Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Türkiye’ de vergilerin her geçen gün yükselmesi ve internet üzerinden alışveriş yapma imkanlarının artması insanları alışverişlerini yurt dışından gerçekleştirme düşüncesine itiyor. Bu yazımızda Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

Vergi ve gümrük kanunları uyarınca Türkiye’ ye girişi yasak olmayan veya belirli bir meblağın üzerine çıkmayan ürünler şahsi kullanımınız için yurt dışından satın alınabiliyor.

Yurtdışı alışveriş siteleri de Türk kullanıcılarını memnun edecek çeşitli uygulamalar ve kampanyalar ile bu konuları kolaylaştırıyor. Fakat yabancı alışveriş siteleri ile alışveriş yapmadan önce bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.

• Satın almak istediğiniz ürünün Türkiye’ ye girişi yasak olmamalıdır. Örneğin cep telefonu ve benzer telekominasyon ürünleri, elektronik sigara gibi tütün ürünleri, ateşli silahlar gibi ürünlerin gümrük üzerinden Türkiye’ye girişi yasaktır. Bu konuda detaylı bilgiye Gümrük Bakanlığı’ nın mevzuat sayfasından ulaşabilirsiniz.

• Satın almak istediğiniz üründen birden fazla sayıda alıyor olmanız bunun ticari olarak değerlendirilmesine yol açabilir. Ticari amaçlı girişlerde vergi uygulaması bulunmaktadır.

• Alışveriş yapacağınız site güvenilir olmalıdır. Müşteri yorumları üzerinden bu konuda bir araştırma yapmanızda fayda var.

• Her ürün Türkiye’ye gönderilmez. Bazı satıcılar sadece belli bölgelere gönderim yaparlar. Bu nedenle gönderim seçeneklerini incelemelisiniz.

• Eğer belirli bir siteden değilde sitede ki bir satıcıdan alışveriş yapıyor iseniz satıcının değerlendirmelerini dikkate almalısınız. Yapılan alışverişler neticesinde müşteriler satıcılar hakkında bir puanlama yaparlar böylece satıcıların verdiği hizmetten memnuniyetleri belirtilir. Puanı yüksek satıcılar ile alışveriş yapmanız yararınıza olacaktır.

• Almak istediğiniz belirli bir ürün olduğunda bu ürünü satan farklı kişi ve sitelere göz gezdirin, ürünü daha önce almış olanların yorumlarını inceleyin. Birçok site ürün hakkında alıcıların yorumları ve fotoğraflarını da paylaşmaktadır. Beğendiğiniz şeyin hayalinizdeki olup olmadığını bu fotoğraflarda görebilirsiniz.

• Satın alma işlemi sırasında sanal kredi kartı kullanmaya özen gösterin. Genellikle büyük siteler bu konuda çok fazla sorun yaşatmaz ama yine de bilgilerinizin çalınması riskini göze almayın.

Ürününüz size ulaşmadığında veya gümrükten red edildiğinden satıcı ile temasa geçmeye çalışın. Gerekirse Türkçe olarak yazın, google translate ile çevirin ama yaptığınız ödemeyi geri almaya gayret edin.

Bireysel satıcıların olduğu internet sitelerinde satıcılar puanlarına çok dikkat eder ve bu nedenle müşteri memnuniyetine önem gösterirler.

Bazı yurtdışı alışveriş siteleri Türk müşterilerine özen gösterdiklerinden dolayı Türkçe bilen eleman da bulundurabilmekte veya bu alanda freelance hizmet alabilmektedir. Kafanıza takılan soruları müşteri hizmetlerine sormaktan çekinmeyin.

Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Amazon

Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz Amazon.com dünyaya internetten alışverişi öğreten, ilk alışveriş sitesidir. İğneden teknolojiye, eve arabaya kadar her şey amazon.com üzerinden satın alınabilir. Amazon satış fiyatları Çinli rakiplerine göre biraz daha yüksek kalabilir ama sunduğu hizmet üst kalitedir. Müşteri memnuniyeti ile tanınan firma ne yazık ki bazı ürünlerde Türkiye’ye kargolama yapmamaktadır.

Ebay

Ebay.com açık arttırma usulü ile satış yapan bir sitedir. İçeriğinde bir çok satıcı kendi ürünlerini satmakta ve fiyatlar karşılıklı arttırma yolu ile belirlenmektedir. Ülkemizde hizmet veren gittigidiyor’da bir ebay şirketidir. Ebay’de dünya çapında satıcılar bulunmakta bu nedenle satıcıların puanları dikkate alınarak işlem yapılması gerekmektedir. Bazı ürünler Türkiye’ye kargolanamamaktadır.

Aliexpress

Güvenli Alışveriş Yapabileceğiniz  Çin kaynaklı sitede aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Ürünlerin satıcılar tarafından satılmaktadır ancak aliexpress ödemelerde kendi garanti sistemini kullanır ve aldığınız üründen memnun olmadığınız veya ürününüzün elinize ulaşmadığı durumlarda satıcı ile aranıza girerek ücret iadesini sağlar. Ürünler Çin’den geldiği için 30-45 günlük bir bekleme süresi bulunmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için bakınız :Aliexpress Nedir, Nasıl Alışveriş Yapılır, Güvenlimidir?

Banggood

Banggood.com özellikle RC araba modelleri ve drone satışı ile ilgilenenlerin tercih ettiği bir web sitesidir. Bu sitede alışverişleriniz direk site üzerinden olmakta herhangi bir satıcı ile muhatap olmanıza gerek kalmamaktadır

Buygou

İbuygou.com Xiaomi, Meizu, OnePlus Zuk , Zte gibi Türkiye’ de direk ihracatçısı olmayan telefon modelleri ile ilgili ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak oldukça başarılı bir sitedir. Sitede hem Çin üzerinden hem Avrupa bürosundan alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır.

DealExtreme

dx.com adlı sitede genellikle elektronik malzemeler, bilgisayar malzemeleri, oyuncaklar ve değişik ilginç eşyalar bulabilirsiniz.

Gearbest

Bir başka Çin sitesi olan gearbest.com da çok farklı ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu siteden de oldukça uygun fiyatlara istediğinizi bulmanız mümkündür.

Yabancı alışveriş siteleri aracılığıyla alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de zamanlamadır. Çünkü özellikle Black Friday denilen ve Şükran Günü dönemine denk gelen günlerde birçok firma oldukça büyük indirim kampanyaları gerçekleştirmektedir. Yurtdışı alışveriş siteleri ile yapacağınız Alışverişlerinizi  bu döneme denk getirmeniz çok kazançlı olabilir.

Yurdışından iPhone 7 Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Şey

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir