En İyi 5 Android Önbellek Temizleme Uygulaması

En İyi 5 Android Önbellek Temizleme Uygulaması

Android akıllı telefonunuzu ya da tabletinizi sürekli olarak yoğun bir şekilde, bol miktarda uygulama ile kullanıyorsanız bir süre sonra cihazınızda kilitlenmeler, yavaşlamalar ve performans sıkıntıları baş gösterecektir. Zira telefonunuzda bulunan her uygulama arkaplanda bir önbellek tüketmekte, aynı zamanda geçici olarak tuttuğu veri dosyalarını da temizlemeyerek giderek daha fazla alan kaplamaktadır.

Normalde uygulamaların daha hızlı çalışması için varolan bu önbellek verileri, bir süre sonra amaçlarının tersine herşeyi yavaşlatacaklardır ve yeniden başlatma gibi çözümlerin işe yaramaması durumunda sizi bir temizlik uygulamasına mecbur bırakacaklardır. Eğer siz de bu son noktaya geldiyseniz kullanabileceğiniz onlarca farklı uygulama arasından en iyi önbellek temizleyici uygulamaları sizin için seçmeye karar verdik.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan en iyi 5 önbellek temizleme uygulamasının kısa değerlendirmelerine başlayalım.

Clean Master

Clean Master

Clean Master uygulaması tüm diğer önbellek temizleme uygulamalarından ayrı bir yere sahip. Çok kolay kullanılan arayüzü ve görsel olarak da basitliği dikkate alındığında hiç bir kullanıcının zorlanacağını sanmadığım bu uygulama isteyip isteyebileceğiniz tüm araçları içerisinde barındırıyor. Geçmişi olan uygulamaların geçmiş bilgilerini silebileceğiniz gibi çalışan uygulamaları durdurabilir, silebilir, dosyalarınızda temizlik de yapabilirsiniz.

1Tap Cleaner

1Tap Cleaner

Telefonunuzun ve tabletinizin arama kayıtları, SMS bilgileri ve web tarayıcı geçmişini temizlemek için kullanımı en kolay uygulamalardan birisi olan 1Tap Cleaner, aynı zamanda teker teker yahut toptan uygulama önbelleklerinin temizlenmesine izin veriyor. Maalesef sadece bir kaç uygulamayı birlikte temizlemek istiyorsanız bunun için bir imkan bulunmuyor ve uygulamanın eksi hanesine yazılıyor. Otomatik olarak zamanlama seçeneği sayesinde önbelleği belli aralıklarla temizletebilmeniz ise işinize yarayabilecek bir diğer özellik olarak öne çıkıyor.

AVG Memory & Cache Cleaner

AVG Memory & Cache Cleaner

AVG uzun yıllardır kaliteli güvenlik ve antivirüs yazılımları ile karşımızda duran bir firma. Android için hazırladığı önbellek ve bellek temizleme uygulaması ise yine şirketten beklenecek kalitede olmuş diyebilirim. Diğer uygulamaların aksine mümkün olduğunca az tıklama ile işlemleri tamamlamanın hedeflendiği uygulama böylece daha hızlı olmanızı da sağlıyor. Mesaj tarihçesini, web tarayıcı geçmişini ve elbette önbelleği temizlemeye yarayan uygulama aynı zamanda haftalık olarak otomatik temizleme yapma özelliğine de sahip.

Android Cleaner

Android Cleaner

Bu uygulamanın diğerlerinden ayrılan yanlarından bir tanesi hangi uygulamaların kullanılmasalar bile ne kadar RAM tükettiklerini gösterebilmesi ve böylece önlem almanızı sağlayabilmesi. Önbellek temizliğini ise dilerseniz tek tek, dilerseniz grup grup, dilerseniz de toptan bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz ve bu da istediğiniz gibi temizlik yapabilmenizi kolaylaştırıyor. Yazımızdaki diğer uygulamalarda bulunmayan bir özelliği ise aynı zamanda donanım ve işletim sisteminize ait anlık verileri de size sunabilmesi olarak ortaya çıkıyor.

Önbellek Temizleyici

Önbellek Temizleyici

Her ne kadar listemizdeki diğer uygulamalar kadar geniş seçeneklere sahip olmasa da Önbellek Temizleyici uygulaması tahmin edebileceğiniz gibi direkt olarak adında geçen işlemi gerçekleştirebilmek için hazırlanmış hızlı bir uygulama. Bir veya birden fazla uygulamanın önbelleğini hızlıca seçmenizi sağlayan uygulama onlarca özelliğe sahip değil ancak yapması gereken işi en hızlı şekilde yaparak günlük işlerinize devam etmenizi sağlıyor.

Beş uygulamamızın sonuna geldik ancak önbellek temizlemekle ilgili sizlere bir kaç uyarımızı da yapmamız gerekiyor. Her ne kadar önbelleğin dolu olması telefonunuzu yavaşlatmaya başlasa da sürekli olarak önbellek temizleme işlemi yapmanız da uygulamalarınızın hızlı açılmasına engel olacaktır.

Bu nedenle en fazla haftada bir defa gerçekleştirmenizin uygun olacağı bu temizlik uygulamalarını ve işlemleri daha sık aralıklarla yapmamaya özen göstermelisiniz. Eğer farklı uygulama önerileriniz ve görüşleriniz varsa bize bunları yorumlar aracılığı ile iletmeyi unutmayın.

Yazılım kurmadan ön bellek nasıl temizlenir diyorsanız Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme konumuza mutlaka bakınız.

 

 

Kaynak: Tam İndir Blog (Yiğit Ekim Demir)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir