Gerçek Anlamları Dışında Yanlış Kullanılan 10 Emoji

Duyguları ifade etmek için kullandığınız emojileri bazen gerçek anlamlarını bilmeden kullanabiliyoruz.  İşte Gerçek Anlamları Dışında Yanlış Kullanılan 10 Emoji

Emojiler gün geçtikçe hayatımızın daha büyük bir parçası haline geliyor. Her gün artan sayıları, gelen her yeni güncellemeyle daha fazla ifade ihtiyacını karşılıyor olmaları, emojilerin hayatımızda daha etkili hale gelmesini sağlıyor.

Emoji Nedir? Emoji Nasıl Kullanılır  yazımızdan emojiler hakkında detaylı bilgiler  öğrenebilir, Emojilerin Anlamları yazımızda kullanılan en popüler emojilerin ne anlama geldiklerine detaylı olarak bakabilirsiniz.

Peki, artık sosyal medya dilinin vazgeçilmezleri haline gelen emojileri ne kadar doğru kullanıyoruz?

Gerçek Anlamları Dışında Yanlış Kullanılan 10 Emoji

İşte karşınızda sık kullandığımız ama anlamlarını yanlış yorumladığımız emojilerden bazıları.

1.Yorucu Bir Günün Ardından

Oldukça mutsuz gözüken ve hayal kırıklığı, mutsuzluk gibi durumları anlatmak için kullanılan bu emoji yanlış kullanılan emojiler arasında.

Yanaktaki su damlası nedeniyle insanlar bunu da üzgün ya da kederli anlamında kullanıyorlar.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Aslında yorgun olma halini anlatmak için tasarlanan bu emojinin yanağından süzülen ise terden başka bir şey değil. Bir başka adıyla ona ‘yorgun emoji’ diyebilirsiniz.

2.Dogeza

Bu emojiyi genel olarak düşünceli bir ruh hali içinde olduğumuzu ve ya yalnız olduğumuzu vurgulamak için kullanıyoruz. Emojinin kafasının üzerindeki semboller, kafası karışık bir izlenim yaratıyor.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Ancak bu emoji kullanımının aksine saygı gösterisi olarak düşünülmüş. Japon kültüründe yer alan Dogeza- dizlerin üzerine eğilerek sizden büyük veye daha saygın bir kişiye saygı gösterisinde bulunmak- hareketinden esinlenilen bu emoji oldukça yanlış kullanılıyor.

Bu emoji için kullanılan diğer isimler söyle: Saygı emojisi, Özür emojisi, Dogeza emojisi.

3.Tavşan Kulaklı Kadınlar

Bu tavşan kulaklı kadınlar emojisi genel olarak yakın kız arkadaşlar arasında kutlama amaçlı veya birlikte geçirilecek bir gece gezmesini ifade etmek için kullanılıyor.Gerçek anlamıysa oldukça +18.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Emoji aslında Japon kültüründe cosplay’lerde yer alan ve seks objesi olarak kullanılan tavşan kulaklı kızları sembol ediyor. Bir nevi Playboy tavşanı gibi düşünebilirsiniz. Bu emoji için kullanılan diğer isimse dans eden kızlar emojisi.

4. Eller Havaya

Pek çok kişinin dur anlamında kullandığı bu emoji, nadiren de olsa ‘Çak!’ anlamında da kullanılıyor. Bu emoji tasarlanırken ona biçilen anlamsa oldukça farklı.

ekran-resmi-2016-11-24-14-15-42

Olumlu gelişmeler ve başarılar sonucunda bir sevinç göstergesi olarak yaratılan bu emoji, aynı zamanda dua etme anlamına da sahip. Bu emoji için kullanılan diğer isimlerse söyle: Hallelujah emojisi, Dua emojisi, Büyülü emoji.

5.Özür Dilerim

Pek çok insan bu emojiyi dua etmek için veya nadiren de olsa çak bir beşlik anlamında kullanıyor.

ekran-resmi-2016-11-24-14-16-02

Orijinal anlamından oldukça farklı kullanılan bu emoji de anlamını Japon kültüründen alıyor. Özür dilemek veya şükranlarını sunmak amaçlı tasarlanan bu emojinin isimleri arasında Lütfen emojisi, Teşekkürler emojisi gibi isimler yer alıyor.

6.Soğuk Terler Dökmek

Genel olarak hayal kırıklığı, mutsuzluk ve yorgunluk gibi durumları anlatmak için kullanılan bu emoji sık kullanılanlar arasında.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Soğuk soğuk terleyen emojimiz, baskı altında olunduğunu anlatmak için tasarlanmış. Bu emoji için kullanılan diğer isimse söyle: Çok çalışma emojisi.

7. Yardımcı Olabilir Miyim?

Karşınızda oldukça yanlış anlaşılmış bir başka emoji daha. Kullanıcılar tarafından oldukça alaycı bir şekilde kullanılan bu emoji bir çeşit ‘Ben senden daha iyiyim, umurumda değilsin’ gibi saçını savuran bir kadın gibi düşünülüyor.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Ancak aksine bu emojimiz tasarlanırken oldukça iyi niyetler güdülmüş. Aslına bizlere ‘Size nasıl yardımcı olabilirim?’ demeye çalışan bu emojinin bir diğer ismi ise Danışma emojisi.

8. Her şey Yolunda

Ellerini kafasının üzerinde birleştirmiş olan bu kadın emojisi bir korku halini anlatmak veya balerin duruşu sergilemek amaçlı kullanılsada gerçek anlamından oldukça uzak.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Gene orijinal anlamını Japon kültüründen alan bu emoji aslında ‘OK’, her şey yolunda anlamına geliyor. Diğer adıyla ona balerin emojisi de denilebilir.

9. Yıldızlar da Kayar…

Kayan yıldızı tasvir etmek için kullanılan bu emoji aslında orijinal anlamından çok da farklı kullanılmıyor.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Baş dönmesi veya yıldız görmek gibi durumları anlatması için düşünülen emojinin isimlerinden biri yıldız emojisi.

10. Bu Kollar Sana Açık

Bu iki elin yukarıdaki bir emojiyle benzer şekilde sosyal medyada dur veya bende uzak dur gibi anlatımlar için kullanıldığını biliyoruz.

Emojilerin Yanlış Bilinen Anlamları

Ancak bu kullanımının aksine bu emoji oldukça olumlu bir anlama sahip. Başkalarına karşı açılmış kolları ve hoş karşılayan bir tutumu açıklaması için tasarlanan bu emoji oldukça yanlış anlaşılmışa benziyor. Kısacası diğer adıyla kucaklaşma emojisi oldukça mağdur edilmiş durumda.

Gördüğünüz gibi Mashable’da yer alan habere göre hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen emojilerle ilgili öğreneceklerimiz bitmiyor ve bitecek gibi de gözükmüyor. Emoji dünyasından uzak kalmamak ve emojilerle ilgili bildiğiniz yanlışları öğrenmek için takipte kalın.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.