Android 7.1’de Bulunan Yenilikler

Google tarafından Ağustos’ta yayınlanan Android 7.0 Nougat olumlu tepkiler aldı. Nougat ile ilgili haber ve spekülasyonlar sona ermeden Android 7.1 duyuruldu. İşte Android 7.1’de Bulunan Yenilikler

Google Pixel ile birlikte Android kullanıcılarının hizmetine sunulacak olan güncelleme birçok yenilik ile birlikte geliyor.

Android 7.1 iOS 10’a rakip olabilecek özellikleriyle 2017 tarihinden itibaren yayınlanacak.

Google’ın Android 7.0 Nougat güncellemesi ardından çalışmalarını tamamlayarak geliştirici ön izlemesini sunduğu Android 7.1 sürümü, birçok yeniliği de beraberinde getirecek.

Normale göre beklenenden daha erken bir sürede gelen Android 7.1, daha Android 7.0‘ı alamayan cihazlar varken geliyor. Peki ne gibi yenilikler gelecek?

Android 7.1’de Bulunan Yenilikler

Şu anda sadece Nexus 6P, Nexus 5X, Pixel, Pixel XL ve Pixel C’ye gelen beta güncellemesi neler sunuyor?

1- Kısayollar (Nam-ı Diğer 3D Touch)

Google’ın bu sürümde sunduğu en büyük yenilik olan kısayollar ile Apple’ın 3D Touch teknolojisine benzer bir gelişme göreceğiz. Ana ekranda uygulamaya uzun bastığınızda çıkacak kısayollar üzerinden direkt olarak uygulamayı açmadan istediğiniz bölüme gideceğiniz bu sistem şu anda gelişme aşamasında olduğu için uygulama geliştiricilerine istedikleri kısayolları atamalarına izin vermiyor.

 

Ancak büyük ihtimalle nihai sürümden önce bu detay geliştiricilere sunulacak ve böylece birçok uygulamada en çok kullandığımız özelliklere saniyeler içerisinde varacağız.

2- Hızlı Ayarlar Bölümü

Yukarıdan aşağıya doğru kaydırma hareketiyle gelen bildirim ve hızlı ayarlar bölümünde ufak bir değişiklik yapan Google, bu kısmı tamamen açmanıza gerek kalmadan ayarlara ulaşabileceğiniz kısayolu da eklemiş.

3- Yeniden Başlatma

Normalde birçok Android telefonun güç tuşuna basıldığında çıkan “Telefonu Kapa” ve “Yeniden Başlat” seçenekleri saf Android arayüzünde sadece Telefonu Kapa olarak çıkıyordu.

Nihayet insanların yeniden başlatmak isteyeceğini hatırlayan Google, güç tuşuna basıldığında “Yeniden Başlat” seçeneğini de eklemiş.

4- Destek Bölümü

Google’ın Pixel ve Pixel XL modellerinde hali hazırda sunduğu destek bölümü Android 7.1 ile diğer Google telefonlarına da geliyor. Ayarlar bölümüne bir sekme daha ekleyen firma, Destek bölümü üzerinden sorun yaşadığınız konuyu arama ve kullanım kolaylığı açısından tüyolar alabileceğiniz bölümü eklemiş. Ancak Pixellerde olduğu gibi direkt olarak Google Destek Birimi ile iletişime geçme seçeneği şimdilik yok.

5- Ses Paneli

Android 7.1’de Bulunan Yenilikler ses paneli.

Nexuslarda ses düzeyini ayarlarken kullandığınız panelde de ufak bir değişiklik ile sadece ikonlar ile sunduğu ses düzeylerine metin de ekleyerek olası karışıklığı önlemiş.

6- Hareket / Hamle

Google’ın Moves adıyla sunduğu bu yeni detay sayesinde ana ekran tuşuna iki kere basarak kamerayı açma, telefonu iki kere döndürerek ön ve arka kamera arasında geçiş yapma, telefonu kaldırınca bildirimleri görme gibi bazı kolaylıkları bu bölüme taşımış.

7- Yeni Güncelleme Bölümü

Ayarlar > Hakkında > Güncellemeleri Denetle bölümünden ulaştığınız güncelleme kontrol ekranını da yenileyen Google, daha şık ve sade bir arayüz kullanmış.

Şimdilik ortaya çıkan ve fark edilen yenilikler bunlar. Ancak birçok yenilik fark edildiğinde bu listemize eklemeye devam edeceğiz. Bu arada siz de Pixel, Pixel XL, Nexus 6P ya da Nexus 5X sahibi iseniz ve Android 7.1 Beta sürümünü kullanıyorsanız dikkatinizi çeken detayları yorum kısmından yazabilirsiniz.

Android Cihazımı Nasıl Güvende Tutarım?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir