iPhone 7 Plus – Galaxy Note 7 Karşılaştırması

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 7 Plus ile Samsung Galaxy Note 7 modelini sizler için karşılaştırıyoruz. Bakalım, iki amiral gemi modelinden hangisi daha iyi bir deneyim sunuyor?

iPhone 7 Plus ile Galaxy Note 7 Tasarım Karşılaştırması

iPhone 6’dan bu yana gelen tasarımsal anlayışının büyük oranda devam ettirildiği iPhone 7 Plus, arka tarafında yer alan çift kamera ile dışarıdan bakıldığında diğer iPhone modellerinden kolayca ayırt edilebiliyor. Ayrıca, anten çizgilerinin kenara taşındığı telefonda, 3.5 mm kulaklık girişi bulunmuyor.

16-09/08/galaxy-note-7-iphone-7-plus-karsilastirma-1.jpg

Samsung ise tıpkı Apple’da olduğu gibi serinin önceki modellerine benzer bir tasarım anlayışını benimsemeye devam ediyor. Ancak, Galaxy Note 7 ile birlikte kullanıcılardan gelen eleştirileri dinlediğini ortaya koyan Samsung, telefonu diğer Note modellerine göre çok daha ergonomik ve tutuşu kolay bir cihaz haline getirdi.

Samsung Note 7; 153.5 x 73.9 x 7.9 mm boyutlarında ve 168 gram ağırlığa sahip. iPhone 7 Plus ise 158.2 x 77.9 x 7.3 mm ebatlarında ve 188 gram ağırlığında.

iPhone 7 Plus ile Galaxy Note 7 Ekran Karşılaştırması

Apple, iPhone 7 Plus modelinde 6 Plus’ta olduğu gibi 5.5 inç büyüklüğünde 1080 x 1920 piksel çözünürlükte ekran kullanmaya devam ediyor. Ancak, firmanın Retina HD ekran olarak nitelendirdiği yeni ekran, yüzde 25 daha fazla parlaklık sunması ile ön plana çıkıyor.

16-09/08/samsung-galaxy-note-7-vs-apple-iphone-6s-plus-first-look-17.jpg

Renk yönetimi konusunda iyileştirmelerin yapılması ve renk gamutunun genişlemesi, iPhone 7 Plus’ın ekranının önceki modellere göre oldukça canlı ve gerçekçi renkler göstermesini sağlıyor. 3D Touch gibi teknolojiler kullanıcı deneyiminin artırmasında büyük rol oynuyor.

Ekran teknolojileri ile uzun süredir takdir edilen Güney Koreli üretici Samsung ise, Galaxy Note 7’de 2K çözünürlüğünde 5.7 inç büyüklüğünde kavisli Super AMOLED ekrana yer veriyor. Bu ekran en yeni cam koruma teknolojisi olan Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Note 7’nin PPI değeri ise 534 değerinde.

iPhone 7 Plus ile Galaxy Note 7 Donanım Karşılaştırması

Donanım konusuna geçiş yapmadan önce belirtmemiz gerekiyor ki; iOS ve Android yapısal olarak birbirinden farklı çalışan iki işletim sistemi. Apple, iPhone 7 Plus modelinde performans noktasında ciddi adımlar atarak A10 Fusion işlemciye geçiş yapıyor.

16-09/08/crxzigxxgaalzwm.jpg

Apple tarafından geliştirilen ve 4 çekirdekli bir yapıda olan A10 Fusion, iPhone 6s serisinde kullanılan A9’a göre yüzde 40, A8’e göre ise iki kat daha fazla performans sunuyor. iPhone 6s’in halen oldukça seri çalışan bir telefon olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, iPhone 7 Plus’ın oldukça performanslı bir akıllı telefon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Samsung ise, Galaxy Note 7 modelinde 8 çekirdekli 2.3 GHz ve 1.6 GHz hızında çalışan Cortex-A53 çekirdeklerinin oluşturduğu Exynos 8890 Octa işlemciye yer veriyor. Galaxy Note 7’de 4 GB RAM kullanırken, iPhone 7 Plus’ta 2 GB RAM bulunuyor.

Ama bu noktada 2GB RAM’in Apple cephesinde son dönemde ihtiyaç haline geldiğini ancak, Android’in çok daha fazla RAM ihtiyacı duyduğunu eklemek gerekiyor.

iPhone 7 Plus ile Galaxy Note 7 Kamera Karşılaştırması

Apple’ın yeni iPhone modellerinde duyurduğu en büyük yenilik nedir? diye soracak olursanız, rahatlıkla yeni kamera yetenekleri diyebiliriz. Çift kameraya sahip ilk iPhone modeli olan iPhone 7 Plus, 28 mm’lik geniş açılı bir sensör ile tele foto için geliştirilen 56 mm’lik bir sensöre ev sahipliği yapıyor.

16-09/08/samsung-galaxy-note-7-review-16-420-90-1.jpg

2x optik ve 10x yazılımsal yakınlaştırma yapabilen iPhone 7 Plus, 4K video çekim yeteneğinin yanı sıra 1080p ve 720p çözünürlükte ağır çekimler yapabilmenize imkan tanıyor. Ayrıca, iPhone 7 Plus’ta 7 megapiksel çözünürlüğünde FaceTime ön kameraya yer veriliyor.

Galaxy Note 7’de ise aynı Galaxy S7’de olduğu gibi 12 megapiksel çözünürlüğünde kamera yer alıyor. f/1.7 diyafram aralığına sahip olan bu kamera, Britecell sensörü sayesinde karanlık ortamlarda bile çok net fotoğraflar çekebiliyor.

4K video kaydı yapan Note 7, en büyük farkını HDR videoda ortaya koyuyor. Note 7’nin ön kamerası ise 5 megapiksel çözünürlüğünde. Ön kameranın diyafram değeri ise f/1.7 değerinde.

Batarya

iPhone 7 Plus’ın batarya kapasitesi, halen gizemini koruyor. Zira, Apple telefonu resmi olarak duyurduğu halde her zaman olduğu gibi yine bu değeri açıklamadı. Samsung Galaxy Note 7 modelinde ise 3.500 mAh kapasiteli batarya yer alıyor. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde Galaxy Note 7’nin bataryasının yaklaşık 1.5 saatte tam olarak dolduğunu da belirtelim.

iPhone 7 Plus ile Galaxy Note 7 Karşılaştırması Son Sözler

Her iki amiral gemi modeli, sahip olduğu özellikler ve işletim sistemi ile birbirine göre farklı deneyimler sunuyor. Ancak, kriterlerinize göre iki modelden birini tercih ettiğinizde pişman olmayacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir