Anakartlarda Bulunan Kuzey ve Güney Köprüsü Nedir?

Anakart Kuzey ve Güney Köprüsü --

Anakartımıza baktığımızda 2 tane çip bulunur. Bunlardan biri işlemciye yakın olan üzerinde soğutucu bulunan kuzey köprüsü, genelde sağ köşede bulunan aynı kuzey köprüsünün boyutunda (soğutuculu veya soğutucusuz) ki ise güney köprüsüdür. (Bakınız: Anakart Üzerindeki Parçalar Nelerdir?)

Peki bu köprüler nedir, görevleri nelerdir?
Kuzey köprüsü

North Bridgeİşlemci, bellekler ve agp- pcı ekspres slotlarına en yakın olan çiptir. Kuzey köprüsünün görevi bu üçlünün (ram,gp- pcı ekspres ve işlemci) aralarında iletişimi sağlamak kontrol etmektir.

Güney köprüsü
South Bridge Ide, usb, lan, pcı ve ses yani bilgisayarın diğer çevre birimlerini denetlemektir. Güney körüsüde çevre birimlerinin olduğu bölüme yakındır.

Kuzey ve güney köprüleri ile ilgili bazı dikkat edilmesi gereken noktalar

Kuzey ve güney köprülerinin de aynı işlemci gibi ısınması doğaldır.(Bakınız: İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?) Genelde üzerlerinde aktif veya pasif soğutucu bulunur.

Aktif soğutucu yani fanlı tip de işlemci fanı gibi kontrol edilmeli arada tozlanmış ise temizliği yapılmalı. Gerekirse çip ile soğutucu (sing) arasına termal macun sürülmelidir. (Bakınız: İşlemciyi Soğutmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli?)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir