2016’nın En Çok Aranan 20 Oyunu

2016 yılı biterken sene boyunca internette en çok aranan oyunlar belli oldu. İşte 2016’nın En Çok Aranan 20 Oyunu

Dünyanın önde gelen arama motorlarından Yandex her sene yaptığı listelemelerde çeşitli en çok arananlar listesi yayınlıyor. Yandex şimdide 2016 yılının sonuna yaklaşırken yıl boyunca internette en çok aranan bilgisayar oyunlarını araştırdı.

2016’nın En Çok Aranan 20 Oyunu

Listenin ilk sırasında çıktığı tarihten bu yana 3 yıl geçmiş olmasına rağmen GTA V yer alıyor. Açık uçlu aksiyon-macera (open world action-adventure) oyun türünün en bilinen örneklerinden olan Grand Theft Auto, Türk oyuncular tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

2015 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana oyun dünyasının en çok konuşulan oyunu olan GTA V’te oyuncular; Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton isimli karakterlerin hayali yerleşim yerleri Los Santos ve San Andreas’taki hikâyelerini yönlendiriyorlar.

GTA V ‘i bir Türk yapımı olan MMOFPS oyunu Zula takip ediyor. Türkiye’de yapılan ilk MMOFPS oyunu olan, içerisinde Üsküdar, Kuzey Irak, Trabzon – Uzungöl gibi haritalarının yanı sıra Demir Erez, Şahin Kılıç, Eşref Dayı ve Azad Kara gibi karakterleriyle  Zula elde ettiği bu başarıyla adından bahsettirmeye devam ediyor.

Listenin üçüncü sırasında ise dünyanın en çok tercih edilen futbol oyunu EA Sports’un FIFA serisi kendisine yer buldu. Kullanıcılar, Türkçe dil seçeneğinin de olduğu FIFA 17’nin yanı sıra FIFA 16’yla ilgili aramalarına da yıl boyunca devam ettiler.

Genel olarak baktığımızda ise futbol tabanlı oyunlardan 3 tanesi, listenin ilk 15 sırasında yer aldığını görüyoruz. Tamamı ise şu şekilde:

Listenin geneline baktığımızda ise, Türk oyun severlerin 2016 yılı boyunca yaptıkları aramalarda aksiyon-macera, spor, FPS , araba yarışı, strateji ve simülasyon gibi oyun türleri ön plana çıkıyor.

Yandex tarafından yapılan araştırmada ilk sırayı alan oyun ise şaşırtmadı.

1. Grand Theft Auto V
2. Zula
3. EA Sports – FIFA Serisi
4. NeedforSpeed
5. League of Legends
6. Pro Evolution Soccer (PES) 2017
7. MortalKombat
8. Hitman
9. Call of Duty Modern Warfare
10. Battlefield 1
11. Overwatch
12. Far CryPriminal
13. Football Manager 2016
14. American Truck Simulator
15. NBA 2K16
16. Battlefield 4
17. Mafia III
18. Medal of Honor
19. RainbowSix Siege
20. Portal 2

2016’nın En İyi Oyunu Ödülleri Sahiplerini buldu. 2016 yılına veda ederken geleneksel TGA yani The Game Awards etkinliğinde hangi oyunlar hangi dallarda ödüle layık görüldüler belli oldu. Yılın oyunu ödülleri her sene olduğu gibi bu sene de sahiplerini bulurken geceye damgasını Blizzard’ın efsanesi Overwatch vurdu!  2016’nın En İyi Oyunu Ödülleri  yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.