IOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimini Kapatma

IOS 10’da kilit ekranı aktif konumdayken kamera erişimi ve bu yolu izleyerek fotoğraflara erişim sağlanabiliyor. Kişisel fotoğraflarınıza kilit ekranından erişim istemiyorsanız IOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimini Kapatma yazımız tam size göre.

İOS 10 işletim sistemi ile beraber kullanıcılara bir çok kolaylık sunulması hedeflenmiş olmasına karşın sağlanan bu kolaylıklar maalesef ki bir çok özel alanı da kilit aktif konumda bulunmasına karşın kullanılabilmesine olanak sağlıyor. İOS 10 kullanıcılarının bu konuda fazlasıyla şikayeti bulunmakta, bildirimler, mesajlar derken son dile getirilen sıkıntı ise kilit ekranı aktif konumdayken kamera erişimi ve bu yolu izleyerek fotoğraflara erişim sağlanması. Aslına bakıldığında son derece ciddi bir problem nerdeyse İOS 10 işletim sisteminde kilit ekranı sadece ekranı kilitlemekten başka fazla bir işe yaramıyor denebilir.

IOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimini Kapatma

Bu yazımızda IOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimini Kapatma yı detayları ile anlatacağız.

İOS 10 işletim sisteminde İphone cihazlar kilit ekranı aktifken kamera erişimleri daha hızlı olması hedeflenerek kısıtlama alanının dışında bırakılmış bu özelliğin ilk bakışta olumlu yanları göz önüne alınmasına karşın aslında, izinsiz kişilerin fotoğraflarınıza kolayca erişimine olanak sağlıyor. Bunu yaşanması genel olarak bakıldığında büyük bir güvenlik açığı.

Fotoğraflara erişmek için tek yapılması gereken kilit ekranını sola doğru kaydırarak Kamera uygulamasının aktif olmasını sağlamak.

Tabii bu işlemi sizin gibi herhangi bir başka birisinin de yapabiliyor olması, kullandığımız  Apple cihazınız 3DTouch veya Passcode ile korunuyor olsa dahi kilit ekranınız üzerinden Fotoğraflarınıza erişim sağlamak çin kimsenin bunları kullanması gerek kalmıyor.

iPhone veya iPad cihazlarınızda kilit ekranından kamera erişimini engelleyebilmeniz için cihazınız üzerinden Sınırlamalar‘ı etkin konuma getirmeniz gerekecek.

Bu aslına bakıldığında tam anlamıyla mükemmel ötesi bir çözüm olmamasına rağmen şu an için istenilen güvenliği yerine getirecek tek yol.

Bu işlemi yapabilmeniz için İOS 10 Apple cihazlarınız üzerinden ayarlar sekmesine giriş yapıyoruz. Açılan ayarlar sekmesinde menüyü aşağıya doğru kaydırarak liste üzerinden Sınırlamalar sekmesine giriş yapıyoruz.

Sınırlamalar sekmesine giriş yaptığınızda açılan menüden Kamera seçeneğini buluyorsunuz ve aktif konuma getiriyorsunuz.

IOS 10 Kilit Ekranında Kamera Erişimini Kapatma

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde kamera erimi tamamen kısıtlanmış olacak aslına bakıldığında en kolay ve pratik yöntemler arasında yer almıyor, fakat şu an için kamera erişimini kilit ekranındayken engellemenin daha farklı bir yolu bulunmuyor bu nedenle yeni bir çözüm yolu bulunana kadar en iyi ve güvenli yöntemin bu olduğunu üzülerek söylemeliyiz. Sizlere verebileceğimiz tek iyi haberin bu konu hakkında Apple firmasının çok yoğun şikayet altında olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone’da Ekran Kilitliyken Video Çekmek

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.