HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma

Akıllı telefon üreticileri arasında başarılı bir konuma sahip olan HTC, hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip. Hem Android hem de Windows Phone tabanlı telefon üreten HTC, Android tabanlı cihazlarını Bootloader kilidi koyarak satışa sunuyor. Diğer bir adı S-On olan bu durum sayesinde, HTC’nin Android tabanlı telefonlarına özel ROM, Recovery ve Root işlemleri yapılmasının önüne geçiliyor. Bu rehberimizde sizlere HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapmayı detaylı olarak anlatacağız.

S-On (Security On) ve S-OFF (Security Off) Nedir? 

Özel ROM kurmak, Recovery değiştirmek ya da cihaza root yetkisi vermek için kilitli olarak gelen Bootloader’ı açmamız gerekiyor. Bir diğer değişle S-On olan cihazı, S-OFF yapmamız gerekiyor. İlk işimiz ise Bootloader’ı kaldırmak.

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma

UYARI 1:Cihazınızın bootloader kilidinin açılması ile dahili ve harici tüm kullanıcı, uygulama dataları silinecektir. İşlemlere geçmeden önce uygulama datalarınızın yedeğini mutlaka alın.

Uygulamaları yedeklemeye uğraşmayın zira Google Play Store’den indirilebiliyor.

Ee benim cihazım rootlu bile değil nasıl uygulama datalarımı yedekleyeceğim diyorsanız buradan ilgili uygulamayı telefonunuza, buradan da PC, MAC yada Linux tabanlı cihazınıza masaüstü versiyonu indirip kurun.

Geriye cihazınızı USB data kablosuyla bilgisayarınıza bağlayıp uygulamayla yedek almaya kalıyor.

UYARI 2:Bootloader kilidini açtıktan sonra sistem tarafında yapacağınız değişiklikler cihazınızın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olabilir. Yapacağınız bu tip işlemlerden doğabilecek sonuçlardan technokaptan.com sorumlu tutulamaz.

HTC 10 bootloader kilidi açma rehberi cihazın root olma işlemine kadar olan süreci sırasıyla açıklayacaktır. Adımları eksiksiz yaptığınızdan emin olmadan diğer adımlara geçmeyiniz.

1-HTC 10 Sürücülerini Kurma

Yapacağımız işlemler sırasında USB data kablosu ile cihazınıza komutlar göndereceğiz. Bu komutları sağlıklı bir şekilde HTC 10’a gönderebilmemiz için cihazın sürücülerinin bilgisayarınızda olması gerekmekte.

Cihazın sürücülerini kurmak için HTC Sync Manager‘i kurmanız yeterli olacaktır. Kurulum sırasında programla birlikte sürücüler de otomatik olarak kurulmuş olacaktır.

Bootloader kilidi açma işlemine geçmeden önce görev yöneticinizi açıp ilgili programın arka planda çalışmadığından emin olun. Eğer çalışıyorsa sonlandırın.

Artık bootloader kilidini açmaya geçebiliriz.

2-HTC 10 Bootloader Kilidi Açma

Bu bölümü tamamlamak için HTCDev sitesine kayıt yaparak üye olmanız gerekmektedir. Üye olurken kullandığınız e-mail adresinin kullandığınız bir adres olmasına dikkat edin. Zira bootloader kilidini açmak için gerekli dosya kayıtlı e-mail adresine gelecektir.

İşlemler sırasında kullanmanız gerekecek fastboot.exe’in bulunduğu dosyası buradan indirebilirsiniz.

UYARI:Bootloader kildinin açılması cihazınızdaki tüm kullanıcı verilerini ve uygulama verilerinizi silecektir. Makale başındaki yöntemle verilerinizi bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki işlemlerde yazılan komutlar Windows tabanlı bilgisayarlar için geçerlidir. Eğer MAC tabanlı bir cihazınız varsa komutlar ./fastboot-mac şeklinde, linux tabanlı bir bilgisayarda işlem yapacaksanız komutları ./fastboot-linux şeklinde yazmanız gerekecektir. Bunun dışında başka herhangi bir değişiklik yoktur.

 • Cihazı kapatın.(Kapatmadan önce Geliştirici seçeneklerinden USB Debugging yani USB Hata ayıklama modunun aktif olduğundan emin olun)
 • Aynı şekilde geliştirici seçenekleri içinde bulunan OEM Unlocking seçeneğinin aktif olmasını sağlayın.
 • Cihazın tam olarak kapandığından emin olunca Güç+Ses azaltma tuşuna basılı kalarak bootloader moduna gelin ve listedeki boot to download moda güç tuşuyla giriş yapın. Fastboot komutlarını cihaz bu moddayken kullanacağız.
 • Yukarda indirdiğiniz zipli dosyayı C: dizinine çıkarın. Dosya örnek olarak bende bu yolda. C:kullanıcı-adiplatform-tools .Siz de C:kullanıcı-adıdesktop yada belgelerimplatform-tools gibi.
 • Bilgisayarınızda Windows+R kısayoluyla komut istemcisini çalıştırın. Komutu girmeden önce fastboot.exe’in olduğu dizinde olduğunuza emin olun.
 • Komut istemcisine fastboot oem get_identifier_token komutunu girin ve ENTER’a basın.

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma1

 

 • Yukarıda verdiğimiz komutla birlikte cihazınıza özel bir kod görünecektir. Bu kodu info yada bootloader yazan kısımlar hariç seçip akabinde  Control+C yaparak koplayın. <<<< Identifier Token Start >>>> ve <<<< Identifier Token End >>>> kodları da dahil olacak.

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma2

 • Alttaki örnekte olduğu gibi kodları kopyaladığınız zaman bu adrese gidip sayfadaki “My Device Identifier Token” bölümüne yapıştırın. Kopyala-yapıştır işlemini doğru yapmadığınız sürece submit yaptığınız zaman hata verecektir. Yukardaki örnekteki gibi kopyaladığınızdan emin olun. Doğru kod şeklinin örneği alttaki görseldir.

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma3

 

 • Kodu yapıştırıp submit butonuna bastıktan sonra HtcDev sitesiden cihazımıza özel binary dosyasını bekliyoruz. Bu dosya HtcDev’e kayıt olurken kullandığımız e-mail adresine gelecektir. Cihazın bilgisayar bağlantısını koparmıyoruz.
 • Gelen e-mail’in ekindeki Unlock_code.bin dosyasını indirip fastboot.exe’in olduğu dosyaya yani platform-tools dosyasının içine atın.
 • Komut istemcimize geri dönüp şu komutu yazıp unlocktoken Unlock_code.bin akabinde Enter’a basıyoruz. Kodu göndermemizle birlikte alttaki görseldekine benzer bir ekran gelecektir.

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma4

Bu ekranı görünce ses artırma-azaltma tuşları yardımıyla YES seçeneğine gelip güç tuşuyla onaylayarak cihazın bootloader kilidinin açılmasını sağlayın.

HTC 10 fabrika ayarlarına dönerken kendini tekrar boot edecektir. Kurulum ekranında gerekli ayarlamaları yapıp ana ekrana gelip diğer aşamaya yani custom recovery yükleme aşamasına  geçin.

3-HTC 10 Custom Recovery Kurulumu

Buradaki işlemlere geçmeden önce cihazımızın USB Debugging (USB hata ayıklama) modunu aktif hale getiriyoruz. Bu mod ayarlar-geliştirici ayarları içindedir. Eğer cihazınızda geliştirici ayarları aktif değilse cihazınızın derleme numarasına 7 kez dokunup geliştirici menüsünü aktif hale getirebilirsiniz.

 1. Cihazınızla uyumlu TWRP dosyasını buradan indirip fastboot çalışma dosyamızın içine atıyoruz.
 2. Cihazımızı kapatıp hemen akabinde güç+ses azaltma tuşlarına basılı kalarak bootloader moda alıyoruz.Yine listeden boot to download modu seçip güç tuşuyla onaylayıp giriş yapıyoruz.
 3. (Opsiyonel) Ayrıca cihazımız usb data kablosuyla bağlıyken de adb fastboot download komutunu girerek de  download moda alabilirsiniz.
 4. Akabinde fastboot flash recovery –twrp-3.0.2-2-pme.img olarak komutu yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Komutu girdikten hemen sonra recovery yazılacaktır.

Htc 10 bootloader kilidi açma rehberimizin son adımına geçebilirsiniz.

4-HTC 10 Root Yapma

HTC 10 bootloader kilidi açma rehberinde son basamak. Bu bölümde yapacağımız şeyler diğer bölümdekilere nazaran oldukça basit. Buradan SuperSU’nun en güncel versiyonunu indirip cihazınızın dahili depolama birimine kopyalayın.

HTC 10’u kapatın. Hemen akabinde ses azaltma+güç tuşuyla bootloader modunda açın. Listeden recovery moda gelin ve güç tuşuyla TWRP recovery’e giriş yapın.

İndirip dahili depolama birimine attığınız SuperSU dosyasını bulup yüklemeyi yapın. Hepsi bu. Artık cihazınıza root erişimi sağlandı.

ÖNEMLİ HATIRLATMA:Cihazınıza TWRP recovery’i kurduktan sonra tüm stock romun bir yedeğini almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ilerde tekrar cihazınızı orijinal yazılımına döndürmek isterseniz uyumlu RUU dosyalarını bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Bunu yapmak oldukça basit. TWRP custom recovery içindeki backup bölümüne gelip Userdata hariç tüm seçenekleri seçip onaylayarak backup’ınızı alın. System İmage’ın seçili olduğundan da emin olun.

Böylece elinizin altında root yapılmamış stock bir rom bulunacaktır. Bu işlemden sonra 4.adımdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Sorularınızı sormadan önce HTC 10 bootloader kilidi açma rehberimizi adım adım okumanızı tavsiye ediyorum. İşlemleri eksiksiz yaptığınızda sorunsuz halledeceğinizden eminim.

 

 

HTC 10 Bootloader Kilidi Açma Ve Root Yapma yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir