Biyometrik Güvenlik Nedir ?

Biyometrik tanıma sistemleri ile eski moda şifreler yerine parmak izi, iris ve yüz tarayıcıları kullanılacak. Peki Biyometrik Güvenlik Nedir ?

Yeni bir şifre oluşturmak, istisnasız herkes için eziyettir. Ya çok kolay bir şifre oluşturur ve güvenliğinizi riske atarsınız, ya da asla aklınızda kalmayacak kadar karmaşık ve uzun şifre oluşturur, sık sık “Şifremi Unuttum” butonuna tıklarsınız.

Biyometrik Güvenlik Nedir ?

Neyse ki şifrelerin neden olduğu bu sorunlar, biyometrik tanıma sistemlerinin gelişmesiyle geçmişte kalacak. Teknolojinin gelişmesiyle sistemlerin güvenliği baştan aşağı yenilenecek ve eski moda şifreler yerine parmak izi, iris ve yüz tarayıcıları kullanılacak.

Sektörlerine öncülük eden teknoloji şirketleri, cihazlarında ve sistemlerinde basit şifreler yerine parmak izi okuyucuları, iris tarayıcıları gibi biyometrik tanıma donanımları kullanmaya başladılar. Her insanda farklı olan yapıları tarayan bu donanımlar, doğru çalıştıkları sürece son derece güvenilir ve pratikler.

Qualcomm’un ürün geliştirme yöneticisi Sayeed Choudhury, bu donanımların çalışma şekli ve yaygınlaşmasıyla ilgili çok özel açıklamalarda bulundu.

Parmak izi okuyucularının ve iris tarayıcılarının işlemcilerle uyumlu olma zorunluluğu nedeniyle gelecekte satışa sunulacak mobil cihazlar hakkında son derece bilgili olan Sayeed Choudhury, her geçen ay daha fazla modelin parmak izi okuyucusuna sahip olduğunu belirtti. Parmak izi tanımlama teknolojisinin oldukça güvenli olduğunu, ancak mükemmel olmadığını söyleyen Choudhury, gelecekte yüz tanımlama teknolojisinin kullanılacağını açıkladı.

Yüz Tanımlama Teknolojisi Nedir?

Yüz tanımlama teknolojisi, parmak izi ve irise benzer bir şekilde her insanda farklı olan (tabii ki ikizler hariç) yüz yapısını temel alarak çalışır.

Yüz tanımlama teknolojisi yüzünüzün fotoğrafını çekmek yerine, yüzünüz üzerindeki belirli bölgelerin ölçümünü ve karşılaştırmasını yapar (örneğin burnunuzun ucu ile gözbebeğiniz arasındaki mesafeyi karşılaştırır). Bu teknolojinin en iyi biyometrik tanıma teknolojilerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz, fakat Choudhury’nin söylediğine göre yüz tanımlama teknolojisinin tercih edilmesindeki tek neden bu değil.

Biyometrik Güvenlik Nedir ?

Yüz tanımlama teknolojisi, basit bir akıllı telefon kamerasıyla bile kullanılabiliyor. Yani son derece ucuz. Bundan ötürü gelecek senelerde birçok cihazda (özellikle akıllı telefonlarda) yüz tanımlama teknolojisinin yer alması bekleniyor.

Diğer Biyometrik Tanıma Teknolojileri

Birçok kişi biyometrik tanıma teknolojilerinin sadece parmak izi okuyucusu, iris tarayıcısı ve yüz tanıma teknolojisinden ibaret olmadığını bilmez. Son yıllarda hız kazanan araştırmalar, her insanda farklı olan birçok özelliğin bulunmasını sağlamıştır.

Kalp Atışı: Kalp ritmi ve kalp tarafından üretilen elektriksel akım gibi ayırt edici özellikler temel alınılarak geliştirilen bu tanıma teknolojisi, şimdilik fazla yaygın değil.

Ses: Sesin karakteristik özelliklerini kullanan bu teknolojiyi genellikle filmlerden tanırız. Ses tanıma teknolojisinin son derece pratik olduğundan bahsedilebilir fakat pek güvenli değildir.

Damar: Damarların boyutlarının ve konumlarının ölçülmesiyle çalışan teknoloji, Google’ın da aralarında bulunduğu birçok şirket tarafından geliştiriliyor.

Android Parmak İzi Tarayıcı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Play Store Parmak İzi Güvenliği Aktif Etmek

iPhone’larda Parmak İzi Sorunu ve Çözümü

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.