Android Veri Kullanımını 5 Adımda Kısıtlayın

Bu yazımızda Android veri kullanımını azaltmaya yardımcı olacak mobil veri kullanımını düşürecek 5 yöntemi sizlerle paylaşacağız.
Gün boyunca akıllı telefon yada tabletlerimizle sürekli internette vakit geçiriyoruz. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya sitelerinden tutunda bir çok online platformda vakit geçirdikçe internet kullanımızı dahada artıyor.

Android Veri Kullanımını 5 Adımda Kısıtlayın

İnternete bağlı durumdayken dikkatli olmadığınız taktirde veri kullanım limitini aşabilir ve beklenmedik faturalarla karşılaşabilirsiniz. İşte size daha az veri kullanımı için birkaç uyarı ve öneriler.

 Google Play Otomatik Güncellemeleri Sınırlandırın

Tüm uygulamaların güncellemeleri ile tek tek uğraşmak yerine Google Play’in bizleri düşünerek yapması gayet güzel. Lakin bizleri düşünerek sundukları bu özellik bazen veri kullanımı konusunda beklenmedik sorunlara yol açabiliyor. Bunu yine Google Play üzerinden kapatabilirsiniz.

Google Play menüsünden Ayarlar > Uygulamaları Otomatik Güncelleme seçeneğine gidin. Buradan uygulamaların “Her zaman güncellemesi“, “Sadece Wifi bağlantısı varken güncellenmesini” yada “Hiçbir zaman kendiliğinden güncellememesini” ayarlayabilirsiniz. Sadece Wifi’ya bağlıyken güncelleme ya da hiçbir zaman güncellememe seçeneğini seçerek, beklenmedik fatura yüklerinden kurtulun.

 Uygulama Veri Ayarlarını Değiştirin

Bazı uygulamalar kullanıcıları memnun edebilmek amacıyla kendiliğinden güncellenir. Örneğin Google+ cihazınız ile çektiğiniz tüm fotoğrafları online hafızanıza yükleyebilir ve siz de istediğiniz zaman rahatlıkla onlara erişebilirsiniz. Dikkatli davranmazsanız bu gibi durumlarda çektiğiniz yüksek çözünürlükteki fotoğraf veya videolar sıkıntı yaratabilir. Bu tür uygulamaları kontrol edebilmek amaçlı onların uygulama ayarlarından veri depolama alanını azaltabilirsiniz. Mesela Google+ için, Ayarlar > Otomatik Yedekleme Alanı’na girin. Burada ne tür dosyaların ne zamanlarda yedekleneceğini dilediğiniz gibi seçebilir ve ayarlayabilirsiniz.

 Arka Plan Verilerini Sınırlayın

Yine bazı uygulamalar aktif olmamalarına rağmen veri tüketmeyi bırakmazlar. GPS verilerinde bununla çok sık karşılaşırız. Android Ice Cream Sandwich ya da daha üst bir yazılım kullandığınız taktirde arka plan verilerini sınırlayabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Veri Kullanımı’na girin. Burada hangi uygulamanın ne kadar veri harcadığını görebilmeniz mümkün. Uygulamalardan birini seçtiğinizde onun aktif durumdayken veya arka plandayken ne kadar veri harcadığını göreceksiniz. Eğer çok veri tüketen uygulamalarınız mevcut ise “Arka plan verilerini sınırla” seçeneğini işaretleyin.

 Dosyaları Önceden Yükleyin

Online hafıza sistemlerine güvenebilir ve istediğiniz tüm müzik, video, harita vb. hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra öngörülü davranıp Wifi olmadığında ulaşmanız gereken dosyalara öncelik tanıyabilirsiniz. Wifi varken izleyeceğiniz videoyu ya da okumak istediğiniz kitabı cihazınıza indirebilirsiniz. Bunlara daha sonradan internet gerektirmeden ulaşabileceksiniz.

 Otomatik Veri Senkronizasyonunu Kapatın

Tüm hesaplarınızı her an senkronize olma ihtiyacınız var mı? Yok mu? Öncelikli olarak bu sorunun cevabını belirleyin, eğer cevap hayır ise cihazınızın bu işlevselliğini engelleyin. Telefonla işinizin olmadığı vakitlerde yani gece uyurken, dinlenirken vb. durumlarda cihazınızın devamlı senkronizasyon halinde olması biraz can sıkıcı olması muhtemel.

Bunun içinse Ayarlar > Veri Kullanımı > Otomatik Veri Senkronizasyonu seçeneğinde ki tik işaretini kaldırın. Böylelikle gereksiz veri kullanımının önüne geçmiş olabilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.