Facebook, Youtube, Google’da Arama Geçmişi Temizleme

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Facebook, Youtube, Google hesaplarımıza giriş yaptığımız her cihazda yaptığımız aramalar kaydediliyor. Peki sizin haricinizde başka birinin ulaşmaması için Facebook, Youtube, Google’da Arama Geçmişi Temizleme nasıl yapılır ?

Herhangi bir site ya da servis üzerinde arama geçmişi kayıtlarının saklanması sonradan hızlı bir şekilde ulaşma işinizi kolaylaştıran bir durum. Fakat bu kayıtlara sizin haricinizde birilerinin ulaşma ihtimali olması sanırım da pek de istediğiniz bir durum olmamalı ?

Bilgisayarınızı ya da hesaplarınızı sizin haricinizde birilerinin ulaşma ihtimali varsa en iyisi arama geçmişi temizleme işini sıklıkla yapmak olacaktır. Peki Facebook, Youtube, Google’da Arama Geçmişi Temizleme nasıl yapılır ?

Facebook, Youtube, Google’da Arama Geçmişi Temizleme

Facebook, Youtube, Google’da Arama Geçmişi Temizleme ‘nin pratik yollarını aşağıda detaylı olarak anlattık.

1 – Facebook arama geçmişi nasıl silinir ?

Facebook da kişi ya da sayfa araması yaptığınızda daha sonradan kolay erişim olsun diye facebook bu arama sorgularını kayıt altına alır ve tekrar arama yaptığınızda karşınıza ilk bunları çıkarır.

Facebook arama kutusu ile yaptığınız tüm aramalar kayıt altına alınmakta olup, isteğe bağlı olarak ise yaptığınız tüm aramaları arama geçmişinden silebiliyorsunuz.

Ancak başta belirtmekte fayda var. Aramalarınızı sildikten sonra geri alma şansınız bulunmamaktadır. Yani aramalarınızı tamamen silmeden önce, kesin karar verdiğinizden lütfen emin olun.

Facebook Arama Geçmişi Temizleme için ilk olarak hesaba giriş yapın ve sağ taraftaki aşağı yönlü ok tuşuna tıklayarak “hareketler dökümü” nü seçin. Sol tarafta yer alan kısımda “daha fazla” seçeneğine tıklayın.

Facebook arama geçmişi nasıl temizlenir

Açılan menüden “ara” yı seçin.

Şimdi karşınıza zaman aralıklarıyla ayrılmış tüm arama sorgularınızın olduğu sayfa gelecek. Burada istediğiniz aramayı sağ taraftaki iptal seçeneğine tıklayarak birer birer yapabilirsiniz. Ya da tüm arama sorgularını temizlemek istiyorsanız arama kayıtlarını sil seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Facebook arama geçmişi nasıl temizlenir

2 – Youtube arama geçmişi nasıl silinir ?

Sıra geldi belki de en önemlisine. Genellikle google chrome da gmail ile hesabınıza bağlı olduğunuzda yapılan google aramaları ve youtube aramaları otomatik olarak saklanıyor. Özellikle yaş sınırlaması olan bir video youtube da izlediyseniz bu arka planda saklı kalacağından başkalarının görme ihtimali de çok olabilir.

Peki bu riskten nasıl kurtulabilirsiniz ?

Youtube anasayfasına hesabınızla giriş yaptığınızda sol taraftaki hamburger menüyü tıklarsanız resimdeki gibi seçenekler çıktığını göreceksiniz.

Bu seçeneklerden geçmiş i tıklayın.

Youtube arama geçmişi nasıl temizlenir

Yeni bir sayfada izleme geçmişi ve arama geçmişi olarak iki farklı sekme göreceksiniz. İzlame geçmişinde daha önce izlediğiniz videoları, arama geçmişinde ise daha önce aradığınız sorguları görebilirsiniz. Bu sayfadan tüm geçmişi tek tıkla ya da birer birer silebilirsiniz.

Youtube arama geçmişi nasıl temizlenir

3 – Google arama geçmişi nasıl silinir ?

Gelelim google arama geçmişi nasıl temizleni konusuna. Google her türlü arama sorgularını yaptığınız önemli bir servis. Bu yüzden diğerlerine nazaran geçmiş sorgularınız burada daha kabarık olabilir.

Bu kabarıklıkta kaybolmamanız için google filtreleme arayüzü konusunda başarılı bir çalışma yapmış. Örneğin hangi google servisindeki geçmişi görmek ve silmek istiyorsunuz bu seçebiliyorsunuz. Ya da belirli bir tarih aralığındaki geçmiş sorguları görüntüleyebiliyorsunuz.

Google arama geçmişi nasıl temizlenir

Arama sorgularını birer birer silmek isterseniz aktivitenin sağındaki dikine 3  nokta simgesine tıklarsanız silme komutunu göreceksiniz.

Google arama geçmişi nasıl temizlenir

Eğer ki şimdiye kadar yaptığım tüm ürünlerdeki tüm sorgular silinsin istiyorsanız sol taraftaki hamburger menüye tıklayıp “delete activity by” seçeneğini tıklamanız gerekir. Açılan sayfada zaman aralığını all time seçerek tüm geçmişi temizleyebilirsiniz.

Google arama geçmişi nasıl temizlenir

Android Önbellek Temizleme iPhone Önbellek Temizleme

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.