Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır ?

Neden Özgeçmiş Ön Yazısına İhtiyaç var? Öz Yazıya En çok Kimler İhtiyaç Duyar? İyi Bir Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır ?
İyi bir özgeçmiş hazırlamak için eğitiminiz, tecrübeleriniz veya sahip olduğunuz nitelikler önemli ama bir o kadar önemli olan başka bir konu ise hazırladığınız özgeçmişin yaratıcı olması ve işverenleri etkileyebilmesi.Özgeçmiş yaptıklarınızın özeti olmaktan öte kendinizi en iyi şekilde anlatmanız ve istediğiniz işin almanız için altın bir anahtar. Yaratıcı bir özgeçmişe sahip olmak için yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de özgeçmişiniz için iyi bir ön yazı hazırlamak.

Neden Özgeçmiş Ön Yazısına İhtiyaç var?

1 – Özgeçmiş ön yazısı sayesinde işverenlerin dikkatini hızlı ve etkin bir şekilde çekebilirsiniz.

2 – Önünde onlarca özgeçmiş olan bir insan kaynakları çalışanı için iyi hazırlanmış bir ön yazı kesinlikle diğerlerinden önceliklidir.

3 – Ön yazı sayesinde kariyerinizdeki önemli noktaları ve avantajlarınızı kısa ve öz şekilde anlatabilirsiniz.

4 – Ön yazı özgeçmiş içerisinde kendinizi anlatmak için az da olsa bir alan yaratabilir. Hedeflerinizden etkili bir şekilde bahsedebilmeniz için ön yazı bulunmaz bir fırsat olabilir.

Öz Yazıya En çok Kimler İhtiyaç Duyar?

1 – Kariyerinde değişikliğin arifesinde olanlar için ön yazı önemlidir çünkü yeni bir kariyere adım atıyorsunuz ve işe başlarken kendinizi ne kadar iyi anlatırsanız, yeni kariyerinize o kadar iyi bir yerden başlayabilirsiniz.

2 – Yeni mezunlar için ön yazı hayati öneme sahiptir çünkü öz geçmişleri yeni mezun olmanın getirdiği dezavantajlar yüzünden rekabete geride başlar ama iyi bir ön yazı özgeçmişteki açığı kapatmaya yardımcı olacaktır.

3 – Eski işinde başarısız olmuş yeni maceralara yelken açanlar için de ön yazı son derece önemlidir. Kendinizi anlatabilmek ve başarısızlıkları unutturmak için iyi bir ön yazı ilaç gibi gelecektir.

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

İyi Bir Ön Yazıda Neler Olmalı ?

1 – Ön yazınız başlık ve birkaç satırdan oluşan kısa bir içeriğe sahip olmalıdır. Kariyer hedeflerinizden ve güçlü olduğunuz yönlerinizden bahsetmeli ve bunları başvurduğunuz işle ilgili olarak kısa ve öz olarak açıklamalısınız.

2 – Başlık seçerken tüm gözleri üzerine çekebilecek ve sizi iyi anlatan profesyonel bir başlık bulabilirseniz yarışa önde başlarsınız.

3 – Ön yazınızın kısa ve öz yasılması gerektiğini unutmayın. En fazla 5-6 satırla kendinizi sınırlamalısınız.

Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır ?

Özgeçmiş Ön Yazısı Nasıl Hazırlanır ? Kısa ve etkin bir şekilde kendinizi profesyonel şekilde anlatmanız gerektiğini unutmayın. Bunun için planlı ve ciddi bir çalışmanız gerekiyor.

1 – İlk olarak başvuracağınız işle alakalı iyi olduğunuz 3-4 alanı belirlemelisiniz. Neden işveren sizi seçmeli, sizi bu iş için uygun yapan yetileriniz neler?

2 – Yapmaktan keyif aldığınız, çalışırken sizi motive edecek şeyler üzerine düşünün. İşverene neyde iyi olduğunuzu söylemekle birlikte neyden keyif aldığınızı söylemek sizin motivasyonsuzu ortaya koymakla kalmayıp olası iş çevrenizde mutlu olmanız için gereken ortamın yaratılmasına yardımcı olacaktır.

3 – Son olarak işverenin sizden ne istediğine odaklanmalısınız. İstenilen her şeye sahip olduğunuzu göstermeniz iyi bir ön yazı hazırlarken dikkat etmeniz gereken son husus.

Big Interview şirketi kurucularından Pamela Skillings iyi hazırlanmış bir önyazının, özgeçmişlerin yarıştığı günümüz emek piyasasında iş arayanlar için altın bir anahtar olduğunu vurguluyor. Ona göre iyi bir özgeçmiş ön yazısına sahip olmak yapacağınız başvurularda sizi öne geçirecektir.

Tecrübelerinizi, sahip olduğunuz yetileri en iyi şekilde anlattığınızdan emin olmalısınız. Motivasyonunuz ve işe uygunluğunuzu ortaya koymanız insan kaynakları uzmanlarının dikkatini üzerinize çekmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın kimse sizi sizden daha iyi anlatamaz, kendinizin güçlü ve dikkate değer yanlarını öz yazı kullanarak anlatabilir ve istediğiniz işi alabilirsiniz.

Onlarca özgeçmiş arasında seçim yapmak durumda kalan bir insan kaynakları çalışanı için yapabileceğiniz en büyük iyilik, bir ön yazıya sahip olmak olacaktır ve bu iyiliğin karşılığını fazlasıyla alabileceğinizden emin olun.

İş Hayatında Asla Yapmamanız Gereken 5 Kusurlu Hareket

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir