Kombi Su Basıncı Değeri Kaç Olmalı?‏

Evimzideki kombilerde kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan birisi “ Kombi Su Basıncı Değeri Kaç Olmalı ?‏“‘dır. Isınma sisteminin artık kombiler üzerinden yapıldığı şu dönemde, kombi bakımları ve kombi ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalar fazlasıyla var. Bunlardan en önemlisi kombi su basıncı ayarıdır. Kombiyi gerektiği gibi kullanabilirsek hem doğalgaz fatura tararrufu yapabilir, hemde kombi arızalarının önüne geçebiliriz.

Peki, Kombi su basıncı ne olmalı? Hangi basınç değerlerinin altına düşmemeli? Kombi 0,5 su basıncı seviyesinin altındaysa ne olur? sorularınızın tüm cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kombi Su Basıncı Değeri Kaç Olmalı?‏

Kombi üzerinde bulunan su basıncı göstergesini kullanarak, güncel su basıncı değerlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Kombi su basıncı değeri normal şartlarda 1,5 değeri seviyesinde olmalıdır. Eğer 0,5 değerinin altında ise, kombinizin arıza lambası yanmaya başlar ve bu uyarı lambasını gördüğünüzde acil olarak su takviyesi yapmalısınız.

Kombi Su Basıncı Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Püf Noktalar

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kombi su basıncı barı normal değeri olan 1,5 göstergesinde olması gerekmektedir. Bazen eksik su bazende fazla su tehlikeli olabilir.

* Eğer su basıncı barınız 0,5 değerinin altında düştüğünde su takviyesi yapmak zorundasınız. Eğer buna rağmen su takviyesi yapmazsanız, kombinin verimli çalışmaz ve arızaya yol açabilir.

* Normal şartlarda su basıncı değerleriniz 1,5 olmalıdır. Bazen 2 değerine kadar yükselebilir buda normal bir değer olarak kabul edilir.

* Eğer kombi su basıncı değeriniz 3 yada 4 değerlerinde ise kombi genleşme tankında sorun olduğunu varsayabilirsiniz. Bu havasının azaldığını ve hava eklenmesi gerektiğine işarettir. Su basıncı oranı 3 yada 4 değerlerinde kalırsa, kombiniz doğal olarak fazla suyu tahliye eder ve kombinin altından su aktığını görebilirsiniz.

Kombi Su Basıncı Değeri Kaç Olmalı?‏

Kombi Hakkında Diğer Tavsiyelerimiz

* Yukarıda belirtilen sorunlarlar devamlı başınıza geliyor ise, kesinlikle kullandığınız kombi markasının yetkili sevislerini arayarak yardım almalısınız.

* Soğuk kış aylarında verimsiz bir kombi ile çok sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu da fazla fatura ve az ısınma demektir. Fazla fatura ve verimsiz bi kombiyle karşı karşıyaysanız, önünüzde iki seçenek var. Kombinizi yetkili servislere tamir ettirebilir yada kombinizi yenileyebilirsiniz.

* Kombi bakımlarınızı her yıl düzenli olarak yaptırmanızda yarar var. Kombi bakımı geciktirilebilecek bir durum değildir.

* Kombinizin markasına göre sorumlu yetkili ana servis bayilerine bakım yaptırmanız yararlı olacaktır.

Havuza İşemenin Zararları

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.