Sorun Çıkaran Windows 10 Eski Haline Nasıl Getirilir?

Sorun Çıkaran Windows 10 Eski Haline Nasıl Getirilir

Windows 10 kolay kolay aksilik çıkarmayan, bozulmak nedir bilmeyen bir işletim sistemi. Ancak işletim sisteminiz bir şekilde zarar gördüyse veya sorun üretmeye başladıysa, onu nasıl hızla eski haline getirebilirsiniz?

Windows’un en son sürümü, bu tür sorunları çözmeye yönelik tüm araçları size sunuyor. Bu yazımızda önce önemli verilerinizi yedeklemeyi, ardından cihazınızı eski haline nasıl geri getirebileceğinizi göstereceğiz. Şanslıysanız kısa bir geri yükleme işlemi sayesinde Windows 10’u baştan yüklemekten kurtulabilirsiniz.

Windows 10’un yedeğini alın

Önce kayıtlı dosyalarınızı koruma altına almanızda büyük fayda var. İster kaybetmek istemediğiniz fotoğraflar olsun, ister film veya müzik arşiviniz, PC’nizde oluşacak bir sorun, tüm dosyalarınızı kaybetmeniz anlamına gelebilir. İyi haber, Windows 10 ile dosyalarınızı yedeklemenin adeta çocuk oyuncağı olması.

Yedekleme dendiğinde ilk kullanacağınız araç, Dosya Geçmişi olmalı. Başlat menüsünü açıp Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Yedekleme yolunu izleyin ve yedekleyeceğiniz sürücüyü ayarlayın.

Windows 10'un yedeğini alın

Dosya Geçmişi varsayılan olarak kitaplık klasörlerini, kişileri, favorileri, OneDrive‘ı ve masaüstünü yedekliyor. Diğer klasörleri yedeklemek isterseniz, bunları yedekleme seçenekleri altından yedeklemeye dahil edebilirsiniz.

Eski sürümler

Kurulumu yaptıktan sonra Dosya Geçmişi’nin etkin olmasına dikkat edin. Dosya Geçmişi’nin bir özelliği, dosyalarınızın eski sürümelerini saklaması – bu sayede sadece bir önceki yedeğe değil, önceki tarihlerdeki yedeklere geri dönmeniz de mümkün oluyor.

Dosyalarınızı geri yüklemenin iki yolu var. Dosyalarınızı kaybettiyseniz veya yanlışlıkla sildiyseniz, Dosya Geçmişi’nin “Diğer seçenekler” bölümünde, en altta bulunan “Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle” seçeneğini kullanın.

Bir dosyanın eski bir sürümüne geri dönmek ise çok kolay. Bu dosyayı Dosya Gezgini’nde bulun ve Giriş sekmesinde bulunan Geçmiş düğmesine tıklayın. Karşınıza dosyanın eski sürümlerini gösteren bir liste gelecek. Buradan bir seçim yaparak eski sürümü geri yükleyebilirsiniz.

Çevrimiçi yedekleme

Çevrimiçi yedekleme

Donanımsal sorunlara önlem olarak fazla yedek almakta zarar olmadığını rahatça söyleyebiliriz. Bu yüzden Dosya Geçmişi’ni kullanıyor olsanız bile diğer bir seçeneğe göz atmanızda fayda var. Burada yedeği farklı bir alanda depolamanız ek güvenlik sağlayacağından, çevrimiçi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Sonraki sayfadan devam ediniz—>

Kaynak: Chip

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir