Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ?

Bu yazımızda Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ? Sahte Lightning Kablo Nasıl Anlaşılır detaylı olarak anlatacağız.

iPhone yada iPad’imizi şarj etmek ve eş zamanlamak için kullandığımız Lightning kablo’nun hasar görmesi yüzünden çalışmadığı durumlarda Apple’ın pahalı şarj cihazlarına tek kuruş ödemek istemiyorsunuz. Sonuçta aynı Apple şarj cihazı gibi görünen, çok daha uygun fiyatlı şarj adaptörleri bulabilirsiniz.

Sahte şarj aleti ile şarj edilen telefonlar son derece tehlikeli bir cihaza dönüşüyorlar. Hatta sonuçları ölüm dahi olabiliyor.

Eğer sahte bir Lightning kablosu kullanıyorsanız “Bu kablo veya aksesuar onaylı değil ve bu iPhone ile güvenilir bir şekilde çalışmayabilir” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. iPhone Bu Kablo veya Aksesuar Onaylı Değil Hatası Çözümü yazımızda bu sorunun çözümünü anlatmıştık.

Bu yazımızda Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ? Sahte Lightning Kablo Nasıl Anlaşılır detaylı olarak anlatacağız.

Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ?

Apple’ın en çok sattığı ürünü olan iPhone, ülkemizde oldukça pahalı olmasına karşın hizmet kalitesi, kullanım kolaylığı vb. sebeplerden oldukça ilgi görüyor. Android Yerine iPhone Tercih Etmeniz için 4 Neden yazımızda bu konuya etkili biçimde değinmiştik.

İphone’un kutusunu ilk olarak açtığımızda EarPods, şarj aleti, hiçbirimizin okumadığı kullanım talimatları ve Lightning USB kablosu bizi karşılıyor.

Cihazı şarj etmek, iTunes üzerinden eş zamanlamak için ihtiyacımız olan Lightning kablosu hala aynı yapıda, aynı uzunlukta, aynı dayanıklılıkta, aynı renkte. Standart haline gelen kablonun en kötü yanı ise narin olması. Belli sürenin ardından kablo renk değiştirmeye hatta uç kısımdan kopmaya başlıyor.

(Bakınız : Temassızlık Yapan Şarj Kablosu Nasıl Düzeltilir?)

Peki Kablonun orijinaline yakın kalitede olanını bulmak, sahte olanla orijinalini ayırmak için neler yapabiliriz? Lightning USB kablosu satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Sahte Lightning USB Kablosu Ne Tür Sorunlar Çıkarır ?

iPhone kutusundan çıkan veya iPad’in şarj aletine giren ucun USB olmasından ötürü herhangi bir Lightning USB kablosunun işinizi göreceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak tabiiki her şey bu kadar basit değil.Orjinal olmayan iphone şarj aleti kullandığınızda “iPhone’um şarj olmuyor”, “iTunes iPhone’u görmüyor”, “iPhone şarj olurken çok ısınıyor” gibi saymakla bitmeyecek sorun ortaya çıkıyor. Tabii bunu birde güvenlik riski oluşturması var.

Patlayan iPhone haberlerine baktığımızda çoğunlukla sorunun sahte veya sertifikasız Lightning bağlayıcısından kaynaklı olduğunu görüyoruz. Apple’ın kendi Lightning – USB kablosu (Apple Online Store’da 2m 109 TL) çok pahalı olduğundan üçüncü parti seçeneklere bakıyoruz.

Sahte iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ?

Orijinal iPhone Lightning Şarj Kablosunu Anlamanın Yolları

Öncelikli olarak ürün sayfasında detaylar bölümünde ve paketin üzerinde MFI logosunun bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. MFI (Made for iPhone, iPad, iPod) yani Apple’ın standartlarına uygun ürünleri üreten birkaç firma mevcut.Bunlar arasında en bilinenleri Belkin, Griffin.

İkinci olarak; genellikle internet üzerinden sipariş verdiğimizden doğrudan kullanmamakta fayda var. Direkt şarj etmeden önce dikkat etmeniz gereken nokta Lightning bağlayıcısının ucu. Cihaza giren ucun tek parça, pürüzsüz, yuvarlatılmış temas noktalarına sahip olması, en boy oranı (7.7mm x 12mm), bağlantı plakası ekinin metalik/gri renkte olmasına; USB bağlayıcısı ucunun da usb temas noktalarına (altın kapmalı olmalı), USB yüzeyine (pürüzsüz ve düz) dikkat etmek gerekiyor.

Bunlar detaylı olarak görsellerle desteklenmiş şekilde Apple yardım sayfasında anlatılıyor.

Çok yavaş şarj olma ya da şarj etmeme, kolayca hasar görme, cihaza hasar verme, eş zamanlamama daha da önemlisi patlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için iPhone’un kutusundan çıkan Lightning USB kablosunu hor kullanmamanızı öneririz.

iPhone’u Nasıl Güvenli Şarj Edebiliriz ?

iPhone’unuzu şarj ederken patlama gibi güvenlik riskleriyle karşılaşmamak adına birkaç öneri;

  • Sadece orijinal ve Apple sertifikalı Lightning kablo ve şarj aletini kullanın.
  • iOS cihazınızı şarjda bırakmayın. Yüzde 100 şarj olduğunu gördüğünüzde bağlantıyı kesin.
  • Şarj olan cihazınızı kendinizden uzakta tutun ve yastık altında tutma, yatarken kullanma gibi hareketlerden kaçının.
  • Hasar görmüş Lightning kablosunu bantlayarak veya o şekilde kullanmayın.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.