FIFA Oyunlarında Futbolcu Güçleri Nasıl Belirleniyor?

Günümüzün en çok tercih edilen futbol oyunu FIFA, her sene başka yeniliklerle çıkmanın verdiği zorluklarla mücadele ederken, bir yandan da binlerce futbolcunun verileri ile uğraşıyor. Peki FIFA Oyunlarında Futbolcu Güçleri Nasıl Belirleniyor? Yapılan açıklamayla oyunda yer alan futbolcuların güçlerinin nasıl belirlendiği ortaya çıktı.

FIFA 17‘de neredeyse bütün kupaları kaldırmayı başaran Ronaldo’yu en iyi oyuncu yapan FIFA, Messi’yi bir adım geriye çekmişti. Bu kararla birlikte daha birçok ilginç değişiklik yapan yetkililer, Batshuayi gibi oyunculardan tepkiler bile aldı. Bütün bu konuşmalara ve tepkilere dayanamayan Mueller-Moehring, sonunda uzun süredir beklenen açıklamayı yaptı ve olayı aydınlattı.

FIFA Oyunlarında Futbolcu Güçleri Nasıl Belirleniyor?

EA Sports‘un Kanada stüdyolarının veritabanı merkezini yöneten Mueller-Moehring, futbolculara dair verilerin toplanmasından ve işlenmesinden sorumlu olan ekibi yönetiyor. FIFA 17‘ye eklenen liglerle birlikte oyundaki futbol kulübü sayısı 700‘e çıktı. 700 kulüpte yer alan oyuncuların sayısı ise 18.000’i buluyor. Bunlar için ayrı ayrı tutulan bütün verilerin, 5.4 milyon farklı veri dosyası oluşturduğu da söyleniyor.

Oyunda yer alan bütün oyuncular direkt olarak gözlemleniyor. Fakat hepsi Premier League gibi yüksek liglerde oynayan oyuncular kadar gözlemlenemiyor. Bunun için ayrıca başka bir ekip kuran EA Sports, 9000 kişiden oluşan gözlemci ekibiyle maçları takip ediyor ve maçlarda yaşananlara dair bilgiler topluyor. Dünya’nın dört bir tarafından seçilmiş bu 9000 kişi genellikler kombinesi olan futbol sevenlerden seçiliyor ve her maçı birebir takip etmeleri isteniyor. Yapılan gözlemler ve toplanan veriler ışığında her oyuncu için ortaya overall puanı çıkıyor. Ayrıca pas, güç, hızlanma, şut gibi ayrı değerler de yine toplanan veriler ışığında ortaya çıkıyor.

ESPN tarafındna hazırlanan bir dosyayla ortaya çıkan bu bilgiler, Mueller-Moehring’in kendisine sorulmuş. Yöneticiye sorulan sorular arasında en dikkat çekeni ise “Messi, İrlanda liginde oynasaydı yine aynı düzeyde olur muydu?” sorusu. Michael Mueller-Moehring bu soruyu şöyle cevaplamış: “Özellikleri düşerdi. Çünkü artık en üst düzeyde oynamıyor olurdu.” Yani EA Sports’a göre bir oyuncu üst düzeyde liglerde oynuyorsa daha avantajlı oluyor. Kısaca Muslera Premier League’de olsa dünya yıldızı yapardık demeye getiriyor.

Ayrıca FIFA’nın bütün formüllerini alt üst eden oyuncular da futbol oynamaya devam ediyorlar. Bunların en büyük örneği Thomas Müller. “Thomas Müller hiç bir alanda [pas, şut, orta vb.] iyi değil; ancak sürekli iyi oynamaya ve goller atmaya devam ediyor. Onun gücünü düşük göstersek büyük tepki alırız” gibi bir açıklama yapan yetkililer, Mülleri severken öldürmeyi de başarıyorlar.

FIFA 16 ve FIFA 17 Grafik Karşılaştırması

FIFA 17 Minimum Sistem Gereksinimleri

En İyi Futbol Oyunu Hangisi?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.