Ev Sinema Sisteminde Ne Nedir?

Ev Sinema Sisteminde Ne Nedir

Büyük boyutlarda yüksek görüntü kalitesi sunabilen televizyonlar, gelişmiş konsollar ve dilediğimiz her türlü görüntülü içeriğe birkaç tıklamayla erişme olanakları sayesinde evlerimizin salonları birer eğlence diyarına dönüştü. Ev sinema sistemleri herkesin ilgisini çekiyor. Bu mini rehberde size ev sineması sistemleri hakkında genel bilgi vereceğiz.

Ev-Sinema-Sistemleri-4

Seste yüksek kalite: Dolby TrueHD ve DTS-HD

Kısa bir süre önce, ev sineması dünyasında, DVD’nin sunduğu standart çözünürlüğün yerini Blu-ray’in ve oyun konsollarının sunduğu çok daha yüksek çözünürlüğün alması kalitede büyük bir sıçrama yaşattı. Yeni dönemde Ultra HD ve 4K’nın adını sık duyar olduk. Görüntü ve ses kalitesinde yükseliş devam ediyor.

Çok fazla konuşulmuş olmasa da, aynı şey ev sineması ses sistemlerinde de meydana geldi. Bir zamanlar Dolby Digital ve DTS iyi kaliteli dijital surround ses sunarken, artık Dolby TrueHD ve DTS-HD gibi Blu-ray bazlı formatlar, olağanüstü zengin, detaylı ve kayıpsız surround ses sunuyorlar. Son teknoloji ürünü ev sinema sistemleri, bir Blu-ray filmi başlattığınızda bu filmin HD kalitesindeki kayıpsız seslerini çözebiliyor ve kulaklarınızı inanılmaz derecede temiz seslerle dolduruyor.

Tüm AV kaynakları için: AV alıcılar

Birden fazla AV kaynağına sahipseniz, hepsi bir arada ev sinema sisteminiz tüm ev eğlence kurulumunuzu basitleştirerek, temiz ve kullanışlı bir merkez gibi hareket edebilir.

Örneğin; bir PS3, Xbox 360 ve HD yayınları alabildiğiniz bir uydu bağlantınız varsa, bunların her birinin HDMI çıkışlarını kullanarak ev sinema sisteminizin alıcısına bağlayabilirsiniz. Daha sonra, AV alıcınızı tek bir HDMI kablosu ile televizyonunuza bağlayabilirsiniz.

Her üç cihazdan gelen surround ses ve görüntü, kalite kaybı olmadan AV alıcıya yönlendirilir, böylece bu cihazların her biri ayrı ayrı hem televizyona, hem de AV alıcıya bağlamak zorunda kalmazsınız. Bu da gerekli kablo adedini düşürür. Kablo karışıklığını azaltırken, gereksiz kablolara para harcamamış olursunuz. Üzerinde bir ya da iki HDMI girişi bulunan biraz eski model bir televizyonunuz varsa, bu özellik sizin için son derece faydalı olacaktır.

Ev-Sinema-Sistemleri-2

Surround olmayan ses kaynaklarının ses kalitesini artırmak

Stereo ses veren Wii veya eski bir uydu alıcısı gibi surround olmayan ses kaynakları bile, hepsi bir arada ev sinema sisteminize bağlanarak, ses kalitesinde büyük bir iyileşme yaşayabilirler. Bu kaynakların stereo seslerini bir AV alıcıya yönlendirmek, daha fazla netlik, etki ve güç sağlamanın yanı sıra yüksek kaliteli stereo bir sinyalden beş kanallı surround ses yaratan Dolby Pro Logic II gibi özel modlardan da faydalanmanızı sağlayacaktır.

Surround olmayan ses kaynaklarının ses kalitesini artırmak

Farklı kullanıcılar için, farklı kurulumlar

Birden fazla surround ses kurulumu vardır. “Endüstri standardı” olan 5.1 kanallı kurulum, çoğu kişi açısından son derece uygun olacaktır, ancak gerçekleştirilebilecek çeşitli başka hoparlör yapılandırmaları da mevcut. Sizi tümüyle sarmalayan surround ses arayan kişiler için 7.1 kanal veya şık bir çözüm isteyen, buna karşılık sınırlı bir yere sahip kişiler için ise ses çubukları ve 2.1 kanalı örnek gösterebiliriz.

Son iki seçenek “gerçek” surround ses sunmasa da, bunlar güç ve netlik için şu anda kullandığınız yerleşik televizyon hoparlörlerini kolayca alt edeceklerdir.

Kaynak: Gitti Gidiyor – Blog ( Erdal Kaplanseren)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.