Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?

Son zamanlarda artan cep telefonu bataryası patlama sorunu giderek yaygınlaşmaktadır. Peki Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?

Bir bataryanın ömrü ortalama bir yıl. Çoğu yetkili servislerde bataryanın ömrünü ölçen, performansını ölçen test aletleri de mevcut.Bataryanın patlama olasılığı en fazla yan sanayi ürünlerde görülüyor. Bataryanın patlamasının sebebi ise telefonun daha önce uzman olmayan kişiler tarafından tamir edilmesi yada aşırı ısıya maruz kalması.

Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?

Çin’den gelen taklit ürünler birebir kopya olduğu için artık dışına bakarak ayır etmek imkansız hale gelmiştir. Patlama sorunu sahta bataryalara has bir durum değildir. Bataryaların içerisinde piller bulunmaktadır ve bu piller doluyken darbe alması surumun da ezilmesi yada sivri bir nesneyle delinmesi halinde yanmaya başlayacaktır. Enerjinin birden dışarıya çıkmasına neden olacaktır.

Batarya Kalitesi Nasıl Anlaşılır

Bataryanın kalitesini ancak kullanarak anlayabilirsiniz. Bataryanın performansı size kaliteli olup olmadığını gösterecektir. Üzerindeki yazılar, barkod gibi pek çok faktör kopya edilebiliyor. Piyasada pek çok kopya ürün bulunduğu için ayırt etmek neredeyse imkansız hale geldi. Pek çok satıcı kaliteli ürün diye yine size kopya ürün satmaktadır. Çünkü her kopya ürün kötü değil, artık kopya ürünlerde belli kalitelerde üretilmektedir. Burada sorun satın aldığınız kopya ürünün ne derece kaliteli olduğunu nereden bileceksiniz. Maalesef kullanmadan bile imkanınız yok, bu da tehlike oluşturabiliyor.

Cep telefonunuza batarya alırken öncelikle doğrudan Resmi Distribütör Garantili olmasına dikkat edin. İthalatçı Garantili olsa bile orijinal ürün almanız gerekir. Kaliteli bire bir kopyaları ithalatçı garantili orijinal ürün diye satmaktadırlar. Kullanmaya başladığınızda bunu fark edeceksiniz. Garanti ve Müşteri Memnuniyeti hakkınızı kullanıp hemen iade etmelisiniz. Sonuçta siz bu ürünü orijinal diye aldınız.

Orijinal ürünlerle kopya ürünler arasında fiyat farkını anında fark edeceksiniz. Bu farkın nedenini biraz araştırdığınızda bunu anlayacaksınız. Telefona binlerce lira verip batarya alırken küçük farklar için risk almaya değer mi?

Şarj Aletinin ve Powerbank’ın (Taşınılabilir Şarj Cihazı) Önemi

Telefonunuzun bataryası orijinal olsa bile doğru şarj etmekte önemli, bu seferde şarj aletiniz ve son zamanlarda yaygın olarak kullanılan Powerbank’ın (Taşınılabilir Şarj Cihazı) kalitesi devreye giriyor. Eğer elinizde orijinal şarj aletiniz yoksa kullandığınız şarj aletinin kalitesi de önemli? Telefonları bilgisayarlar dahi şarj ediyor. Düşük amper değerlerine sahip cihazlar telefonu yavaş şarj eder. Piyasada amperi yüksek cihazlar satılmaktadır. Bu cihazlar bataryayı hızlı şarj etmektedir. Ancak bataryanız hızlı şarj edilmeye ne kadar müsait bunu kullandığınız bataryaya göre araştırmanız gerekiyor. Son zamanlarda yaygınlaşan kalitesiz ucuz Powerbank’lar ise bataryaları bozulmasına neden olmaktadır. Dengesiz güç yüklemleri ve sürekli kesintiler bataryaların ömrünü de kısaltmaktadır.

Batarya Patladığında Neler Olur İzleyelim

Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.