Bilgisayardan Gelen Uyarı Sesleri Anlamları ve Çözümleri

Bilgisayardan Gelen Uyarı Sesleri Anlamları ve Çözümleri

Arkadaşlar bilgisayarın açılışındaki hatalara dair sürekli sorularla karşılaşıyoruz, hem forumda, hem de gündelik hayatımızda. Deneyimsiz kullanıcılar için, reboot esnasında karşılaşılan o malum BİP sesleri, bazen çok korkutucu olabiliyor.

POST (Power On Self Test)

POST, bilgisayarımızı test eden bir sistemdir, yeniden başlatma işlemi esnasında tüm donanımımızın sorunsuzca çalıştığından emin olur, ve ihtiyaç duyduğumuz minimum sistem gereksinimlerine sahip olup olmadığımızı kontrol eder. Eğer bilgisayar POST’u başarıyla geçer ise, sadece tek bir bip sesi duyarız (bazı BIOS’larda bu iki de olabilir), ve bilgisayarımız normal bir şekilde başlamaya devam eder. Bunun yanında, eğer bilgisayar POST’u geçemezse, ya bip sesi hiç gelmez, ya da her birinin kendine has bir anlamı olan farklı bir dizilimde bip sesi/sesleri duyuracaktır; ki böylece kullanıcı sorunun kaynağını anlayabilecektir.

POST’un Aşamaları
Bilgisayarın her açılışında, bilgisayar POST’u geçmek zorundadır.

Aşağıda, bilgisayarımızın her başlayışında POST’un gerçekleştirdiği ana adımları görebilirsiniz.

1. Güç kaynağını(power supply) test edip açık olup olmadığından ve reset sinyalini gönderdiğinden emin olur.
2. CPU reset durumundan çıkmalı ve hemen ardından işlemleri gerçekleştirmeye başlamalıdır.
3. BIOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
4. CMOS sınaması geçerli olmalı, ki bu okunabilir olması demektir.
5. CPU tüm bellek türlerini okyabilir olmalıdır; ki bunlar bellek kontrolcüleri, bellek anayolları, ve bellek modülleridir.
6. Belleğin ilk 64KB’ı işleme tabi tutulabilir olmalıdır ve okunabilmeli ve üzerine yazılabilmeli olmalıdır, ve POST kodunu içerebilir olmalıdır.
7. I / O yolu / kontrolcüsü erişilir olmalıdır.
8. I / O yolu ekran altsisteminden yazabilir/okuyabilir olmalıdır, ve tüm ekran RAM’inden okuyabilmelidir.

power supply

Eğer bilgisayarınız yukarıdaki testlerin herhangi birinden dahi geçemezse, bilgisayarınız POST hatası alacaktır. POST hatası, standart bir veya iki bip sesinden farklı olan bip kodlarıdır. Bu hiç bip olmayacağı anlamına gelebileceği gibi, bilgisayarın POST’u geçememesine neyin sebep olduğunu işaret edecek farklı dizilimdeki bipler de olabilir.

Eğer bilgisayarınız açılırken bu tip bip sesleri çıkarıyor, ve hata veriyorsa, birazdan hangi bipin ne anlama geldiğini, hangi donanım sorununa işaret ettiğini ve çözümlerinin neler olduğunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

Kaynak: Bilgisayar Bilişim

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.