OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir? başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra OnePlus 3 Nasıl Root Edilir yazımıza devam edebilirsiniz.

OnePlus 3’ün Root edilmesi oldukça kritik. Çünkü bunu yaparak cihazın uzun zamandır sorun yaratan RAM yönetim sistemini düzeltme imkanına sahip oluyorsunuz. Her ne kadar 6GB RAM’i olsada kendisi arkaplandaki uygulamaları sürekli kapatma yoluna gidiyordu. Bu da akıllı telefonların önemli bir fonksiyonunu işe yaramaz hale getiriyordu.

XDA geliştiricilerinin çalışmaları sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmış görünüyor. Ancak bunu kendi cihazınızda uygulamak için üst seviye sistem erişimine ihtiyacınız var. Şimdi  OnePlus 3 nasıl root edilir ona bakalım.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir?

1- Cihazın bootloader özelliğini devreye alacağımız için içerisindeki tüm bilgiler fabrika ayarlarına döndürülecek yani uygulamalarla birlikte tamamen silinecek. O nedenle başlamadan önce eğer önemli gördüğünüz uygulamalar varsa bunları Helium Backup gibi bir araçla yedeklemek isteyebilirsiniz.

2- Yedekleme işlemi tamamsa şimdi cihazın Ayarlar uygulamasından Geliştirici Seçenekleri‘ne giderek USB Hata Ayıklama modunu devreye alın. Ayrıca aynı ekrandaki OEM Kilit Açma özelliğini aktif hale getirin.

İlginizi çekebilir :Android Telefonunuzdaki Geliştirici Seçenekleri Hakkındaki Detaylı Bilgiler

3- Ekrandan çıkmadan önce listenin altında bulunan Gelişmiş Başlatma özelliğini devreye sokun.

4- ADB ve Fastboot sürücülerini XDA websitesinden bilgisayarınıza indirerek kurun. Bunlar yüklendikten sonra OnePlus 3 sürücülerini de bilgisayarınıza indirin.

Bu ön işlemler tamamlandıysa artık cihazı root etme işlemine başlayabiliriz.

Bootloader’ı aktifleştirmek

1- OnePlus 3 cihazınızda güç düğmesine basarak menü seçeneklerini karşınıza getirin.

Buradan Baştan başlat -> Bootloader yolunu izleyerek cihazı tekrar başlatın.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir-1-Tamam.org

Tamam.org

2- SuperSU ve TWRP Recovery araçlarını masaüstüne indirdikten sonra tek bir dosya içerisine koyun ve OnePlus 3’ü USB-C kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Dosyayı açın ve Shift tuşu basılıyken dosyanın boş bir yerine sağ tıklayarak “komut penceresini burada aç” seçeneğine tıklayın.

3- Komut penceresi açıldığında Fastboot Devices yazarak Enter’layın. Bunu yaptıktan sonra karşınızda rastgele bir cihaz ismi bulacaksınız. Eğer herhangi bir isim görmüyorsanız birkaç adım önce indirmiş olduğunuz Fastboot ve OnePlus 3 sürücülerinin düzgün yüklendiğinden emin olun.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir-2-Tamam.org

Tamam.org

4- Eğer cihaz komut satırında algılandıysa şimdi Fastboot OEM Unlock komutunu yazarak tekrar Enter’layın. Bunu yaptıktan sonra OnePlus 3’de çıkan uyarıya ses tuşlarını kullanarak Yes deyin. Komut satırını henüz kapatmayın. Bir sonraki adımlarda ihtiyacınız olacak.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir-3-Tamam.org

Tamam.org

TWRP Recovery’yi Yükleyerek OnePlus 3’ü Root Etme

5- Cihaz açıldıktan sonra yazının hemen başında, 2. adımda bahsettiğimiz Geliştirici Seçenekleri ayarlarını tekrar aktif hale getirin.

6- SuperSU dosyalarını OnePlus 3’ün dahili hafızasına aktarın ve cihazı bir kez daha Bootloader modunda baştan başlatın.

7- Cihaz tekrar Bootloader moduna girdiğinde masaüstünde açık olan komut penceresine fast boot flash recovery recovery.img komutunu girerek Enter tuşuna basın. Komut penceresinde işlemin tamamladığına dair onay satırını gördüğünüzde cihazı bilgisayarınızdan sökün ve ses tuşlarını kullanarak recovery mode‘da başlatın.

8- Recovery Mode’da iken Install‘ı seçin ve SuperSU zip dosyasını kopyalamış olduğunuz yerden seçerek yükleyin.

Bunların ardından cihazı bir kez baştan başlattıktan sonra artık root erişimine sahip OnePlus 3’ün tadını çıkarabilirsiniz.

OnePlus 3 Nasıl Root Edilir? başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.