Google Glass Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Glass Nedir  Ne İşe Yarar

Google Glass, üzerinde optik bir ekran bulunan bir gözlük teknolojisidir. Elleri kullanmadan, bilgileri bir akıllı telefon gibi gösterebilen cihaz, ilk olarak 15 Nisan 2013’te ortaya çıktı ve kısa süre için 1500 Dolar’a satıldı. Herkese açık sürümü ise 15 Mayıs 2014’te satışa sunuldu. Gözlük, gizlilik ve güvenlik endişeleriyle çıktığı dönem ciddi derecede eleştiri aldı. Peki Google Glass nedir? Google Glass ne işe yarar, işlevi nedir?

Google Glass

2015’in 15 Ocak tarihinde ise Google, Google Glass prototipini üretmeyi durdurduğunu ama ürünün geliştirmelerine devam edeceklerini açıkladı. Google’a göre, Project Glass, Google X deneysel aşamasının bir parçasıydı.

28 Aralık 2015’te, cihaz için yeni başvuru yapıldı ve ürünün farklı versiyonu tanıtıldı. Google X tarafından hazırlanan üründe, bir touchpad, kamera ve ekran bulunuyor. Google Glass’ın fotoğraf çekebilme ve 720p HD video çekebilme gibi özellikleri mevcut. LCoS temelli bir ekran kullanan ürün aynı zamanda polarize ve güneşe karşı dayanıklı.

Sağlık ve gazetecilik alanlarında da kullanılan Google Glass, bilhassa gizlilik, güvenlik endişeleri ve kullanıcı sözleşmesi gibi konularda yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Teknik Özellikleri:

Android 4.0.3 ya da daha yüksek
640×360 Himax helloHX7309 LCoS ekran
5-megapixel kamera, 720p çözünürlükte video kaydedebilir
Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth
16GB hafıza (12 GB kullanılabilir )
Texas Instruments OMAP 4430 SoC 1.2Ghz Dual(ARMv7)
682MB RAM
Hareket sensörü ve pusula
Işık sensörü
Kemik iletimli ses dönüştürücü

Kaynak: CepKolik (Anıl Kalkan)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir