Açılmayan Android Telefonu Kurtarma Yolları

Android’li telefonunuzu kurcalarken, ROM yüklerken veya sistem dosyalarını karıştırırken bir şeyler yolunda gitmedi ve artık telefonunuzu açamıyorsunuz. Bir başka deyişle telefonunuz “tuğlaya” dönüştü, ancak panik yapmanıza gerek yok. Duruma göre değişse de, telefonunuzu kurtarma olasılığınız yüksek. Bu yazımızda Açılmayan Android Telefonu Kurtarma Yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

– Soft brick: Telefoununuz Android açılış ekranında sıkışıyorsa veya direkt olarak recovery ekranına geliyorsa, cihazınızın “soft brick” olduğu söylenebilir. Telefonunuzu açtığınızda bir hareket varsa, onu onarmanız kolay olacaktır.

– Hard brick: Güç düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyorsa, yazılımsal çözümlerle telefonunuzu onarmanız genellikle mümkün olmayacaktır. Telefonunuz uyumsuz ROM veya kernel yükleme sonucunda hard brick’e dönüşebilir ancak bu duruma oldukça nadir rastlanır.

Telefonunuzda yaşadıklarınız “soft brick” tanımına uyuyorsa, genellikle şu yöntemlerden biriyle onu kurtarabilirsiniz:

  • Verileri temizleyip bir Custom ROM’u tekrar yükleyerek.
  • Xposed mod’larını recovery’den kapatarak.
  • Nandroid yedeğinize geri dönerek.
  • Fabrika imajını flash’layarak.

Açılmayan Android Telefonu Kurtarma Yolları

İhtiyacınız olanlar

Gerekli olan araçların hepsine muhtemelen halihazırda sahipsiniz, çünkü ROM yüklemek için kullandığınız araçlar size genellikle yetecektir. Burada en önemlisi, telefonunuzu root’larken yüklemiş olabileceğiniz custom recovery. Custom recovery’yi baştan yüklemeniz gerektiğinde TWRP’yi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Kapsamlı bir recovery aracı olan TWRP, popüler cihazların çoğunu destekliyor.TWRP yükleme ve kullanma ile ilgili sitemizdeki aşağıda linkini verdiğim rehberden faydalanabilirsiniz.

TWRP Recovery Kullanım Rehberi

Recovery’nin ardından, root’lamak ve sistem mod’larını yüklemek için kullanılan Fastboot ve ADB’ye ihtiyacınız var. Her ikisini de Android Developers sitesinden yükleyebilirsiniz. ADB sürücülerini yükleme hakkında sitemizdeki aşağıda linkini verdiğim rehberden faydalanabilirsiniz.

Android’de ADB ve Bootloader Erişimi için Google USB Sürücülerinin Kurulması

Son olarak, bazı üreticilerin kullandığı özel imaj yükleme yazılımına ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmanız şart ise Samsung için Odin’i (Bakınız :Samsung Android Cihazlara Odin İle ROM Nasıl Yüklenir?) , LG cihazları için LG Flash Tool’u (Bakınız :LG Telefonlara Flashtool ile Nasıl Rom Yüklenir? ) , HTC için HTC Sync Manager’ı indirebilirsiniz.

1. Verileri temizleyin ve ROM’u tekrar yükleyin

Açılmayan Android Telefonu Kurtarma içiersinde verdiğimi bu yöntemi bir ROM flash’ladıktan sonra telefonunuz açılmamaya başladıysa deneyin.

Soft brick ile karşı karşıya kalmanın nedenlerinden biri, ROM yüklemeden önce veri temizleme (data wipe) işlemini yapmamanızdır. Neyse ki bu sorunu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz (ancak verilerinizi yedeklemediyseniz canınız biraz yanacak).

1. Telefonunuzu Custom recovery ile açın.

2. Wipe seçeneğini bulun ve Advanced Wipe’ı seçin.

3. Data kutusunu seçin (sistem, ART cache ve cache kutularını da seçebilirsiniz) ve onaylayın.

4. Custom ROM’u tekrar flash’layın.

Verileri temizleme işlemi cihazınızı fabrika ayarlarına döndürse de, normalde dahili depolamaya ve SD karta dokunmaz. Ancak yine de verilerinizi yedeklemenizde fayda var. Telefonunuzu baştan başlattığınızda Android kurulum ekranını göreceksiniz. Google hesap bilgilerinizi girdikten sonra uygulamalarınız otomatik olarak tekrar yüklenmeye başlayacak.

Burada isterseniz, Nandroid yedeğinizden verileri geri yükleyebilirsiniz

Xposed kaynaklı sorunları çözme

2. Xposed modüllerini devre dışı bırakın

Bu yöntemi yeni bir Xposed modülü yükledikten sonra ön yükleme döngüsüyle karşılaştıysanız kullanın.

Xposed Framework, telefonunu modifiye etmek isteyenler için en iyi araçlardan biri, ancak aynı zamanda oldukça tehlikeli. Yüklemesi oldukça kolay olan modüller, bazen telefonunuzu tuğlaya çevirebiliyor.

Xposed Uninstaller’ı yüklemek için ADB Push’u kullanın: Sorunun en iyi çözümü genellikle Xposed Uninstaller’ı kullanmaktan geçiyor. Flash’layabileceğiniz bir zip dosyası sayesinde Xposed’u cihazınızdan kaldırabilirsiniz.

Xposed Framework Nedir? Xposed Framework Kurulum Kılavuzu

Xposed Uninstaller’ı indirdikten sonra komut satırında

adb push [xposed uninstaller.zip konumu] [hedef tam yol]

komutunu girin. Kopyalama işlemi tamamlandığında recovery’yi kullanarak dosyayı flash’layın.

Xposed modüllerini Recovery üzerinden devre dışı bırakma: ADB’yi kullanamıyorsanız, cihazınızı recovery modunda açın ve Advanced > Terminal yolunu izleyin. Şimdi /data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/disabled adında bir dosya oluşturun ve cihazınızı baştan başlatın. Artık Xposed’u devre dışı kalacak.

Bu yöntem, Xposed modüllerinin başlamasını engelleyecektir: Recovery modunda telefonunuzu açın ve File Manager’ı seçin. /data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/ klasörüne gidin ve modules.lst dosyasını silin. Şimdi cihazınızı baştan başlatın.

Bu çözümlerin hiçbiri modüllerin sisteminiz üzerinde yaptığı değişiklikleri geri almayacağından, sorunun kaynağı bu ise, bir Nandroid yedeğinden geri dönmeniz gerekecektir.

3. Nandroid yedeğinden geri dönme

Nandroid yedeğinden geri dönmek için Recovery’yi açın ve Restore seçeneğini kullanarak yedeği seçin ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Dilerseniz Nandroid yedeğinden sadece uygulamaları ve verileri de geri yükleyebilirsiniz. Bunun için Titanium Backup’ı kullanın

4. Fabrika imajını flash’lama

Şimdiye kadarki Açılmayan Android Telefonu Kurtarma yolları ndan hiçbiri işe yaramadıysa, telefonunuzun modeline göre fabrika imajını geri yükleme yöntemini araştırıp bulmanız gerekiyor. Bazı üreticiler imajları yayınlamadığı için, dosyaları resmi olmayan kaynaklardan bulmanız gerekebilir.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.