Android Cihazlarda E-Kitap Nasıl Okunur?

Android Cihazlarda E-Kitap Nasıl Okunur

ePub dosya biçimi İngilizce’de elektronik yayıncılık anlamındaki “electronic publication” tamlamasının kısaltılmışı ve IDPF tarafından e-kitap standardı olarak kabul ediliyor. Bu dosya biçiminde internet üzerinden ücretsiz edinebileceğiniz birçok e-kitap bulunuyor, ayrıca çeşitli servisler üzerinden kitaplar da satın alınabiliyor. Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar için ePub dosyalarının açılabilmesini sağlayan ücretli ve ücretsiz birçok uygulama mevcut. Burada bu uygulamalardan bazılarını sizlere tanıtmak istedik, uygulamalar oldukça basit arayüz ve seçenekler içerdiği için detaylı anlatıma ihtiyaç olmadığını belirtelim. Tüm uygulamalara Google Play üzerinden erişebilirsiniz.

Aldiko Book Reader

Aldiko-Book-Reader

Uygulamayı kullanarak Android’li akıllı telefon ve tablet bilgisayarınız ile e-kitap dosyalarını okuyabilirsiniz. EPUB ve PDF dosyalarını görüntüleyebilen uygulama Adobe DRM korumalı dosyalarda da uyumlu olarak çalışıyor. Dosyaların yazı tipi boyutu, font tipi, arkaplan rengi, marj, hizalama, satır aralığı ve parlaklık değerlerinin özelleştirilebilmesi mümkün, böylece okuma deneyiminizi bir üst noktaya taşıyabilirsiniz.

Moon+ Reader

Moon-Reader

Uygulama zengin özellikleriyle dikkat çekiyor. Çevrimiçi e-kitap servislerini destekleyen Moon+ Reader ile binlerce ücretsiz e-kitaptan faydalanabilirsiniz. TXT, HTML, EPUB, UMD, FB2, CHM, ZIP, OPDS dosyaları sorunsuzca görüntülenebiliyor. Onun üzerinde tema içeren uygulamayı farklı görünümlere büründürebilirsiniz. Gece – gündüz okuma modu seçeneğine yer verilmiş olması da memnun edici.

ePub Reader for Android

ePub-Reader-for-Android

Uygulama web tarayıcısı ile indirilen ve hafıza kartında depolanan EPUB dökümanlarına erişebiliyor, bünyesindeki web tarayıcı ile internet üzerinden EPUB dosyası da arayabilirsiniz. Web tarayıcısına sahip olsa da online e-kitap servislerine destek verilmiyor. ePub Reader for Android sistem kaynaklarını oldukça az kullanıyor, yalnızca 400 KB boyutundaki uygulama giriş seviyesi Android telefonlar ile de sorunsuzca kullanılabilir.

FBReader

FBReader

FBReader uygulaması EPUB, RTF, FB2, MOBI ve TXT dosyalarını destekliyor. Akıcı şekilde çalışan uygulama çeşitli özelleştirme olanaklarına bünyesinde yer veriyor ve TrueType/OpenType fontlarını kullanma olanağı sunuyor. Dahili web tarayıcı ve indirme yöneticisi ile e-kitap katalogları ve mağazalarından e-kitap indirme imkanı hazır. Bilgisayarınızdaki e-kitap dosyalarını uygulamaya yüklemek için dosyaları /sdcard/Books dizinine kopyalayabilirsiniz.

Kaynak: PCKoloji

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir