud.com adresinden veya iPhone’umu Bul uygulamasından da kapatabilirsiniz.

Kayıp aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinleştirilmediyse

Aygıtınız kaybolmadan veya çalınmadan önce iPhone’umu Bul’u açmadıysanız bu özelliği aygıtı bulmak için kullanamazsınız. Ancak, verilerinizi korumak için şunları yapabilirsiniz:

 1. Apple Kimliğinizin parolasını değiştirin. Apple Kimliğinizin parolasını değiştirerek başkalarının iCloud verilerinize erişmesini veya kayıp aygıtınızdaki başka servisleri kullanmasını (iMessage veya iTunes gibi) engelleyebilirsiniz.
 2. Aygıtınızdaki diğer internet hesaplarının parolalarını değiştirin. Buna e-posta hesapları, Facebook veya Twitter dahildir.
 3. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı polise bildirin. Polis aygıtınızın seri numarasını isteyebilir. Seri numaranızı şurada bulabilirsiniz:
  • Orijinal pakette veya satış belgesinde
  • Aygıtınızı Apple Kimliğinizle kaydettiyseniz Destek Profilim’de (supportprofile.apple.com)
 4. Kayıp veya çalınmış aygıtınızı kablosuz iletişim operatörünüze bildirin. Operatörünüz telefon aramalarını, kısa mesajları ve veri kullanımını önleyecek şekilde hesabı devre dışı bırakabilir.

Kayıp bir aygıtı izlemenin veya bulmanın tek yolu iPhone’umu Bul’dur. Kaybolmadan önce aygıtınızda iPhone’umu Bul etkinleştirilmediyse aygıtınızı bulabilecek, izleyebilecek veya başka şekilde işaretleyebilecek başka bir Apple servisi yoktur.

 

Kaynak: Apple

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.