Windows 10’da Temel ve Güvenlikli Oturum Açma Seçenekleri Rehberi

Windows 10'da Temel ve Güvenlikli Oturum Açma Seçenekleri Rehberi

Windows 10 oturum açma ve oturum açılmasına yetki verme seçenekleri Windows kullanıcılarının yeni güvenlik önlemleri alması için onlara yardımcı oluyor. Özellikle oturum açmak için saptayacağınız tüm yöntemler, bilgisayarınızın güvenliğini bir kaleye çevirmenizi sağlıyor.

Bu önlemler arasında şifreleme yöntemlerindeki değişiklikler ve oturum açmak için kullanıcı saptamaya kadar çeşitli seçenekler kullanabiliyorsunuz. İşte Windows 10’da kısa ve basit “Temel Kişisel Oturum Açma” önlemleri.

İlk önce masaüstünüzdeki görev çubuğunda bulunan “Diyalog” kutusunu tıklayarak buradan “Tüm Ayarlar” karosuna tıklayın. Karşınıza gelecek olan menüde “Hesaplar” seçeneğine geçerek ayarlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Hesabınız

“Hesaplar” penceresi eğer siz de benim gibi çoktan bir hesap oluşturduysanız aşağıdaki gibi görünecektir. Zaten Windows 10 kurarken sizden bir kullanıcı adı ve parola isteneceği için bu kısmın boş gelmesi çok mümkün değil. Ancak bu kısımda eğer varsa Windows Insider hesabınızın yerine yeni bir kullanıcı hesabı açmanızda mümkün. Bu yapmak için penceredeki “Yerel Hesap ile Oturum Açın” seçeneğini seçebilirsiniz.

guvenlik-1

Aynı pencerede en altta 2 farklı oturum açma opsiyonu daha var. Bunları da kullanarak farklı hesaplar açabilir, Windows 10 başlarken bu opsiyonel hesaplardan birini kullanabilirsiniz.

guvenlik-2

Microsoft Hesabı Ekle seçeneği sizin Windows 10 için belirleyeceğiniz yeni bir Microsoft hesabı atamanıza olanak verir. Bir hesabınız yoksa oluşturmanız için tıkladığınızda Microsoft Edge tarayıcı açılacak ve buradan bir hesap oluşturma işlemlerine başlamanız sağlanacak.

guvenlik-3

İş veya okul hesabı açmak daha kurumsal oturum açma seçenekleri olarak Windows 10’da yer alıyor. Eğer bir iş yeri ya da okul bilgisayarına Windows 10 kurduysanız buradaki seçenekler yardımıyla bu oturum açma seçenekleri için gereken bilgileri girebilirsiniz. İş yeri ve okul hesapları açmak için bir Microsoft Office 365 hesabınızın aktif olması gerektiğini unutmayın.

guvenlik-4

guvenlik-5

Oturum açma seçenekleri—>

Kaynak: Tamindir Blog – Kaan Ezgimen

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir