Android Bildirim Çubuğu Nedir ?

Android Bildirim Çubuğu Nedir ? Android Bildirim Çubuğu rengi nasıl değiştirilir ? Android Bildirim Çubuğu nasıl kapatılır ?

Android işletim sisteminin gelmesiyle kullanıcılar pek çok yeni özelliğe kavuştu. Hayatımızı kolaylaştıran, bugünlerde 7’den 70’e herkesin cebine giren mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik gelişmiş özellikler mevcut. Bunlardan biri de bildirim çubuğu. Telefonda sistem kısayollarını kullanmamızı, uygulama bildirimlerini kontrol etmemizi, kısaca zamandan tasarruf etmemizi sağlayan bildirim çubuğu önemli bir yere sahip.

Android Bildirim Çubuğu Nedir ?

Bildirim çubuğu bazı ekran ve sistem ayarlamalarını yapmaya ve gelen bildirimleri kısıtlı biçimde yönetme fonksiyonuna sahip paneldir. Bildirim çubuğunu kullanarak wifi bağlantısı etkinleştirme/devre dışı bırakma, telefonu sesli/sessiz/titreşime alma, ekran döndürme, veri paylaşımı açma/kapatma, güç tasarrufu modu ayarı, zaman aşımı ayarı, konum (GPS), uçak modu, senkronizasyon, bluetooth, NFC, ekran parlaklığı ve ses düzeyi ayarlama, mail görüntüleme, uygulamadan gelen bildirimlere bakma ve yeni pencerede açma gibi özellikleri barındırır.

Bildirim çubuğu nasıl açılır ve düzenlenir?

Ekranın üst kısmını parmağınızla dokunarak aşağı doğru çektiğinizde karşınıza bildirim çubuğu paneli çıkar. Bildirim çubuğundaki simgeleri düzenlemek için cihazdan cihaza değişiklik göstermek suretiyle bildirim çubuğu içerisinde Düzenle seçeneği kullanılabilir veya sürükle bırak yöntemiyle kullanım sıklığına göre sıralama yapılabilir.

Android Bildirim Çubuğu Nedir ?

Android Bildirim Çubuğu aşağı inmiyor sorunu

Bildirim çubuğunun çıkmaması, aşağıya inmemesi ve çalışmıyor olması altında farklı sebepler yatabilir.

  • Cihaz ekran kilidi kapalı olabilir.
  • Cihaz performansındaki düşüş geçici süre bildirim çubuğunun kullanılamamasına yol açabilir.
  • Dokunmatik ekran arızası meydana gelmiş olabilir.
  • Yüklenen uygulamalar sistemsel bozukluğa yol açmış olabilir.
  • Donanımsal problemler

Çözüm: 

  • Ekran kilidinin açık olduğundan emin olun.
  • Cihazınız aşırı derecede ısındıysa veya kasıyorsa normale dönmesi için yeniden başlatın ya da çalışan uygulamaları sonlandırın.
  • Güvenmediğiniz uygulamaları kaldırın.
  • Dokunmatik ekranda bir arıza olmadığından emin olun.

Android Durum / Bildirim Çubuğunu Değiştirme

Android Bildirim Çubuğu değiştirme

Android güncellemesi beraberinde yeni arayüz getirdiği için yükseltme yapmanız durumunda bildirim çubuğunuzun görünümü değişecektir. Bunun yanında telefonu Rootlu yapma, ROM yükleme durumlarında da geliştirici tarafından tasarlanmış bildirim çubuğunu kullanabilirsiniz. Google Play’de yer alan üçüncü parti style uygulamaları da bildirim çubuğunu kişiselleştirmeyi sağlar.

Aşağıdaki linki kullanarak mağazadan araştırma yapabilirsiniz.

Google Play – BİLDİRİM ÇUBUĞU İNDİR 

Android Bildirim Çubuğu nda uygulamaları gizleme

Örneğin; Bildirim çubuğunda Whatsapp’ı gizleme, Facebook Messenger’i göstermeme gibi düzenlemeler yapılabilir. Görünmesini istemediğiniz uygulamaları seçmek için Ayarlar > Uygulamalar > Bildirim’e gidin.

Android Bildirim Çubuğu nasıl kapatılır?

Yapmanız gereken işlem oldukça basit. Bildirim çubuğunun hemen alt uç noktasına parmağınızla basılı tutarak yukarı doğru kaydırın.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.