Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin’i Etkili Kullanma

Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin’i Etkili Kullanma konulu yazımız iş dünyasında daha etkin olabilmeniz için çok faydalı olacaktır.Linkedin ağınızı 5 dakikada genişleterek kariyerinizde büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin’i Etkili Kullanma

Linkedin Nedir?

Linkedin; kullanıcıların profesyonel anlamda iş ve kariyer ortamında paylaşımlarının bulunduğu bir sosyal sitedir.2013 yılında 10 yıllık sürecini geride bırakacak olan Linkedin, iş ve kariyer fırsatları dışında Bilgi Teknolojisi’ne de büyük katkı sağlamaktadır.

5 Dakikada Linkedin Ağı Nasıl Genişletilir?

 

1 Dakika’nızı Bunlara Ayırın

 • Bağlantı davetlerini kabul edin
 • Henüz bekleyen bağlantı davetleriniz mi var?

LinkedIn hakkında genel bir yanlış anlama, yalnızca tanıdığınız kişileri veya şu an için birlikte iş yapabileceğiniz potansiyel kişileri eklemeniz gerektiğinin söylenmesidir. LinkedIn birçok farklı amaçla kullanılabilir: Etkinliklerinizi duyurabilirsiniz, freelance işler yakalayabilirsiniz, yeni birini işe alabilirsiniz, satış sürecinizi destekleyecek aksiyonlar alabilirsiniz ve daha birçok şey… O zaman, bağlantı eklerken kendinizi neden kısıtlıyorsunuz? 3 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Yeni bağlantılarınıza bir teşekkür mesajı gönderin. Yeni bağlantılarınızı tanıyor olun veya olmayın, sizinle bağlantı kurmayı kabul etmeleri adına göndereceğiniz bir teşekkür mesajı her zaman iyidir. Daha önce tanışmamış olduğunuz biriyse, bu teşekkür hoşlarına gidecek bir içerik olmanın yanında sizin hakkınızda karşı tarafta iyi bir izlenim uyandıracaktır.  

 1. Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin'i Etkili KullanmaDavetiye İsteğini Kabul Edin.
 2. “Mesaj Gönder” Butonuna Tıklayın.
 3. Mesajınızı yazın (Konu kısmına uygun bir başlık yazın)
 4. Mesajınızı gönderin.

  Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin'i Etkili Kullanma1 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Yeni bir bağlantı ekleyin. LinkedIn sizi tanıyor olabileceğiniz kişileri eklemeniz için daima yönlendirecektir. Her gün en az bir kişiye bağlantı daveti gönderin, göreceksiniz ki ağınız zamanla hiç ummadığınız kadar gelişecek “Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler” LinkedIn üzerinde size gösterilir.   Bunları Yaptıktan Sonra Hesabınız Belirli Bir Seviyeye Gelmiş Olacaktır, İkinci Aşama İçin Ayıracağınız 5 Dakikada Neler Yapmalısınız? Linkedin Nedir? 5 Adımda Linkedin'i Etkili Kullanma 3 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Profilinizi kimlerin görüntülediğini kontrol edin Buna, son zamanlarda profilinizi görüntüleyen bağlantılarınız ve tüm potansiyel kitleniz de dâhil. Bu kişiler mevcut çalışanınız, müşteri adaylarınız, işvereniniz olmayabilirler; ama sadece şimdilik!  

 1. Profilinizi görüntülediklerini fark ettiğinizi belirten bir mesaj hazırlayın.*Merhaba Michael,Az önce fark ettim ki LinkedIn profilimi görüntülemişsiniz. Sosyal medya alanında hizmet veriyorum ve sizi de bağlantılarım arasında görmekten mutluluk duyarım.Selina Power*
 2. Bağlantı kurduğunuzda nasıl bir artı değer katabileceğinizi belirtin.

2 Dakika’nızı Bunlara Ayırın İçerik Paylaşın Eğer yakın zamanda bir blog yazısı kaleme aldıysanız bunu profilinizde de yayınlayın. LinkedIn, yayınladığınız makaleler hakkında tüm bağlantılara bir haber iletisi gönderiyor. Yazınız ayrıca profilinize de otomatik olarak ekleniyor.

 1. “Bağlantılarıma Bildir” ayarlarınızı kontrol edin.
 2. Profilinize gidin
 3. ”Yeni bir makale yaz” linkine tıklayın
 4. Makalenizi uygun bir fotoğraf, ilgili hashtag’ler ve gerekli linkleri de ekleyerek tamamlayın.
 5. “Yayınla” linkine tıklayın.

  Artık Son Aşamaya Kadar Her şeyi Adım Adım Yaptıysanız, Profilinizin Profesyonelleşmesi İçin Son 5 Dakikanız… 3 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Bir içerik paylaşın ve “LinkedIn Today” editörlerine ulaştırın Eğer içeriğinizin “LinkedIn Today”de görünmesinin, bir boynuzlu atla karşılaşmak kadar gerçek dışı olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünün! LinkedIn İş Geliştirme Ekibi’ne ulaşın ve içeriğinizi onlarla da paylaşın. E-mail gönderebileceğiniz adres: publisher@linkedin.com ÖNEMLİ: LinkedIn’in bir içeriği yayınlamak için seçim yapmadan önce üzerinde durduğu bazı kriterler var: >Sitenizde hâlihazırda eklenmiş bir “LinkedIn’de Paylaş” linki var mı? >İçeriklerinizi LinkedIn bağlantılarınızla paylaşıyor musunuz? 1 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Ağınızdan bir kişinin paylaşmış olduğu içerik ya da duruma yorumda bulunun. Düşünün ki bir partiye katıldınız. Arkadaş çevrenizden biri son zamanlarda gerçekleşen bir iş değişikliğinden, ya da bloglarında paylaşmış oldukları yeni bir içerikten bahsetti. Normal bir tepki, size anlatılanlar üzerine kendi düşüncelerinizi paylaşmak, yorum yapmak olurdu. LinkedIn için de aynısı geçerli! Bir kişi seçin ve yazmış olduğu durum metni ya da paylaşmış olduğu bir içerik üzerine yorum yapın… en azından günde bir kez! Linkedin Hesabı Nasıl Silinir? 1 Dakika’nızı Bunlara Ayırın Kontaklarınızdan biriyle bir görüşme ayarlayın Uzun zamandır bir araya gelemediğiniz bir bağlantınızla buluşmak için harika bir fırsattır. Birlikte birer kahve içmek için davette bulunun! LinkedIn her ne kadar harika bir iletişim aracı olsa da, kişilerle bağınızı her daim sanal tutamazsınız. Bir iş seyahatine mi çıkacaksınız? Bu, başka bir ülkede ya da şehirde yaşayan bağlantınızla gerçek bir buluşma için harika bir fırsat!

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.