Hafıza Kartların Karşılaştırılması (CF, MMC, MS, SD ve USB)

Hafıza Kartların Karşılaştırılması (CF, MMC, MS, SD ve USB)

Hafıza Kartları denilince aklımıza ilk gelenler CF (Compact Flash), Multimedia kart (MMC), Memory Stick (MS), Secure Digital (SD) ve Universal Serial Bus (USB) akla gelmektedir. Bizde bu yazımızda sizlere yukarıda belirttiğimiz hafıza kartlarının birlerinden farklarını tablo halinde göstermeye çalışacağız. USB Bellekler flash yapısında olduğundan tablonun en sonunda yer verilmiştir.

CF (Compact Flash) bir hafıza kartı çeşidi olup  bu hafıza kartının üzerinde kendi kontrolcüsü yer aldığından, performansı üreticisine göre değişmektedir. Multimedia kart (MMC), sayısal bir depolama aygıtıdır. Kapasiteleri 2 MB ile 4GB arasındadır. Memory Stick (MS) patententini bir şirket aldığından sadece markalı ürünlerde rastlanmaktadır. Memory Stick diğer bellek türleri gibi taşınabilir bir bellek kartı çeşididir. Secure Digital (SD) kart çeşidi temelde MMC kart yapısındadır. Secure digital adı, donanımsal olarak içerdiği “digital rights management” kısaltılmışı (DRM) fonksiyonundan gelmektedir. İçindeki, kullanıcı tarafından görülemeyen bir hafıza alanı yer almakta olup özellikle yasal olmayan dosyaların kullanımını engellemek için ayrılmıştır. Universal Serial Bus (USB) bellekler çoğu zaman  flaş sürücü, flaş disk adları ile de bilinmektedir. Günümüzde 3.0’ları üretilmeye başlanmış olup hemen hemen tüm evrensel veri yollarında çalışmaktadır. Günümüzde 2 TB ve üzerinde kapasitelere ulaşmıştır. USB Bellekler bir bilgisayarın USB girişine takılı olduğu sürece çalışırlar ve güç kaynağı/pil gücüne ihtiyaç duymazlar ve her türlü bilgi saklanabilme yeteneğindedirler.

Aşağıdaki listede adı verilen CF (Compact Flash), Multimedia kart (MMC), Memory Stick (MS), Secure Digital (SD) ve Universal Serial Bus (USB) bellekler’e ait TİP, Maximum Kapasite (MB), Teorik Maximum Kapasite, Okuma MB/s, Yazma MB/s, Voltaj ve Pin sayısı yer verilmiştir.

hafıza-kartların-karşılaştırması

Kaynak: Tech-Worm

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir