Android Telefonlarda Disk Alanı Temizleme

Android akıllı telefon ve tabletlerimizin genellikle pek bir bakıma ihtiyaç duymadıkları bir gerçek ancak uzun süreli kullanımlarda disk alanındaki şişmeler ve doluluk nedeniyle kullanıcıların sıkıntılar yaşadıklarını da görüyoruz. Dolayısıyla Android Telefonlarda Disk Alanı Temizleme işlemleri kullanabileceğiniz alternatifleri sizin için listelemeyi ve birazcık detaylara girmeyi gerekli gördük diyebiliriz. Dilerseniz lafı çok uzatmadan Android disk temizliğine bir giriş yapalım.

Android Telefonlarda Disk Alanı Temizleme

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Android kullanıcılarının karşılaştıkları en büyük sorun, devamlı olarak yeni uygulama yüklemek ancak eski uygulamaları kaldırmamak. Bir süre sonra yüzlerce uygulamanın birikmesi, özellikle de cihazda bir SD kart bulunmuyorsa iyice belirgin hale geliyor. Dolayısıyla Android’inizde yüklü olan uygulamaları arada bir kaldırmak ve yenilerine yer açmak işinizi görecektir.

Bu iş için tek yapmanız gereken “Ayarlar” uygulamasına giriş yapmak ve oradan “Uygulamalar” menüsünü açmak.

Uygulamalar menüsüne girdiğinizde karşınıza bir uygulama listesi çıkacak. Bu uygulama listesinden bir uygulamanın üzerine tıkladıktan sonra uygulama ekranında “Kaldır” seçeneğini göreceksiniz. Bu butona basmanızla birlikte istediğiniz uygulama kaldırılacaktır.

Uygulamaları kaldırmak için bir diğer yöntem ise uygulamanın ikonunun üzerine basılı tutmak ve ekranda çıkan “Kaldır” simgesinin üzerine sürükleyerek bırakmak.

Uygulama Önbelleği ve Verilerini Silin

Bazı Android uygulamaları uzun süreli kullanımlarda oldukça fazla miktarda veri birikimi gerçekleştirebiliyorlar. Bu geçici verileri temizlemek için tek yapmanız gereken az önceki uygulamalar menüsüne gelmek ve üzerine tıkladığınız uygulamanın menüsünde yer alan “Önbelleği temizle” ve “Verileri sil” seçeneklerini kullanmak.

Dikkat: Verileri sil seçeneği cihazınızda o uygulamanın kaydettiği ayarları sıfırlayabilir. Çok önemli uygulamalarınız için bu seçeneği kullanmayın.

Ayrıntılı bilgi için yazımıza bakınız : Android Telefonlarda Uygulama Önbelleğini Temizleme

Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Cihazınızda Saklamayın

Modern Android cihazlarda en çok yer kaplayan öğeler fotoğraf ve videolar olarak karşımıza çıkıyorlar. Zira artık çok yüksek kalitede fotoğraf çekebilen cihazlar satılıyor ve bu kalite de çok yer kaplama olarak beliriyor. Dropbox, Google Photos gibi servisleri kullanarak fotoğraf ile videolarınızı bulut depolama servislerinde yedeklemeye başlayabilirsiniz.

Bakınız : Telefonumdaki Fotoğrafları Nasıl Yedekleyebilirim?

Gereksiz Dosya ve Klasörleri Silin

Android üzerinde hangi dosya ve klasörlerin gereksiz olduğunu tahmin etmek genellikle biraz zor. Yukarıdaki maddelerde paylaştığımız Clean Master size yine bu konuda yardımcı olacaktır fakat manuel olarak hangi klasörlerin ne kadar yer kapladığına göz atmak ve buna göre dosya silmek isterseniz DiskUsage uygulaması ile en çok alana sahip olan dizinleri bir grafik üzerinde görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama ve Multimedya Dosyalarını SD Karta Aktarın

Android cihazların kendi depolama alanları genelde kullanıcılar için yetersiz kalıyor. Bu yetersizliğin üstesinden gelebilmek için tek yapmanız gereken uygulama ile fotoğraf, video gibi medya verilerini SD karta aktarmak.

Bu konuda deneyimli değilseniz AppMgr III uygulamasını indirebilir ve istediğiniz bilgileri kolayca SD kartınıza aktarabilirsiniz. Özellikle oyunlar gibi çok yer kaplayan uygulamaları SD karta taşımak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Eğer disk temizliği konusunda fikirleriniz varsa elbette onları da bize yorumlar bölümünden aktarmayı unutmayın!

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir