İşlemciyi Soğutmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli?

İşlemciyi Soğutmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli

Bilgisayarınız elektronik bir donanıma sahiptir ve elektrik akımı üzerinde geçtiği sürece ısınır. Eğer soğutma işi doğru bir şekilde gerçekleşmezse donanımınız zarar görecektir. Özellikle soğutmada işlemciler çok önemlidir. İşlemciler ile birlikte kullanıcılara sunulan stok soğutucular işlemcilerin çalışmaları esnasında oluşturdukları ısıyı uzaklaştırma ve soğutma işlevlerini yerine getiriyor. Birçok kullanıcı için stok soğutucuların yeterli olduğunu ve alternatif çözümlere yönelimin gereksiz olacağını belirtelim. Intel ve AMD’nin işlemcileriyle birlikte gelen stok soğutucular birçok sistem için ideal olarak nitelendirilebilir.

Donanıma meraklı olan, boş vakitlerinde kasasını açarak bileşenleri kurcalamayı seven kullanıcılar ise daha iyi soğutma için piyasada farklı firmalar tarafından geliştirilen işlemci soğutucularına yönelmek isteyecektir. Örneğin küçük bir kasada multimedya kullanım odaklı bilgisayar toplayan bir kullanıcı sessizliği sağlamak adına stok soğutucuyu değiştirebilir. Overclock yapan kullanıcılar için de işlemci soğutucusunun hayati bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Stok soğutucular genellikle işlemcilerin varsayılan saat hızında ürettiği ısıyı uzaklaştırabilecek kapasitede tasarlanıyor. Başarılı bir işlemci soğutucusu ile işlemciyi yüksek saat hızlarına ulaştırmak ve bu saat hızlarında stabil şekilde çalışmasını sağlamak mümkün.

Eğer sisteminizde overclock yapmayı düşünmüyorsanız veya işlemciniz zaten overclock yapmaya müsait bir model değilse sessizliği sağlamak adına yeni bir işlemci soğutucusu edinmeyi düşünmelisiniz. Daha büyük boyutlu fan ile daha düşük devirlerde yeterli soğutmayı elde edebilir ve daha sessiz bir sisteme sahip olabilirsiniz. Sıfıra yakın seviyede sessizliği elde etmenin yolu ise sıvı soğutma çözümlerinden geçiyor. Güncel sıvı soğutma çözümlerinde sızıntı riskinin önemli ölçüde azaltıldığı biliniyor. Bu bileşenlerle yüksek soğutma performansı da elde edilebiliyor fakat maliyetleri görece yüksek olduğu için bu çözümler genellikle üst seviye overclock yapan kullanıcıların tercihi oluyor.

Kaynak: Dijital Teknoloji

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir