iMessage Nedir ? iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır ?

iMessage Nedir-(www.Tamam.org)

Apple’ın mesajlaşma sistemi olan iMessage sayesinde Apple ürünleri arasında ücretsiz mesajlaşabilirsiniz. Her ne kadar bir çok Apple kullanıcı tarafından iMessage etkin bir şekilde kullanılıyor olsa da bu özelliği bilmeyen kullanıcılar içinde basit bir rehber hazırlamak istedik. iMessage sayesinde Apple ürünleri arasında ücretsiz bir şekilde mesajlaşabilir, mesaj ile video, ses ya da fotoğraf gönderebilirsiniz. iMessage’i kullanabilmek için WiFi ya da hücresel veri kullanımına ihtiyacınız olacaktır.

iMessage Nedir ? iMessage Nasıl Kullanılır ?

iMessage aynı SMS gibi kullanılan bir mesajlaşma sistemidir. Ancak sadece Apple ürünlerinde kullanılabilmektedir. iMessage’dan faydalanabilmek için ise internet bağlantınızın olması yeterlidir. İnternet bağlantınızı sağladıktan sonra dilediğiniz gibi iMessage üzerinden ücretsiz olarak mesajlaşabilirsiniz. iMessage’da herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız. Dilerseniz resim, video ya da ses gönderebilirsiniz.

Ayarlar > Mesajlar bölümünden iMessage’i aktifleştirebilirsiniz.

iMessage Ücretli Mi ?

Hayır, iMessage ücretsiz bir uygulamadır. Ancak iMessage’i ilk kez aktifleştirdiğinizde karşınıza “Operatörünüz, iMessage’i etkinleştirmek için kullanılan SMS’i ücretlendirebilir.” diye bir uyarı çıkacaktır. Bu etkinleştirme için 40 Kuruş civarında bir ücret kesilecektir. Bu ücretlendirme sadece bir kez yapılacaktır ve bir daha ücret kesilmeyecektir.

Ancak, siz Ayarlar > Mesajlar bölümünden sürekli iMessage’i aç, kapa yaparsanız her aktifleştirmede bu ücret kesilecektir.

iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır -2-(www.Tamam.org)

iMessage Hangi Cihazlarda Kullanılabilir ?

iMessage’i kullanmak istediğiniz cihazın öncelikle Apple ürünü olması gerekiyor. Apple’da ise iPhone, iPad,iPod ve Mac‘de iMessage’i ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak iMessage’in doğru bir şekilde çalışabilmesi için mesajı göndereceğiniz kişinin de iMessage özelliğini aktif etmesi gerekmektedir.

iMessage Nasıl Aktifleştirilir ?

Ayarlar > Mesajlar bölümüne giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan iMessage’in sağ tarafından bulunan butona tıklayıp, butonun yeşil olmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

iMessage’i etkinleştirmek için çıkan uyarıya tamam dedikten sonra size bir onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunu girdikten sonra aktifleştirme tamamlanmış olacaktır.

iMessage’i Kullanmak için Bir Uygulama Yüklemek Gerekiyor Mu ?

Hayır iMessage’i kullanmanız için ekstra herhangi bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Normal SMS gönderir gibi iMessage’i kullanabilirsiniz.

iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır -3-(www.Tamam.org)

iMessage mi SMS mi Kullanıyorum Nasıl Anlarım ?

Eğer iMessage üzerinden karşı tarafla konuşuyorsanız mesajlarının arkaplan rengi yeşil yerine mavi olarak görünecektir. Ayrıca mesaj yazacağınız yerde de Mesaj yerine iMessage yazacaktır.

iMessage üzerinden mesajlaşırken internet giderse ne olur ?

iMessage üzerinden mesajlaşırken internetiniz koparsa mesajlarınız karşı tarafa SMS olarak gönderilecektir. Ancak böyle olmasını istemiyorsanız Ayarlar > Mesajlar daha sonra “iMessage kullanılmadığında SMS olarak gönder” seçeneğini kapatmanız gerekiyor. Eğer bu ayarı kapatırsanız internet gittiğinde karşı tarafa iMessage üzerinden mesajınız gönderilemeyecektir.

iMessage Üzerinden Video, Resim, Müzik Gönderilir Mi ?

Evet, iMessage üzerinden dilediğiniz gibi video,resim ya da ses dosyası gönderebilirsiniz ve hiç bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız. Ayrıca iMessage üzerinden göndereceğiniz resim, müzik ya da video içinde sizden kesinlikle ücret talep edilmeyecektir, yani ücretsizdir.

iMessage’da İletim Raporu Var Mı ?

Evet, iMessage’da karşı tarafa gönderdiğiniz mesaj okunduktan sonra gönderdiğiniz mesajın hemen altında “Okundu” yazar.

iMessage’da Karşı Tarafın O An Yazdığı Anlaşılır Mı ?

Evet, iMessage’da karşı taraf size bir mesaj yazıyorken “” işaretini görürsünüz. Bu o kişinin size bir mesaj yazmakta olduğunu gösterir.

iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır -4-(www.Tamam.org)

iMessage’da Bir Mesajı Ne Zaman Gönderdiğimi Nasıl Anlarım ?

Gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak sol tarafa çekerseniz o yazdığınız mesajın ne zaman gönderildiğini görebilirsiniz.

Kaynak: Apple Uzmanı (Enes GÜLER)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir