NFT Nasıl Alınır veya 5 Adımda NFT Nasıl Yapılır?

Dijital koleksiyon ürünlerini ya da sanat eserlerini satılabilir ve tescil edilebilir varlıklara dönüştüren NFT, değiştirilemez token olarak tanımlanır. Bu kavram yaratıcı olan eserlerin sahipliğini ve orijinalliğini kanıtlamak için oldukça elverişlidir. NFT nereden alınır diye araştırdığınızda kullanıcıların bu sanal varlığı kendilerinin oluşturduğunu görebilirsiniz. Değiştirilemez token oluşturmak için sanat eseri, şarkı ve koleksiyon ürünü belirlemelisiniz. Ardından bu özgün sanat eserinin çıkacağı blok zinciri seçmeli ve nft çıkarmak için yapmanız gereken ödemeyi karşılayacak miktarda kripto para edinmelisiniz. Alacağınız kripto paraları saklamak için bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. NFT nasıl yapılır diye baktığınızda buna benzer aşamaları tamamlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

NFT yapmak ya da almak ilk bakışta karmaşık gelebilir. Ancak bu işlem aslında basittir ve pek çok platformdan rahatça yapılabilir. Mintleme işlemini karşılayacak bir token ve işlem için kullanılacak platform tarafından desteklenen cüzdan başlangıç için yeterli olacaktır. Kullanıcıların NFT oluşturma işlemlerini sorunsuz şekilde yapabilmeleri için oluşturulmuş farklı siteler mevcuttur. Bunlardan birini seçerek hemen işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

5 Adımda NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT nasıl yapılır diye araştırdığınızda ise tamamlamanız gereken adımlar şunlardır:

1. Ne Oluşturacağınızı Seçin

Genellikle NFT denildiğinde akla ilk olarak sanat eserleri gelir. Burada asıl amaç fiziksel bir tablo satışı ile benzerdir. NFT ile benzersiz bir dijital medya parçası satılır. Bunlar şarkı, resim ya da kısa bir video içeriği olabilir. Ancak sahip olmadığınız bir eser için değiştirilemez token oluşturmak yasal sonuçlar doğuracaktır.

2. Blockchain Seçin

NFT işlemlerinizin kalıcı kaydını tutabilmeniz için blockchain seçmeniz gerekir. Bu amaçla en sık kullanılan blok zincir yapıları arasında ethereum, flow ve solana ilk sıralarda yer alır. En popüler NFT, blok zinciri olan ethereumdur. Binlerce NFT koleksiyonu bulunan ethereum gerekli minimum arayüze sahiptir.

3. NFT Cüzdanı Oluşturun

Aldığınız ya da oluşturduğunuz tokenları depolamak için seçtiğiniz blok zinciri destekleyen bir cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Bu cüzdanı uygulama indirerek oluşturabilirsiniz.

4. NFT Platformu Seçin

NFT platformlarının sayısı her geçen gün biraz daha artar. Tam hizmetli bir pazaryeri sunan bu platformlar en iyi NFT’leri listeler. Bunlar arasında özellikle Solanart, OpenSea ve kripto borsaları dikkat çeker. Platformu seçtikten sonra cüzdanınızı bağlayıp oluştur seçeneğinden yönlendirmeleri takip ederek işlem yapabilirsiniz.

5. Satılık NFT’yi Listeleyin

Genellikle çoğu platformda satılık NFT listelemek ücretsiz olarak yapılır. Bunun için sat düğmesine basmalı ve satış süresi ile belirlediğiniz fiyatı ilgili alana girmelisiniz. NFT oluşturma ve listeleme süreci ile ilgili merak ettiğiniz diğer bilgilere Paranfil aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.