Adil Kullanım Kotası (AKK) Nedir?

Adil Kullanım Kotası Nedir

Adil kullanım kotası, internet sağlayıcılarının (TTNET, UyduNet vb.), sınırsız internet paketlerinde belli bir miktarı aşınca, internet hızının 3 Mbps’ye düşmesini öngören uygulamasıdır (Buradaki 3 Mbps’lik değer TTNET kullanıcıları içindir. Firmaya ve paketlere göre bu rakamlar değişebilir).(Bakınız: İnternetim Neden Yavaş?)

Her ne kadar internet sağlayıcıları bu kotanın internet kullanımındaki adaleti sağlamak üzere uygulandığını söylese de belli bir ücret karşılığında, adil kullanım kotasını kaldırabileceklerini de açıklıyor.

İnternet kullanıcıları, adil kullanım kotası olan 50 GB limitini geçtiğinde tarayıcıda bir bildirim sayfası açılıyor ve “internet hızınız 8 Mbps’den 3 Mbps’ye düşürülmüştür” diye bir uyarı beliriyor.

Bu uyarıdan sonra tüketiciler daha yavaş bir internete sahip oluyorlar ve ayın sonuna kadar kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalıyorlar. (İnternet Aboneliğini Kapatırken Dikkat Etmeniz Gerekenler)

Her ayın başında, adil kullanım kotası sıfırlanıyor. Özellikle 100 Mbps hızında internet kullanan tüketicilerin kaybı oldukça fazla.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir