Google Kullanıyorsanız işte Bilmeniz Gereken 10 Adres

Bir gmail hesabınız varsa, veya Google servislerinden birini kullanıyorsanız, bu 10 adresi mutlaka bir yere not etmelisiniz. Bu adresler sayesinde; örneğin Google’ın tıkladığınız her reklamı kaydettiği listeyi bulabilir, şifrenizi kaybettiğinizde ya da başkasına kaptırdığınızda hesabınızı kurtarabilirsiniz. İşte Google Kullanıyorsanız işte Bilmeniz Gereken 10 Adres

Google Kullanıyorsanız işte Bilmeniz Gereken 10 Adres

1. Gmail kullanmadan Google hesabı açın.
Google hesabı açmak istediğinizde sizden @gmail.com ile biten bir e-posta adresi istenir. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak istediğiniz e-posta adresini kullanıp Google hesabı açabilirsiniz;
https://accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

2. Google sizi nasıl görüyor? Hangi bilgilerinizi saklıyor?
Google, gezdiğiniz web sitelerini, Google+ hesabınızı ve diğer arama verilerinizi kullanarak size en uygun reklam içeriğini bulmaya çalışıyor. Sizin hakkında ne bilgiler topladığını bilmek isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayın. (hata vermesi durumunda F5 ile sayfayı yenileyin)

https://www.google.com/ads/preferences/

3. Google’daki tüm verilerinizi indirin.
Google ve uygulamalarındaki tüm verilerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fotoğraflar, kontaklar, gmail mesajları, yer imleri ve hatta YouTube videolarınızı indirebilmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.
https://www.google.com/takeout

4. Özgün yazılarınızı veya görselinizi birileri çaldıysa?
Herhangi bir Google ürününde, örneğin Blogger, AdSense, Google+ ya da YouTube’da size ait bir yazı ya da görsel materyali görürseniz, Google’a şikayet ederek bu içeriğin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Google sizi haklı bulursa içeriği kaldırdığı gibi, arama sonuçlarından da çıkarıyor. Tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantı ile başlayıp, adımları takip etmek.
https://support.google.com/legal

5. Android telefonunuzun sakladığı konum bilgileri.
Android telefonunuz konumunuzu ve hareket ediyorsanız hızınızı Google sunucularına bildiriyor (izin verdiyseniz). Konum bilginizi Google Maps’te görmeniz ve KML dosyası olarak indirmeniz mümkün. KML dosyaları da Google Earth tarafından açılabiliyor.
https://maps.google.com/locationhistory

6. Arama geçmişiniz.
Google aradığınız her şeyi, her kelimeyi bir yere kaydediyor. Hatta Google’a ait sitelerde tıkladığınız her reklamı da bu kayıtlara ekliyor. Bu kayıtların tamamını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamak yeterli.
https://history.google.com

7. Gmail hesabınızı kaybetmemek için…
Gmail hesabınıza en az 9 ayda bir girmeniz gerekli. 9 aydan uzun bir süre Gmail hesabınıza girmezseniz, Google hesabınızı kapatabilir. Tek hesabı olanlar için sorun olmasa da, birden çok Gmail hesabı kullananlar için bu bir sorun olabilir.

Aşağıda verilen bağlantı sayesinde konuyla ilgili bir alarm kurabileceğiniz gibi, en çok kullandığınız Gmail hesabını “güvenilir hesap” olarak tanıtıp, az kullandığınız hesabınızın/hesaplarınızın süresi dolduğunda size e-posta ile uyarı gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
https://www.google.com/settings/account/inactive

8. Google hesabınızın başka birisi tarafından kullanıldığından şüpheleniyorsanız…
Google hesabınıza giriş yapan tüm cihazların aktivite raporunu izleyebilirsiniz. IP adresleri ve yaklaşık konumlar da izlenebiliyor. Ancak, uzaktan hesaba müdahale etmek mümkün değil.
https://security.google.com/settings/security/activity

9. Google verileriniz kullanan tüm uygulamaların listesi
Google verilerinize okuma/yazma erişimi olan tüm web uygulamalarını, tarayıcı genişletmelerini ve mobil uygulamaları buradan görebilir ve isterseniz engelleyebilirsiniz. Uygulama temel bilgilerinize (basic account info) erişebiliyorsa, büyük ihtimal ile uygulamaya giriş için Google hesabınızı kullandığınız anlamına geliyor.
https://security.google.com/settings/security/permissions

10. Google Apps kullanıcıları için önemli bir adres.
Google Apps kullanıyorsanız ve Google hesabınızın ele geçirilmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız, bu gizli bağlantıyı kullanarak yönetici şifrenizi değiştirebilirsiniz. Alan adınızın size ait olduğunu kanıtlamak için DNS’inizin altında CNAME kaydı oluşturmanız istenecek ve yönetici hesabınızın şifresi sıfırlanacaktır. Aşağıdaki bağlantı tıklanabilen bir bağlantı değildir, çünkü alanadi.com kısmına size ait alan adını yazmanız gerekiyor.
https://admin.google.com/alanadi.com/VerifyAdminAccountPasswordReset

Google’ın sürprizleri bitmiyor. Daha gizli saklı neler var kimbilir?

Google Kullanıyorsanız işte Bilmeniz Gereken 10 Adres yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.