City Car Driving Nasıl Oynanır ?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

City Car Driving son derece gerçekçi bir araba simülasyon oyunudur. Bu yazımızda City Car Driving Nasıl Oynanır  anlatacağız.

City Car Driving  isimli gerçekçi araba simülasyonu, arcade türünde yüzeyler yarış oyunu oynamaktan sıkılan ve daha detaylı ve gerçekçi bir sürüş tecrübesi yaşamak isteyen oyuncular için güzel bir seçenek sunuyor. Oyunun geliştiricisi Forward Development, birkaç senedir yayında olan bu popüler sürüş simülasyonu oyununu geçtiğimiz günlerde Steam üzerine taşıdı ve biz de bu yeni Steam sürümünü City Car Driving Nasıl Oynanır   hakkında özel bir inceleme hazırlamaya karar verdik.

City Car Driving Nasıl Oynanır ?

City Car Driving normalde 24.99 $ fiyat etiketiyle satışta olan bir oyundu. Günümüz dolar kuruyla bu fiyat 75 TL civarına denk geliyor. Fakat oyunun yeni Steam sürümü çok daha makul bir fiyatla satılmakta. Oyunu 39 TL karşılığında satın alabiliyorsunuz. Peki City Car Driving bu parayı hak ediyor mu? İşte City Car Driving Nasıl Oynanır yazımızda bu sorunun cevabını bulacaksınız.

City Car Driving’in gerçekçiliği ön planda tutan bir oyun olduğunu belirtmekte fayda var. City Car Driving Nasıl Oynanır yazımızda oyuna yüksek gerçekçilik seviyesini kazandıran öğelere de değineceğiz.

Ehliyet Almaya Hazır mıyız?

City Car Driving içinde 2 oyun modu bulunan bir simülasyon oyunu.Bu modlardan bir tanesi serbest sürüş modu. Bu modda seçeceğimiz araçlarla seçeceğimiz haritada diledğimiz gibi araç kullanabiliyoruz. Ayrıca sürüş şartlarını, hava durumunu, trafik durumu gibi ayarları tercihlerinize göre yapılandırabiliyorsunuz.

Bir diğer oyun modu olan kariyer modunda ise bizi zorlu sürüş testleri bekliyor. Bu modda bize verilen farklı türdeki araçlarla çeşitli sınavları geçmeye çalışıyoruz. Kimi zaman aracımızı doğru bir şekilde park etmeye, kimi zaman trafik içinde trafik kurallarına uyarak yol almaya, kimi zaman da yükümüze hasar vermeden yük taşımaya çalışıyoruz. Bu sınavlardaki performansımız da yıldızlarla değerlendiriliyor.

City Car Driving

City Car Driving’de klasik otomobillerin yanısıra kamyonetler, minibüsler, dört çeker araçlar gibi farklı araçları da kullanabiliyoruz. Oyunun kariyer modunda başarı kazandıkça bu araçların kilidini açabilmekteyiz ve serbest sürüş modunda kullanabilmekteyiz.

City Car Driving, Türkçe menüyle ve açıklamalarla birlikte gelmekte. Fakat oyunun Türkçe desteğinin üzerinde çok özenle durulmamış. Oyunun çevirileri Google Translate kullanılarak çevrilmiş gibi görünüyor. Örnek olarak; oyunun grafik ayarlarında Anti Aliasing ayarını kapatmak için kullanacağınız seçenek “Özürlü” olarak geçiyor. Bu İngilizce’de devre dışı bırakılmış anlamına da gelen “Disabled”ın Türkçe karşılıklarından bir tanesi. Umarız bu çeviriler yayınlanacak bir güncellemeyle düzeltilir.

Gerçekçilik Sınırlarını Siz Belirleyin

City Car Driving

City Car Driving eğer gerçek araba kullanma tecrübesine yakın bir tecrübe yaşamak isterseniz kaçırmamanız gereken bir oyun. Bunu daha oyuna başlarken aracınızı hareket ettirirken anlıyorsunuz. Benim gibi el frenini çekmeden kalkış yapmaya çalışırsanız olduğunuz yerde çakılı kalıyorsunuz. Tıpkı gerçek bir araba kullanırken yapmanız gerektiği gibi önce emniyet kemerinizi bağlıyor, el frenini çekiyor, debriyaja basarak vitesi 1’e alıyor ve gaz veriyorsunuz. Vites değiştirirken de debriyajı kullanmayı ihmal etmiyor, dönüşlerde sinyal veriyorsunuz.

City Car Driving’in güzel yönü oyunculara gerçekçilik seviyesini tercihlerine göre ayarlama imkanı vermesi. Oyunda dilerseniz manuel vitesten otomatik vitese geçebiliyor, otomatik debriyaj kullanabiliyorsunuz. Fakat zoru başarmaktan keyif alıyorsanız bu ayarlarla oynamamanızı tavsiye ediyoruz.

City Car Driving klavye ile oynanabilen bir oyun. Fakat bir direksiyon setine sahipseniz oyundaki gerçekçilik seviyesini yükseltebilirsiniz. City Car Driving de güncel direksiyon setleri için özel olarak optimize edilmiş. Eğer ehliyet almaya hazırlanıyorsanız City Car Driving size gerçekten yardımcı olabilecek bir simülasyon. Çünkü oyunda gerçek hayatta karşınıza çıkabilecek şartlar ve senaryoları tecrübe edebilmektesimiz.

City Car Driving’de trafiğin ne derece yoğun olduğunu belirleyebilirsiniz. Bunun yanında günün hangi zamanında hangi hava şartında araç kullanacağınızı da seçebiliyorsunuz. Bu değişiklikler oynanış tecrübesini sadece kozmetik olarak değil, yapısal olarak da etkiliyor. Örnek olarak; yağışlı havalarda aracınızı durdurmanın daha zor olduğunu hissediyor, geceleri far yakmanız gerektiğini görüyorsunuz. Yağmurlu, karlı, güneşli, sisli hava seçenekleri, sabah, gündüz, akşam, gece sürüş seçenekleri City Car Driving içine yerleştirilmiş. Ayrıca araçlara hasar modellemeleri de yapılmış.

City Car Driving

City Car Driving içinde farklı ülkelerdeki trafik uygulamalarını tecrübe edebilmeniz de mümkün. Trafiğin soldan aktığı Avustralya gibi ülkelerde araç kullanmak eğer bu tür bir ülkede araç kullanmayı düşünüyorsanız size yardımcı olabilecek bir tecrübe. Bu duruma bağlı olarak direksiyonu sağda olan araçlara da City Car Driving içinde yer veriliyor.

Grafikler ve Teknik Detaylar

City Car Driving’in belki de en zayıf yönünün grafikleri olduğu söylenebilir. City Car Driving’in çok yeni bir oyun olmamasına bağlı olarak grafiklerdeki detay seviyesi de günümüze göre biraz aşağıda kalmakta. Buna rağmen oyundaki görsel efektlerin bir hayli başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

City Car Driving’de kokpit kamerasına yer veriliyor ve araçları içeriden kontrol edebiliyorsunuz. Bu kamera açısına geçtiğinizde kaplamaların düşük kalitede olduğunu, renk paletinin zengin olmadığını ve gerçek zamanlı ışık yansımaları kullanılmadığını görüyorsunuz. Yani plastik tadında, düz kaplamalar bulunuyor. Göstergeler bu nedenle canlı görünymüyorlar. Araç göstergeleri kullanırken ışıklarının direksiyona ve konsola yansıması görselliğe katkıda bulunabilirdi.

City Car Driving

Araçların dış modellemelerinde ise bu durum söz konusu değil, gerçek zamanlı yansımalar kullanılıyor ve hava şartlarının etkileri araç üzerinde görülebiliyor. Hava şartları genel olarak oyuna iyi bir şekilde yansıtılmış. Yol üzerinde bulunan su birikintileri, kar, aracın üzerindeki kar ve yağmur damlaları, kokpit kamera açısında aracın camına vuran su damlaları oldukça güzel görünüyor.

City Car Driving

Açık dünya tabanlı bir simülasyon oyunu olan City Car Driving’de geniş bir harita üzerinde araç kullanıyorsunuz. Bu nedenle şehirde yaşayan insanların kaldırımda yürüdüğüne, yoldan karşıdan karşıya geçebildiklerine tanık oluyorsunuz. Araç kullanırken de yayaların hareketlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bu açık dünyadaki zemin kaplamalarının da kalitesi bir miktar düşük. Renk paleti de tıpkı araç içinde olduğu gibi zengin değil.

City Car Driving’de gece araç kullanırken araçların farları ise göze hoş görünen görsel efektler arasında.

City Car Driving

City Car Driving genel olarak çok yüksek sistem gereksinimlerine sahip olan bir oyun değil. Oyunu maksimum ayarlarda oynayabilmek için ortalama bir bilgisayara sahip olmanız yeterli. Fakat oyunu 2 farklı bilgisayarda çalıştırdık ve bilgisayarlardan birinde optimizasyon sıkıntısı yaşadık. i5 işlemcili, AMD RX 470 ekran kartlı masaüstü bilgisayarımızda oyun 60 FPS kare hızında akıcı bir şekilde çalıştı; fakat mobil i7 işlemci ve GeForce GTX 965M mobil ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarımızda nedense 15 FPS gibi düşük bir kare hızı elde ettik. Umarız oyunun geliştiricisi Forward Development bu problemi kısa süre içerisinde giderir; çünkü i7 mobil işlemciye ve GTX 965M ekran kartına sahip bilgisayarımız rahatça yeni nesil açık dünya oyunlarını çalıştırabilmekte.

Genel Değerlendirme

City Car Driving bir simülasyon oyunu olmasının hakkını verebilen bir oyun. Gerçekçilik anlamında iyi bir iş çıkaran oyunun bu yönü sayesinde oyunun diğer kusurları rahatça göz ardı edilebilir. Grafiklerin yüksek kaliteye sahip olmamasına rağmen görsel efektlerin başarılı olması oyunun grafik yönünü kurtarıyor.

City Car Driving birçok farklı araç türüne yer verirken 3. parti modlarla oyuna yeni araçların eklenebilmesi güzel bir özellik. Bu sayede Tofaş araçlar gibi ülkemizde büyük ilgi gören araçları da oyuna ekleyebiliyorsunuz.

Eğer gerçek bir simülasyon oyunu oynamak istiyorsanız City Car Driving, 39 TL’lik fiyat etiketini hak ediyor. Fakat daha arcade tatta bir yarış oyunu oynamak istiyorsanız City Car Driving aradığınız oyun olmayacaktır. Umarız incelememiz kafanızdaki soru işaretlerini yanıtlamıştır, bir sonraki incelememizde görüşmek üzere.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.