Dijital SLR Nedir?

Dijital SLR Nedir2

Fotoğraf makineleri birçok kategoriye ayrılsa da temelde objektifi değiştirilebilenler ve değiştirilemeyenler olarak sınıflandırılır. Objektifi değiştirilebilir ürünler arasında ise en çok bilineni Dijital SLR adı verilen modellerdir.

SLR İngilizce Single Lens Reflex yani ‘Tek Obektif Yansımalı’ anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu kısaltmanın anlamı ise vizörden baktığımızda gördüğümüz alan ile fotoğrafın çekildiği alanın aynı olmasıdır. Yani neyi görürsek onu çekeriz.

SLR makineler önceleri filmli olarak üretiliyordu. Teknolojiye uyan cihazlar ‘Dijital‘ ön ekini aldılar ve fotoğrafları film yerine sensörlere kayıt etmeye başladılar.

Objektifleri değiştirilebilir      

DSLR olarak da bilinen Dijital SLR ürünlerin en önemli farkı objektiflerinin değiştirilebilir olması. Bu da kullanıcıya farklı objektiflerle farklı sonuçlar alma imkanı sunuyor. Bu da tek bir gövde üzerinde birden fazla objektif kullanarak çok farklı sonuçlar alma imkanı sağlıyor.

Dijital SLR cihazların bir diğer farkı ise kompakt fotoğraf makinelerine göre daha büyük sensörlere sahip olmaları. Bu da ışığa olan hassasiyetlerinin yüksek olmasını sağladığı gibi fotoğraf kalitesini de artıran önemli bir etken.

Ayrıca esneklik ve birçok ayar seçeneğinin bulunması Dijital SLR cihazları diğer ürünlere göre bir adım öne taşıyor. Günümüzde dijital SLR ürünler 1000 TL ile 10.000 TL aralığında fiyatlara sahip olabiliyor. Özellikleri artıkça cihazın fiyatı da artıyor.

Kaynak: ShiftDelete (Özgür Çetin)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.