Stephen King’in En Sevilen Kitaplarından Uyarlanan Filmler

Stephen King, edebiyat dünyasında büyük bir etkiye sahip olan ve birçok korku-gerilim kitabı yazan ünlü bir yazardır.King’in kitapları,sadece okurlar için değil,aynı zamanda sinema dünyası için de büyük bir ilgi kaynağıdır. Birçok kişi yerli filmler, yabancı filmler hakkında bilgi almak istemektedir. İşte Stephen King’in en sevilen kitaplarından uyarlanan filmler: 

1.The Shawshank Redemption(Esaretin Bedeli – 1994)

Frank Darabont tarafından yönetilen bu film, Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank Redemption adlı kısa hikayesine dayanıyor.Andy Dufresne(Tim Robbins), karısını öldürmek suçundan hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir.Burada, hapishane müdürü Warden Norton(Bob Gunton) ve gardiyan Samuel Norton(William Sadler) ile mücadele ederken, arkadaşı Red(Morgan Freeman) ile arkadaşlık kurar.

2.The Shining(Cinnet – 1980)

Stanley Kubrick tarafından yönetilen bu film, Stephen King’in aynı adlı romanına dayanıyor Stephen King, hem kitap, hem filmler konusunda adını sıklıkla duyuran birisidir. Jack Torrance(Jack Nicholson), ailesiyle birlikte Overlook Hotel’de bir kış bakıcısı olarak çalışmaya başlar.Ancak, oteldeki izole edilmişlik, Jack’in zihnindeki saplantıların ve şeytanların ortaya çıkmasına neden olur.

3.Stand By Me(Benimle Kal – 1986)

Rob Reiner tarafından yönetilen bu film, Stephen King’in The Body adlı kısa hikayesine dayanıyor.Gordie Lachance(Wil Wheaton), Chris Chambers(River Phoenix), Teddy Duchamp(Corey Feldman) ve Vern Tessio(Jerry O’Connell) adlı dört çocuk , bir cesedin yerini bulmak için bir maceraya çıkarlar.

4.It(O – 2017)

Andy Muschietti tarafından yönetilen bu film, Stephen King’in aynı adlı romanına dayanıyor.Film, Pennywise(Bill Skarsgard) adlı bir palyaço, Maine’deki Derry Kasabası’nda özellikle çocukları baz alan ve yetişkinleri etkileyen gizemli bir varlık etrafında döner.

5.Carrie(Korku – 1981)

Brian De Palma tarafından yönetilen bu film, Stephen King’in aynı adlı romanına dayanıyor.Paul Sheldon(James Caan), kurtuluş romanını tamamlamak üzereyken, bir araba kazası geçirir ve fanı Annie Wilkes(Kathy Bates) tarafından kurtarılır.Ancak,Annie, Paul’u tutuklu tutarak onun hikayelerinde istediği değişiklikleri yapmaya başlar.

Stephen King,korku edebiyatının ustalarından biridir ve yazdığı kitaplar insan psikolojisine dair derinlemesine bir anlayış sunar.King’in kitapları okuyucularını etkileyici ve sürükleyici hikayelerle donatır.Stephen King’in kitaplarına ve uyarlanan filmlerine bakmayı unutmayın. 

Bununla birlikte, Stephen King, polisiye filmler hakkında bizleri her daim heyecanlandırmaya devam etmektedir. 

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir