En İyi 10 Strateji Oyunu

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Bu yazımızda geçmişten günümüze popüler olmuş en başarılı strateji oyunlarını sizler için derledik. İşte tüm zamanların En İyi 10 Strateji Oyunu

Strateji oyunu deyince eskiden, bilgisayarların her eve girmesinden önce, aklımıza ilk satranç gelirdi. Sonraları bilgisayarlar yaygınlaşmaya başladıkça strateji oyunlarının en büyük temsilcisi Age of Empires oldu. Büyük ihtimalle pek çoğumuz çocukluğumuz ve gençliğimizi internet kafelerde Age of Empires oynayarak geçirdik.

Günümüzü, geçmişi ve hatta geleceği konu alan strateji oyunları, oyuncuların gözünde apayrı bir yere sahiptir.

Bunun en büyük sebebi ise, strateji oyunlarının yalnızca savaştan ibaret olmayıp tamamen kendi düşüncelerinizle belirlediğiniz taktiklerin sonuçlarını bize anında yansıtmasıdır.

En İyi 10 Strateji Oyunu

Günümüz teknolojisiyle gerçekçiliği oldukça arttırılan strateji oyunları, artık bir oyundan öte simülasyon haline gelmiştir. Bu yazımızda geçmişten günümüze popüler olmuş en başarılı strateji oyunlarını sizler için derledik. İşte tüm zamanların En İyi 10 Strateji Oyunu

1. Age Of Empires 2 HD Edition

Strateji oyunları arasında en çok bilinenlerden olan oyun, orta çağı temel alan oldukça popüler bir strateji oyunudur.

Age Of Empires 2 HD Edition

HD Edition ile beraber oyun içi görüntüler oyunun eski haline göre biraz da olsa gelişmiş bir seviyededir. Fakat oyun sevenleri tarafından her koşulda keyifle oynanmaktadır.

2. Rome 2 Total War

Rome 2 Total War

Oyunda görkemli Roma’nın Kartaca ile olan savaşlarından başlayıp, ilerleyen zamanlarda sınırların genişlemesiyle imparatorluğu kurup antik tarihi baştan şekillendirebilmekteyiz. Bunun dışında oyunda pek çok krallık ve kavimle de antik zamanların gizemine tanık olabilmekteyiz.

3. Medieval 2 Total War

Medieval 2 Total War

Medieval 2, orta çağın karanlık ve bir o kadar da kasvetli yapısını bizlere yansıtabilen ender oyunlardan birisidir. Medieval Total War 2, strateji oyunları içerisinde orta çağın düşünce yapısının en iyi anlaşılabildiği, oynarken bir şeyler de öğrenebildiğimiz ve özellikle yüklenen modlarla da daha kaliteli bir hale gelebilen güzel bir oyundur.

4. Europa Universalis IV

Europa Universalis IV

Yine popüler strateji oyunları arasında olan Europa Universalis 4’te muazzam genişlikteki bir strateji haritasından çok geniş bir devlet seçim olanağıyla oyuna başlanır. Ardından seçilen devletin askeri, idari ve ekonomisini çok iyi bir şekilde idare edebilmek gerekir. Oyun, oynanabilirlik açısından çok detaylı ve vakit geçirmesi çok eğlenceli bir strateji oyunudur.

5. Rise of Nations Extended

Rise of Nations Extended

Türkçesi “Uluslar’ın Yükselişi” anlamına gelmektedir. Oyun çok geniş zaman aralıklarını kapsamaktadır. Bu noktada oyunda teknolojik gelişmeleri tamamlayabilmenin önemi büyüktür. Oyunda pek çok strateji oyunun da olduğu gibi ana bir merkezle oyuna başlama ve ulusun kalkınabilmesi için gereken malzemeleri toplama gibi olaylar ön plandadır. Teknolojik gelişmeler ve fetihler oyunun en zevkli yanlarıdır.

6. Victoria 2

Victoria 2

Oyun bizleri dünyada sömürgeleştirme yarışının en çok kızıştığı 19. yy’a götürmektedir. 1800’lerin ortalarından itibaren başlayan oyun I. dünya Savaşı’nın sonuna kadar sürmektedir. Oyundaki devletlerin güçleri tarihle doğru orantılıdır. Mesela bir Birleşik Krallığı ele aldığımızda sahip olduğu topraklar ve kullandığı teknoloji ile oyundaki pek çok devletin önünde yer aldığını görürüz. Oyunda 19. yy. Osmanlı Devleti bir süper güçtür. Osmanlı ile oynandığında eğer doğru hamleler yapılabilirse oyuncuyu en çok uğraştıran Rusya İmparatorluğu’ndan kurtulunabilir ve tüm dünya fethedilebilir. Tabi bu biraz zor gerçekleştirilebilen bir olaydır. Yine de Victoria 2 oynaması en zevkli strateji oyunlarından birisidir ve oyun adını da o dönemlere damgasını vurmuş olan İngiltere kraliçesi Victoria’dan almıştır.

7. Age of Mythology Extended

Age of Mythology Extended

Oyun Antik Yunan, Mısır ve İskandinav mitolojilerinin en güzel yansıtıldığı strateji oyunlarından birisidir. Age of Mythology, oynanışı ile bizlere Age of Empires’ı andırır ancak içeriği ve görüntü kalitesiyle tamamen ondan farklılaşan çok keyifli ve büyülü bir oyundur. Bu strateji oyunu bizlere antik dönemde Yunan, Mısır ve İskandinav medeniyetlerinin dini inanışları hakkında önemli fikirler edinmemizi de sağlamaktadır.

8. Civilization V

Civilization V

Oyun, rastgele oluşturulmuş haritalarda bir medeniyetin tarih öncesi dönemlerden kontrolünü ele alıp, onu geliştirme ve büyük fetihler yapabilme olanağını oynayanlara sunmaktadır. Civilization V de yine dünyada en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

9. Anno Domini 1404

Anno Domini 1404

Oyun 15. yy.’ı tam manasıyla bizlere yaşatmaktadır. “Batı ile Doğu arasındaki köprüyü kurun.” sloganını kullanan oyun 1400’lü yılları bizlere çok detaylı bir şekilde yansıtmakta ve o dönemleri zihnimizde tasvir edebilmemizi sağlayabilmektedir.

10. Stronghold Crusader 2

Stronghold Crusader 2

Serinin önceki oyununun aksine Stronghold Crusader 2, 3d olarak oynanan bir oyundur. Oyun adından da anlaşılabileceği üzere bizleri haçlılar ve müslümanlar arasında yoğun mücadelelerin olduğu 11. ve 12. yy.’daki kutsal topraklara götürmektedir. Oyunda kale yapma teknikleri ve oynanış çok gelişmiş bir seviyededir.

En İyi 10 Hayatta Kalma Oyunu

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir