IP Çakışması Nedir, Nasıl Çözülür?

IP çakışması nedir, nasıl çözülür

IP çakışması, sıkça rastlanmasa da sizi internet bağlantısından edebilen, can sıkıcı bir sorun. İki veya daha fazla IP adresi çakıştığında bu cihazlardan biri veya daha fazlası, internete bağlanmakta sorun yaşayabilir.

Peki IP çakışması nedir ve onu nasıl engelleyebilir ve çözebilirsiniz?

IP çakışmasının anlamı

IP çakışması, aynı ağdaki iki veya daha fazla cihaza aynı IP adresi atandığında oluşur. IP (internet protokolü) adresi 192.168.5.3 gibi bir dizi sayıdan oluşur ve bilgisayarınıza özel olarak atanır. Bu adres olmadan ağa bağlanamazsınız.

IP çakışması olduğunda genellikle bir uyarı veya hata mesajı görüntülenir. Sorun bazen kendiliğinden çözülse de, bu her zaman olmayabilir. IP çakışmaları genellikle yerel ağlarda (LAN) oluşur.

Çakışmalar hem statik (değişmeyen, elle ayarlanan), hem de dinamik (geçici, her seferinde tekrar atanan) IP adreslerinde yaşanabilir, ancak statik adreslerde yaşanma olasılığı daha düşüktür. Router’ların çoğu, IP adresi havuzunu yöneten DHCP (dinamik sunucu yapılandırma protokolü) sunucusuyla geldiğinden, IP çakışması yaşanma ihtimali düşmektedir.

Peki IP’ler neden çakışır?

Peki IP'ler neden çakışır

IP çakışmasının farklı nedenleri olabilir. DHCP sunucuları, statik IP’lerde yaşanan IP çakışması sorunlarını azaltsa da, birden fazla DHCP sunucusu çalıştırıyorsanız (bunu yapmamanız gerekiyor), benzer yapılandırmaya sahip sunucular, cihazlara aynı IP adreslerini dağıtabilirler.

Ağ bağlantılarının üzerinden geçtiği bir başka cihazınız varsa, DHCP’yi varsayılan olarak etkinleştirmiş olabilir. Bu durumda sunucudaki DHCP’yi kapatmak sorunu çözecektir.

Bazen servis sağlayıcılar da aynı adresi birden fazla müşterisine dağıtabilir. Birden fazla ağ bağdaştırıcısına sahip cihazlar, kendisiyle IP çakışması yaşayabilir.

Ağa bağlı bir cihaz bekleme moduna geçtiğinde ve tekrar açıldığında, aynı IP adresine sahip bir başka cihazın bulunduğu bir ağa bağlanırsa, IP çakışması yaşanabilir (örneğin iş laptop’unuzu evinize götürdüğünüzde).

Peki, IP çakışması nasıl çözülür?

IP çakışmaları, bazen hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan, kendi kendine ortadan kalkıyor. Bunun dışında çoğu durumda router’ı açıp kapayarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Windows’lu sistemlerde sorunu çözmenin bir başka yolu, IP adresini komut istemi yoluyla bırakmaktır. Bunun için komut satırını açın ve ipconfig /release komutunu girip enter’a basın. Bunun ardından DHCP sunucusu bilgisayarınıza yeni bir IP adresi atayacaktır.

Çakışmayı ortadan kaldıramıyorsanız, router’ınızın yönetim panelini açarak cihazlara yeni IP adresleri vermeyi deneyebilir veya IP adreslerini otomatik olarak atamayı seçebilirsiniz. Sorununuzu bu da çözmezse, DHCP sunucunuzda bir sorun olabilir. Bu durumda router’ınızın firmware’ini güncellemeyi deneyin.

Kaynak: Chip

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir