Doğru Hafıza Kartı Nasıl Seçilir?

Piyasada bulunan birçok dijital cihazda hafıza kartları için özel slotlar bulunuyor ve böylece ürünlerin kapasiteleri de yükseltiliyor. Akıllı telefonlarda, müzik çalarlarda, dijital kameralarda, dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde memory card slotları yer alıyor. Buna rağmen seçim yaparken dikkate alınması gereken bazı unsurlar bulunuyor. Doğru hafıza kartı nasıl seçilir, iyi hafıza kartı nasıl seçilir?

Doğru Hafıza Kartı Nasıl Seçilir?

Hız

Farklı hafıza kartlarının, farklı hızları bulunuyor. Bunun sebebi de, her bir kart farklı alanlarda çalışması için hazırlanıyor. Eğer profesyonel bir fotoğrafçıysanız veya yüksek çözünürlüklü videolar çekmeniz gerekiyorsa, yüksek hızlı kartlara ihtiyacınız olacak. DSLR kamera kullananlar için hızlı kartlar şart. Akıllı telefonlarla standart fotoğraflar çeken birinin ise fazla bir hıza gereksinimi bulunmuyor.

Hız sınıflandırmaları ise dört bölüme ayrılıyor. Bunlar Class 2, 4, 8 ve 10 olarak ayrılıyorlar. Tahmin edeceğiniz gibi en yavaşı Class 2, en hızlısı Class 10 kartlar oluyor. Ayrıca Class 10 kartlar, yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekiminde de en üst kaliteyi sunuyor. Bunlar dışnıda da UHS denilen, ultra yüksek hızlı kartlar bulunuyor.

Doğru Hafıza Kartı Nasıl Seçilir?

Boyut

Hafıza kartları farklı boyutlarda geliyorlar. microSD kartlar en küçükleriyken, miniSD orta büyüklükte oluyor ve standartları da epey büyük oluyor. Evet, aslında her ne kadar standart hafıza kartları da epey küçük olsa da, microSD kartlara göre fazla büyük kalıyorlar. MiniSD Kkartlar 20 x 21.5 x 1.4mm büyüklüğündeyken, ağırlıkları da 0.8 gram olarak göze çarpyor. microSD kart ise sadece 0.25 gram ağırlığında ve 11 x 15 x 1mm ölçülerinde. Tabii ki her SD kartın kendine özgü bir giriş yeri var. Doğal olarak da, bir microSD kartı, orta veya standart büyüklükteki bir girişe sokamıyorsunuz. Yine de bu durum artık değişiyor.

Kapasite

Tıpkı diğer cihazlar gibi, hafıza kartlarının da farklı depolama kapasiteleri bulunuyor. Standart bir SD kart 1-2GB kapasitedeyken, büyükleri 4 GB arasında değişiyordu. Buna rağmen teknoloji giderek gelişti ve artık en çok satılan SD kartlar 8-16GB arasında değişiyorlar. Profesyonel kullanıcılar için 2TB büyüklüğünde kartlar dahi mevcut ama.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.