Windows 10 Açılışta Bekleme ve Açılmama Sorunu Çözümü

windows-10-açılmama-790x444

Bugün bir başka Windows 10’a has sorunu çözeceğiz. Aynı sorun Windows Önizleme sürümlerinin dışında resmi sürümlerde de kendini gösterebiliyor. Bu sefer bir Windows 10 kullanıcısı, Microsoft Forumunda yakarıştaydı, sorunu ise Windows 10’un açılışta sonsuz şekilde beklemesi ve bir türlü açılmaması. Açılışta Bekleme sorunu çözülemeyecek bir sorun değildir.

Fix-Windows-10-Hangs-On-Initial-Startup-e1425651930321

Yakaran kişinin raporuna göre, bilgisayarını açmak istediğinde , Windows’un mavi panelinin ekrana gelmediği ve hatta dönen noktalarında görünmediği söyleniyor. Uzun süre bekledikten sonra dahi bilgisayarı açılmamış. Kullanıcı bilgisayarı yeniden başlatmış ve bu sefer açılmış. Bu göründüğü gibi bir kaç kez yeniden başlatıldığında atlatılabilen bir sorun ancak, kesin çözüm bu olamaz elbette ki. Sorunun asıl kaynağı Windows Hızlı Başlatma özelliği. Bazı çipset ve anakartlarda, hatta Intel Skylake kodlu işlemcilerde Windows Hızlı Başlatma (Windows Fast Startup) sorun yaratabiliyor. Sorunun kesim çözümü için ise bu özelliği devre dışı bırakmak gerekiyor.

Hızlı Başlatma, Windows 8 ile duyurulan ve bize kazandırılan bir özellikti. Windows 10’un geliştirici önizleme sürümleri dahil, resmi sürümlerde de bulunuyor. Hızlı Başlatma bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için geliştirilen bir teknolojidir. Normalden daha hızlı açılmasını ve oturum açmanızı sağlar. Aslında Windows 8’in aşırı hızlı başlama başarısı bu teknolojinin eseriydi. Windows bunu hazırda bekletme tarzı bir teknoloji ile sağlıyor. Dosyalarınızın ve windows’un bir kısmı bir çeşit hazırda beklet dosyasına kaydediliyor. Ve açılışta o dosya üzerinden okunup, dağınık okuma ile harddiski zormaladan hızlıca açılıyor. Hızlı başlat sadece Windows’u kapat komutundan sonra tekrar açınca işe yarıyor. Windows’u kapatıp baştan açtığınızda daha hızlı çalıştığını anlamışsınızdır, normal bir yeniden başlat işlemi ise kapatıp tekrar açmaktan daha yavaş gerçekleşiyor. Bu sorunda ise neden yeniden başlatınca sorunun çözüldüğü belli oluyor sanırım. Çünkü yeniden başlatma komutu hızlı başlat komutunu desteklemiyor.

Windows 10’da hızlı başlatmayı devre dışı bırakmak için aşağıdaki işlemleri yapın. Açılışta Bekleme sorunu çözülecektir.

 • Başlat menüsündeki arama kısmına gidin
 • Arama satırına güç  yazın ve Güç Seneçeklerini açın.
 • Sistem ayarları sayfası gelecektir ekrana
 • Ayarları değiştir kısmından, kapatma ayarlarına gidin.
 • Hızlı Başlatma seçeneğinin tikini kaldırın ve uygulayıp kapatın.

Bu yöntemle açılışta bekleme ve açılmama sorunu çözümü uygulamış oluyor.

Kaynak: Windows10Türk

Sevebilirsin...

2 Yanıt

 1. timur dedi ki:

  Merhaba , Windows10 ilk kuruluşta normal çalışıyor. Hiçbir şey yüklemezsem sorun yok fakat herhangi bir program kurarsam ilk açılışta birkaç dk. bekliyor. Hızlı başlattı devre dışı bıraktım fark eden bir şey olmadı. Windows 8 de normal çalışıyor. bu sorun yüzünden windows10 geçemiyorum.

 2. Tuğrul dedi ki:

  Bendede aynı sorun vardı sayenizde sorun çözüldü teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.