Günümüz Çocuklarına Hiçbir Anlam İfade Etmeyen Zamanının 10 Muhteşem Teknoloji Ürünü

Farklı dönemlerde doğmuş insanlar arasında kuşak çatışması her zaman vardır. Çeşitli konularda fikir ayrılıkları bir şekilde tatlıya bağlanırken, teknoloji söz konusu olduğunda iki taraf birbirini anlamakta zorluk çeker. Neredeyse her gün, hatta her saat yeni bir teknolojiyle tanıştığımız modern dünyada çocuklar, 2000 öncesinin o heyecan uyandıran teknolojilerine burun kıvırarak bakıyorlar. Oysaki biz çok heyecanırdık. Bu yazımızda  Günümüz Çocuklarına Hiçbir Anlam İfade Etmeyen Zamanının 10 Muhteşem Teknoloji Ürünü‘nü derledik.

 Günümüz Çocuklarına Hiçbir Anlam İfade Etmeyen Zamanının 10 Muhteşem Teknoloji Ürünü

10- Orijinal iPod

Şimdi diyeceksiniz ki neden orijinal iPod? Ve neden 2001’de çıkan teknolojiyi buraya yazıyorsun? Belki hatırlamazsınız ama iPod ilk çıktığında ciddi bir ikondu. Bizi devasa Walkman’lerin derdinden kurtarmıştı. Tek renkli ekrana sahipti ve kolay taşınabiliyordu. Ben çocuktum, yurtdışından bir akrabam gösterdiğinde çok heyecanlanmıştım.

Orijinal iPod

9- PDA’lar

PDA, yani Personal Digital Assistant, yani kişisel dijital yardımcılar. 2007 yılında iPhone hayatımıza girmeden önce bu aletler bizim için akıllı telefon yerini tutuyordu. Bir kere dokunmatikti. Takvim ve birkaç ilkel uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Aranızda kullanan oldu mu bilmiyorum ama muhteşemdiler.

PDAlar

8- Çağrı Cihazları

İlginizi çekebilir :Tasarımıyla Tüm Zamanların En Kötü 12 Apple Ürünü

Bir zamanlar bu dünyadan çağrı cihazı geçti. Tabletlere ve akıllı telefonlara hakim olma yaşının bir hayli düştüğü çağımızda, şimdi olsa yüzüne bakılmayacak çağrı cihazları zamanının popüler iletişim araçlarından biriydi.

Nostaljik Çağrı Cihazları

7- Dial-up Modemler

Şu zamanda evlerde yüksek hızda internetlere çok kolay erişim sağlayabiliyoruz ama bir zamanlar “bağlantı” kurmak bile büyük başarıydı. Hadi kurdunuz diyelim öyle bir bağlantı hızları vardı ki şimdi olsa oturup ağlardınız.

Dial-up Modemler

6- Tuşlu Telefonlarla Mesaj Göndermek

İlk telefonum 3310’du. Uzun yıllar onu kullandım. Sonra annem çamaşır makinesinde yıkayınca Sony Ericsson K750i almıştık. Bir mesaj atmak 2 kontördü. Bir ara telekominasyon şirketleri internet değil SMS kampanyaları yapardı. Çoğu arkadaşım 5000 SMS’i süresi dolmadan bitirirdi, ben bitiremedim ama tuşlu telefonlarla mesaj göndermek bir dönemin en çılgın olayıydı.

Tuşlu Telefonla Mesaj Yazmak

5- Analog Fotoğraf Makineleri

İlginizi çekebilir :Filmlerde Bilgisayarlar Hakkında Yapılan 43 Komik Yanlış

Bugün herkes hızlı olmanın verdiği kolaylıklardan, nimetlerden faydalansa da, akıllı telefon kamerasından saniyede 5 kare çekse de, analog fotoğraf makinelerinin hazzı bir başkaydı. Fotoğraf dediğimiz alanın bir ağırlığı vardı. Birileri fotoğraf çektireceğiz dediğinde ciddiye alınırdı. Bu makinelerin hazzı gerçekten bambaşka, öyle ki bu zamanda bile hobi olarakta olsa ciddi bir kullanıcısı var.

Filmli Kameralar

4- Old-School Bilgisayarlar

Evinizde disketler hala duruyorsa, bilgisayarcıların dışarda oturmak için kullandıkları kasalara sahipseniz, Windows 95 ve 98 sürümlerini hatırlıyorsanız, eskilere dair izleri unutmamışsınız demektir. Şimdilerse çocukların elinde olan tabletlerde bile en az 1 GB RAM bulunuyor. Benim ilk bilgisayarımda hiç unutmuyorum 128 MB RAM vardı.

Nostaljik Bilgisayarlar

3- CD ve DVD’ler

Paketlenmiş yazılımların tarihi 1970’ler ve 80’lerde disketlerle başladı. Daha sonra daha yüksek kapasiteli CD-ROM ve DVD-ROM’lar piyasaya çıktı. İnsanlar bu disklere her şeylerini kopyalamaya başladılar. Evlerinde kopyalayacakları bilgisayarları yoksa CD Market’lere gittiler. 2000’lerin başında ben hatırlıyorum, her köşe başında illegal müzik albümü dolduran veya oyun yükleyen dükkanlar vardı. Alişan’ın yok sattığı dönemlerdi. CD ve DVD’ler günümüz çocuklarına da aşina gelecektir, zira modası geçeli pek olmadı.

İlginizi çekebilir :İnsan Vücudu İle İlgili 100 İlginç Gerçek

Eskide Kalmış CD'ler

2- Kartuşlu Oyun Konsolları

Atari 2600, Atari 7200, NES. Çevrenizdeki çocuklara sormanızı rica ediyorum, bu isimler onlara ne çağrıştırıyor? Bir şey itiraf edeyim, hiç orijinal Atari sahibi olmadım, nispeten ucuz olanlarına sahiptim. Ailemden izin alıpta oyun oynamak için delirirdim. 8bit grafiklerle neler oynadık neler!

Kartuşlu Oyun Konsolları

1- Kasetler

Şimdilerde Spotify var, Youtube var ya da ne bileyim Deezer var. Eskiden kasetler vardı. Popüler bir sanatçının kaseti milyonlarca satardı. Herkesin evinde albüm köşesi vardı, yoksa bile teyplerin olduğu bölgede saklanırdı. Hayır ağlamıyorum, kaset doldurduğum günler aklıma geldi.

Nostaljik Kasetler

Günümüz Çocuklarına Hiçbir Anlam İfade Etmeyen Zamanının 10 Muhteşem Teknoloji Ürünü yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.