PC Kasasının içindeki Kabloları Derli Toplu Tutmanın 3 Yolu

Kendi kendinize bilgisayar kurabiliyorsanız bilirsiniz, bileşenleri yerlerine yerleştirirken kablolar genellikle elimize dolaşır, uzunluklarını ve hacimlerini ayarlamakta güçlük çekeriz. Aslında kanımca çoğu zaman da onları şöyle bir kenara toparlar, lastikle boğazladıktan sonra fanlara değmeyecek şekilde kasanın boş bir köşesine bırakıveririz.

Oysa bu oldukça sakıncalı. Ortada kalan kablolar kasanın içindeki sıcaklığı ve dolaşan hava akımını olumsuz yönde etkileyebiliyorlar. Çünkü normal şartlarda hiç görünmemesi gereken bu kablolar kasanın içinde hem görüntü kirliliği yapıyorlar, hem de aşırı toz toplayabiliyorlar.

Bileşen kablolarını düzenleyin

Hard disklerinizden alakartınıza giden SATA kablolarını diğer kablolardan ayırın. Mümkünse farklı uzunluklarda kablolarla değiştirin. Böylece birbirinden farklı mesafelerde duran HDD bileşenlerinizi kablolarken, kutusundan çıkan standart kısa SATA kablolarından kurtulmuş ve daha rahat bağlantılar yapabiliyor olacaksınız. SATA kablolarını mümkünse bir araya getirip bantlayın. Bunu yapmadan önce kabloları etiketlemenizi de tavsiye ederim.

PC kablolama

Düzen iyidir kolaylık sağlar

Güç kabloları birçok bileşene dağılırlar. Onun için toparlanması en zor kablo grupları olarak bilinirler. Bu çok da yanlış bir tanımlama değil. Güç kablolarının kasanın içerisinde başka bileşenlere dokunmalarını kesinlikle önleyin. Güç kabloları farklı yönlere dağılacağından dolayı hava akımını da engelleyebilirler. Bunun olmamasını sağlamalısınız. Bilgisayar kasalarının anakartını yerleştirdiğimiz bölümün arkasında kalan panel aslında kabloların modlanabilmesi için ayrılmıştır. Genellikle burayı kimse kullanmaz. Ancak bilgisayar kasasının sağ ve sol panellerini sökerek montaj yaparsanız bu panelin ne kadar işlevsel olduğunu aşağıdaki resimden de görebilirsiniz.

Bileşen kablolarını düzenleyin

kasa içi görüntüsü

Bence bu yukarıdaki resim kasanın sağ panelinin derli toplu kullanıldığında anakart tarafında nasıl bir rahatlık sağlayabileceğinin en güzel örneği.

Açıkta kalan kablolar

Anakart bölümünün arkasındaki panel aslında açıkta kalan, bir yere bağlanmayan kabloları da saklayabileceğiniz bir bölüm. Böylelikle kasanın içinde ucu bir yere bağlı olmayan atıl uçlardan ve kablolardan da kurtuluyorsunuz. Özellikle ucu bir yere bağlı olmayan kabloları kör tapa adı verilen soketlerle kapatmalı, bunlardan elinizde yoksa elektrik bandıyla temas riskini sıfıra indirmeniz son derece güvenli bir önlem olabilir.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir