Android Telefonlar için Pratik İpuçları

Android‘li bir cebiniz veya tabletiniz varsa, elinizde onu kişiselleştirmeye ve değiştirmeye yönelik büyük bir potansiyel var demektir. iOS, Windows Phone ve BlackBerry’nin aksine Android’i dilediğiniz hale getirme olanaklarınız yüksek.

Teknolojinin hızla ilerlemesine ayak uyduramayan ve aklı hala eski telefon modellerinde kalmış büyüklerimizi düşünerek hazırladığımız bu listede, Android işletim sistemli cihazları daha kolay hale getiriyoruz.

1. Android Kolay Mod’u Tercih edebilirsiniz

android-kolay-mod

Hemen hemen her marka ve model cihazda bulunan Kolay Mod ile akıllı telefonların o karmaşık yapısı olabildiğince basite indirgeniyor. Akıllı telefonun düzenine alışamayanlar için birebir diyebilirim.

Ayarlar > Cihaz bölümünde veya Ekran bölümünde bu seçeneğe erişebilirsiniz.

2. Android En Sık Arananları Ekrana Kısayol Olarak Ekleyebilirsiniz

kisiler-kisayolu

Herkesin telefonunda en sık görüştüğü birkaç kişi vardır sanıyorum. Kabarık bir telefon rehberiniz varsa ve sık görüştüğünüz kişilere ulaşmak zor geliyorsa, cihazın ana ekranına yeni bir sayfa ekleyerek kişi kısayolları oluşturabilirsiniz.

Ekrana eklemek istediğiniz kişinin üzerine basılı tuttuktan sonra Ana ekrana kısayol ekle seçeneğine tıklayabilirsiniz.

3. Sık Kullanılan uygulamaları ana ekranda sıralayabilirsiniz

uygulama-kisayollari

En sık görüşülen kişiler gibi en sık kullanılan uygulamalar da olmazsa olmazlardan. Büyüklerimizin sıklıkla kullandığı mesajlaşma, arama, namaz vakitleri, kamera gibi çeşitli uygulamaları ana ekranda bir araya getirebilirsiniz.

Uygulamalar menüsünde, ana ekrana eklemek istediğiniz uygulamalara basılı tutup sürükle bırak yaparak ana ekranda sıralayabilirsiniz.

4. Yazı boyutlarını arttırabilirsiniz

yazi-tipi-boyutu

Gözleriniz yazıları seçemiyorsa ya da yaşa bağlı olarak gözünüzde bozulma problemleri başladıysa, Android’in yerleşik olarak gelen yazı fontu büyütme özelliğini kullanabilirsiniz.

Yazı boyutunu artırma ayarı genellikle Ayarlar > Cihaz veya Ekran menüsü altında bulunan Yazı Tipi bölümünde yer alıyor. Modellere göre değişiklik gösterse de bu menü altında bulabilirsiniz.

5. Android Sesle yazma özelliği

sesle-yazma-ozelligi

Gelelim sosyal medyada sıkça karşılaştığımız mizah konularından birine. Mesaj yazmak büyüklerimizin oldukça zorlandığı konulardan bir tanesi. Ancak, Android’de bulunan sesle yazma özelliğini kullanmayı öğreterek onları bu dertten kurtarabilirsiniz.

Bu seçenek ise klavye açık konumdayken alt tarafta mikrofon simgesi bulunan tuşa basılı tutunca kullanabiliyorsunuz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir